Titulku zářijového vydání obsadila Natali, která od dětství miluje Pocahontas. A to byla i výzva pro náš štáb, který jí umožnil se do svého idolu vtělit na překrásném Kypru. V exkluzivním rozhovoru mluví nejen otevřeně o sexu v pozdějším věku naše nejúspěšnější modelka Pavlína Pořízková. O svém vztahu k pikantním pokrmům ve 20 otázkách vypráví modrátor nejpálivější talk show českého internetu Mr. Kubelík. V reportáži jsme byli přímými svědky, když Richard Krajčo oddává. Playboy vzpomíná na ikonického Karla Lagerfelda, radí s módou i stylem. Najdete zde i nové technologie, luxusní automobily, pravidla správného grilování a nedílnou samozřejmostí jsou i krásné ženy na odvážných snímcích...
Bohužel nutno říci, že likvidace horolezců se zatím druhé nejvyšší osmitisícovce světa (8611 metrů) ležící na hranici pákistánské části Kašmíru a Číny, daří. Zatímco v případě nejvyššího vrcholu planety Mt. Everest je úmrtnost kolem tří procent, umírá při výstupu na K2 téměř každý pátý horolezec. Dosud si hora vybrala sedm desítek obětí.
K2 je zatím jediná osmitisícovka, která nebyla zdolána během zimy. V roce 2018 zkrachoval původně slibně vyhlížející pokus polské národní expedice vedené ostříleným Krzysztofem Wieleckým (1950). Veterán to zkoušel neúspěšně už v roce 2003.
Poprvé se o K2 pokusila anglo-švýcarská expedice už na počátku tisíciletí v roce 1902. Po 68 dnech se odvážlivci dostali do výšky 6525 metrů.
Premiérově zdolali K2 na konci června 1954 Italové, Achille Compagnoni (1914–2009) a Lino Lacedelli (1925–2009). Na jejich počin navázali po třiadvaceti letech účastníci expedice země vycházejícího slunce. Na vrchol se tehdy dostalo sedm japonských horolezců. Spolu s nimi se z výstupu na K2 těšil rovněž první Pákistánec Ashraf Aman (1938).
Jako první si mohli udělat zářez za zdolání druhé nejvyšší hory světa Italové Achille Compagnoni (na fotce) a Lino Lacedelli.
Jako první si mohli udělat zářez za zdolání druhé nejvyšší hory světa Italové Achille Compagnoni (na fotce) a Lino Lacedelli.
První ženou, která vystoupila na vrchol K2, se stala v roce 1986 polská horolezkyně Wanda Rutkiewicz (1943–1992). Výstup realizovala bez použití kyslíkových přístrojů. O šest let později se stala horolezecké ikoně osudnou touha vystoupit jako první žena na všech čtrnáct osmitisícovek. Zahynula při výstupu na Kančendžengu (8586 m) a její tělo nebylo nikdy nalezeno.
V souvislosti s K2 se hovoří rovněž o Savage Mountain. Termín použil poprvé americký fyzik, biolog a horolezec George Irving Bell (1926–2000). V roce 1953 se účastnil americké expedice na K2. Po neúspěšném pokusu horu nazval K2 divokou horou, která se snaží člověka zabít.
Pohled na severní stranu hory, která se prý snaží člověka zabít.
Pohled na severní stranu hory, která se prý snaží člověka zabít.
Na K2 se dá vylézt, ale stejně tak je možné druhou nejvyšší horu světa sjet po úspěšném výstupu na lyžích. Právě tento kousek předvedl polský horolezec a vysokohorský sjezdař Andrzej Bargiel (1988). Napoprvé to v roce 2017 nevyšlo, v červenci dalšího roku byl úspěšnější. Jeho výkon z kategorie fantastických trval sedm hodin.
Bývalý pražský primátor Pavel Bém (1963) je nejspíš nejvýš postaveným politikem, který zdolal vrchol K2. Stalo se tak v srpnu 2012. Libor Uher (1971), který vylezl na horu jako druhý Čech o pět let dřív, hovořil v souvislosti s výstupem Pavla Béma o „obrovském sportovním výkonu.“
Libor Uher v červenci 2007 vystoupil na K2 jako druhý Čech v historii.
Libor Uher v červenci 2007 vystoupil na K2 jako druhý Čech v historii.
Nejstarším člověkem, který vystoupil na vrchol K2, se stal v roce 2004 Carlos Soria (1939), který v roce výstupu oslavil pětašedesáté narozeniny. O nezničitelnosti španělského matadora vypovídá skutečnost, že deset z jedenácti osmitisícovek zdolal, když mu bylo přes šedesát. Naposled absolvoval v roce 2016 úspěšný výstup na Annapurnu (8091 m).
Dne 1. srpna 2008 došlo k jedné z největších tragédií v historii horolezectví. Během jediného dne zahynulo při pokusu o zdolání K2 jedenáct lidí. Výstup nepřežili horolezci z Jižní Koreje (3), Nepálu (2), Pákistánu (2), Srbska, Norska, Irska a Francie. Všem se stal osudným pád seraku neboli ledovcového bloku.
(Rozhovor s Klárou Kolouchovou, která jako první Češka zdolala na třetí pokus K2, čtěte v červnovém Playboyi)