Ve srovnání s kolegy Ancelottim, Guardiolou či Zidanem neuměl hrát pořádně fotbal. Na mezinárodní scéně navíc zatím nic nevyhrál. Přesto patří charizmatický kouč mezi nejváženější trenéry současnosti a velké oblíbence médií.
Psal se počátek prosince loňského roku a hrálo se Mersey derby mezi věčnými a nesmiřitelnými rivaly FC Liverpool–FC Everton. Stav 0:0, běží poslední minuta nastavení. FC Liverpool, který vede s obhájcem titulu Manchester City bitvu o vedení v Premier League, potřebuje za každou cenu vyhrát. Pak střílí nizozemský stoper Virgil van Dijk, míč se odráží od břevna a Belgičan Divock Origi dává pár vteřin před koncem vítěznou branku.
We Are Team
Zatímco se hráči domácích radují, kamera zabírá jejich kouče. Jürgen Klopp (1967) totiž ze všech sil sprintuje do hřiště, přitom divoce mává rukama, s brankářem Alissonem si skáčou do náručí. Za dva dny dostává za své extempore pokutu 9000 liber, vzhledem k tomu, že jeho roční plat činí nějakých 7 000 000 liber ročně, nemusí rozhodně smutnit. Mnohem důležitější jsou body a další důkaz sounáležitosti s týmem.
Navíc se po vítězství Liverpool usadil v čele soutěže, před koncem roku narostl jeho náskok před Manchesterem City na sedm bodů. Pravda, pak přišla série remíz (Leicester City, West Ham United, Manchester United, Everton), po kterých Liverpool sice vede o dva body, Citizens mají ovšem zápas k dobru. Současně však reds vyřadili zejména po bezchybném výkonu na půdě soupeře Bayern Mnichov a včera si poradili s FC Porto, což se rovná postupu do semifinále Champions League.
We Are Liverpool...
Při vší úctě k Lize mistrů je ovšem pro Jürgena Kloppa prvořadým cílem zapsat se do historie klubu jako trenér, který po třiceti letech vrátil titul do města Beatles. A slavit s fanoušky na stadionu Anfield Road, na kterém může tradiční hymna klubu You’ll Never Walk Alone, zpívaná před každým zápasem, směle konkurovat největší hitům brouků.
O tom, jaké vážnosti se u osmnáctinásobného anglického šampiona, který má na svém kontě rovněž pět vítězství v Champions League, těší manažeři, vypovídá bronzová socha největšího z nich, Billa Shanklyho, stojící v životní velikosti před stadionem. Pravda, Jürgen Klopp se zatím vlastní sochy nedočkal, na druhou stranu horní polovina jeho těla v nadživotní velikosti zdobí zeď v liverpoolské umělecké čtvrti. A nápis We Are Liverpool This Means More přitom hovoří za všechny komentáře.
Prvořadým cílem Jürgena Kloppa je vrátit po třiceti letech titul mistra Anglie do města Beatles.
Zdroj: profimedia.cz
Prvořadým cílem Jürgena Kloppa je vrátit po třiceti letech titul mistra Anglie do města Beatles.
Zdroj:
profimedia.cz
Fotbal musí bavit
Poprvé byl Jürgen Klopp představen jako trenér FC Liverpool v říjnu 2015. Nejednalo se zrovna o nejpříhodnější čas. Německý bouřlivák, který po dobrovolném odchodu z Borussie Dortmund rok pauzíroval, totiž nahradil Brendana Rodgerse, pod jehož vedením se tým přes nákup posil za víc než 100 milionů eur trápil. Tři výhry v osmi kolech představovaly velmi chabý výsledek, nový trenér měl přinést tolik potřebný impulz. Média přitom spekulovala nad tím, jak se Klopp, který je rád součástí kabiny, vyrovná s anglickým pojetím manažera jako bosse bossů. Názorným příkladem je nejslavnější z nich, Alex Ferguson, který neměl problém zbavit se rebelujících hvězd Stama, van Nistelrooye, Berbatova. Znám je rovněž jeho příběh, jak hodil po takřka ikonickém Beckhamovi kopačku, aby ho pak proti jeho vůli prodal do Realu Madrid.
Navíc hned v prvním utkání přišla remíza s průměrným týmem West Bromwich Albion. Pak však věci nabraly správný směr. Účast ve finále Evropské ligy a Champions League, loňské čtvrté místo zaručující účast v Champions League na úkor londýnských konkurentů Arsenal a Chelsea, ve které Liverpool zatím dokráčel přes infarktový závěr ve skupině do semifinále. K tomu boj na ostří nože o vítězství v Premier League. A co je vůbec nejdůležitější, na rozdíl od rivala José Mourinha se Jürgen Klopp prezentuje hodně, opravdu hodně „dívatelným“ fotbalem. Ostatně, jak pravil loni na podzim, pokud jeho fotbal nebude lidi bavit, nevidí důvod, proč by měl vykonávat práci trenéra.
Trenér Liverpool FC se nikdy neostýchá dokázat svou sounáležitost s týmem.
Zdroj: profimedia.cz
Trenér Liverpool FC se nikdy neostýchá dokázat svou sounáležitost s týmem.
Zdroj:
profimedia.cz
Žádný superman či spasitel
Jürgen Klopp a rudá část Liverpoolu, ta modrá, stojí za Evertonem, spolu zatím žijí ve vzácné symbióze. Manažer se neprezentuje jako superman či spasitel. Fanoušci jeho přístup vítají a dosud nemají problém s tím, že Kloppovo účinkování zatím není spojeno se ziskem jediné trofeje. A nevadí jim ani jeho občanská angažovanost, když jako jeden z mála fotbalových manažerů přišel s kritikou brexitu. Na druhou stranu, Klopp určitě věděl, že se 58 procent obyvatel přístavního města vyjádřilo pro setrvání země v Evropské unii.
I fotbalové kapacity pak uznávají jeho odbornost. Bez sebemenších problémů se vypořádal s odchodem hvězdného Coutinha do Barcelony, Brazilec se přitom v katalánském velkoklubu spíš trápí. Z jeho krajana Firmina udělal jednoho z nejkomplexnějších útočníků planety. A jméno Skota Andrewa Robertsona znali ještě před pár lety jen fanoušci Hull City. Pod Kloppem se z něj stal jeden z nejlepších a nejžádanějších krajních obránců starého kontinentu.
Chceš-li s vlky býti...
Ještě v roce 2016 se Jürgen Klopp podivoval nad částkou sto milionů eur, kterou Manchester United zaplatil Juventusu Turín za Paula Pogbu. Transakci komentoval ve smyslu, že se fotbalový svět zbláznil. S přibývajícím časem změnil názor. Za 75 milionů liber přišel ze Southamptonu nejdražší obránce světa Virgil van Dijk. A 65 milionů liber učinilo z Brazilce Alissona Beckera pro změnu nejdražšího brankáře. I Jürgen Klopp už ví, že kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Zejména pokud se chce stát se vůdcem nejsilnější smečky.