14. července 2022 23:35

„Když miluješ, děláš všechno ostatní ve svém životě správně!“

Alespoň to tvrdí Antonio Banderas (61) s tím, že přesně popsat, co je láska, je nesmírně obtížné. Jeho poslední snímek Film roku, ve kterém hraje s krajankou Penelope Cruz, je k vidění v českých kinech od května. Před časem poskytl španělský herec rozhovor Rüdigerovi Sturmovi z německé edice Playboye, jehož část přinášíme.

Playboy: Poslední film si dělá legraci z hvězd filmového průmyslu prahnoucích po oceněních. Poznal jste se v něm?
Antonio Banderas:
Mám-li být upřímný, ne. Možná se najdou lidé, kteří se ve filmu poznají, ale já na ceny moc nevěřím. Ano, jsem hrdý na jistá ocenění, ale jsou věci, které mě uspokojují mnohem víc. Třeba střídání žánrů. Nebo diváci, kteří se při sledování mého posledního filmu smějí.

Playboy: V roce 2019 jste byl oslavován za film Bolest a sláva. Nezvýšilo to vaše ego?
Antonio Banderas:
Cena pro nejlepšího herce na festivalu v Cannes pro mě něco znamenala, ale neovlivnila moje ego. Spíš se jednalo o překážku.

Playboy: Vypěstovat si hvězdné ego je ale docela snadné...
Antonio Banderas:
Ne v mém případě, protože nemám patřičné sebevědomí. Platí to jak pro natáčení, tak pro vystoupení na veřejnosti. Na úplném začátku své kariéry jsem měl každý večer před tiskovou konferencí velkou trému. Jediná myšlenka byla: „Prosím, na nic se mě neptejte. Prosím.“

Playboy: Bylo to na začátku vaší kariéry. Teď jste oslavován a uctíván...
Antonio Banderas:
Na tom se nic nezměnilo. Jen jsem před sebe postavil zeď.

Playboy: Jak zeď vypadá?
Antonio Banderas:
Vrhám se do všech možných aktivit a jsem neustále na cestách. Proto mi říkají lokomotiva. Kromě herectví vedu divadlo v Malaze, řídím rychlá auta a motorky.

Playboy: Ve snímku Film roku máte velké ego, blonďatou přítelkyni připomínající panenku Barbie, jezdíte ve sporťácích. Jak moc jste byl, případně jste, vůči podobným lákadlům imunní?
Antonio Banderas:
Jako úspěšný mladý herec jsem se dostal ke spoustě věcí, které pro mě byly do té doby nedostupné. Ne snad, že bych během dospívání hladověl, ale pocházím z chudých poměrů rodiny farmářů a zemědělců. Vím proto, jaké to je, živit se rukama, na což se nezapomíná. A tak se ptám sám sebe, jestli to, co mám, si opravdu zasloužím, nebo je to dáno tím, že pro spoustu lidi ztělesňuji někoho, kdo se mnou nemá nic společného. Musíte si uvědomit, že úspěch je dvojsečná zbraň.

Playboy: Ve své profesi se musíte vyrovnat se spoustou absurdit. Kde je hranice toho, co jste ochoten pro roli udělat?
Antonio Banderas:
Někteří režiséři po mně chtěli nesmysly. Chápu, že akční role může vyžadovat jízdu na koni. Jenže pokud po vás někdo chce, abyste si dal dávku heroinu, je to za hranou.

Playboy: Jsou ale herci, kteří jdou na hranu destrukce.
Antonio Banderas:
Odpovím humorným příběhem. Při natáčení filmu Maratonec přiběhne Dustin Hoffman v jedné scéně zadýchaný na schůzku s Laurencem Olivierem, a protože předtím běhal po Central Parku, je skutečně zpocený. Laurence Olivier to pozoroval, po čtvrtém opakování za ním přišel s otázkou, proč to prostě nezahraje.

Playboy: Stalo se vám někdy, že s vámi ženy randily hlavně proto, že jste hvězdný Antonio Banderas?
Antonio Banderas:
Zažil jsem ženy, které přicházely a odcházely, protože se chtěly ukázat ve společnosti filmové hvězdy. Už tenkrát jsem si říkal: Sakra, to je všechno? Teď už jsem ale dost chytrý na to, abych podobný typ lidí odhadl, i když to není moc jednoduché.

Playboy: Se současnou partnerkou jste od roku 2014. Jste si jistý, že to klape?
Antonio Banderas:
Můj vztah s Nicole je rozhodně skutečný.

Playboy: Mnoho mužů žije v představě, že čím víc partnerek, tím líp.
Antonio Banderas:
Chci něco trvalého a vážného. Proto jsem měl za celý život pouze tři dlouhodobé vztahy. Moje první manželství trvalo devět let, druhé s Melanií Griffith devatenáct, se svojí současnou přítelkyní jsem přes sedm let.

Playboy: Jaké máte vztahy s bývalými partnerkami?
Antonio Banderas:
S Melanií to funguje úžasně. V jistém slova smyslu náš vztah nikdy neskončil. Navíc máme dceru, takže spolu stále mluvíme. Mám také úžasný vztah s jejich dětmi z předchozích vztahů, které jsem pomáhal vychovat. Pokud se s Dakotou potkáme na stejném festivalu, hned mi volá: Tati, přijeď a zůstaň v mém hotelu.

Playboy: Asi nemáte problém se silnými ženami.
Antonio Banderas:
Naopak, vždycky jsem se mezi nimi pohyboval, počínaje matkou na mě měly všechny velký vliv. Pracoval jsem také s několika vynikajícími režisérkami. Přítelkyní a velmi důležitou osobou mého života je rovněž Penelope Cruz, se kterou jsem mimo jiné točil Poslední film. Ženy mají mnohem větší moc a sílu než muži, přestože vypadají zranitelně. S tím vědomím jsem vychovával svoji dceru. Vždycky pro mě bylo důležité postavit se na vlastní nohy a vést svůj život. Měla by to také zvládat.