8. února 2021 18:45

Jeff Bezos končí a hodlá hledat nové výzvy

Byznys událostí minulého týdne je nesporně oznámení aktuálně druhého nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose o svém konci na postu výkonného ředitele Amazonu a přesunu do správní rady.

Výkonným ředitelem se tak stane během třetího kvartálu Andy Jassy, který v současné době řídí cloudové aktivity Amazonu, což garantuje kontinuitu fungování gigantu. A byť Jeff Bezos oznámil, že se hodlá věnovat novým výzvám, nesporně končí jedna éra jeho života. Krátké shrnutí toho dosavadního je tak zcela na místě.

Nesnadné dětství

Podle stanice CNBC přivedla Jacklyn Gise Jorgesen svého syna Jeffa na svět v lednu 1964 jako sedmnáctiletá středoškolačka. Vedení vzdělávacího ústavu jí však umožnilo návrat, Jacklyn nakonec školu dokončila a zároveň se rozešla s otcem svého syna Tedem Jorgensenem. Jeffovi byl tenkrát rok, rodina třela bídu s nouzí, nedostupným luxusem byl telefon. Matka se zapsala kvůli vylepšení kvalifikace na vysokoškolské kurzy, v jejichž průběhu se seznámila s kubánským přistěhovalcem Mikem Bezosem, za kterého se později provdala. Syn dostal otčímovo jméno.

V roce 2013 vyšla Bezosova biografie s názvem The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon, v níž podle autora Brada Stonea působil Bezosův biologický otec v cirkuse. Autor knihy nakonec Teda Jorgensena za účelem pořízení rozhovoru do knihy objevil. Vyšlo najevo, že o svém otcovství nevěděl a syna po desítky let neviděl. Nakonec došlo k jejich setkání, podle Brada Stonea necítil Jeff Bezos vůči svému otci žádnou zášť. Ted Jorgensen zemřel v březnu 2015 ve věku 71 let.

Sázka na knihy

Harvard Business School s odvoláním na knihu Houževnatost – Síla vytrvalosti a vášně autorky Angely Duckworth popisuje Jeffa Bezose jako dítě, které ve věku mateřskou školou povinném rozebralo pomocí šroubováku dětskou postýlku. Po nástupu na střední školu proměnil garáž na laboratoř. Pracovní dráhu zahájil na brigádě v McDonald’s. Jak uvádí Businessinsider.com, organizoval na střední škole za 600 dolarů na osobu vzdělávací tábory pro studenty vyšších ročníků.

Po absolvování Princetonské univerzity, obor informatika, pracoval Jeff Bezos v několika finančních společnostech na Wall Street v New Yorku. Není bez zajímavosti, že odmítl práci v zavedených společnostech, jako Intel či Bell Labs, mnohem větší výzvu pro něj představoval telekomunikační start-up Fitel. V roce 1990 se stal nejmladším viceprezidentem fondu DE Shaw, jeho úkolem byly investice do internetu. Poté, co neuspěl s vizí prodeje knih, z fondu odešel a v roce 1994 zahájil provoz online knihkupectví.

Rozvod za hodně peněz

Po spuštění prototypu webu Amazon, který testovaly tři stovky jeho přátel, začal Jeff Bezos pracovat na vývoji softwaru. Nejdřív se tak dělo tradičně v garáži, pak v domě se dvěma ložnicemi. Velkou roli v počáteční fázi budování firmy sehrála manželka MacKenzie, za což se jí dostalo spravedlivé odměny. V rámci rozvodového vypořádání získala 25 procent akcií Amazonu, což se v té době rovnalo 38 miliardám dolarů.

Původně chtěl Jeff Bezos pojmenovat svou společnost Cadabra. Podle Business Insider se nechal firemním právníkem Toddem Tarbertem přesvědčit, že název vyvolává, zejména v rámci telefonické komunikace, ponuré představy. Nakonec se stala zdrojem inspirace největší řeka světa, ostatně Jeff hodlal vybudovat největší online knihkupectví planety, což se stalo.

Vzhůru do vesmíru

Na prahu nového tisíciletí založil Jeff Bezos soukromou společnost Blue Origin, jejímž cílem jsou suborbitální lety, při kterých není dosaženo oběžné dráhy, modul však překoná, případně se přiblíží hranici vesmíru. Majitel Amazonu tehdy mimo jiné pravil, že dobytí vesmíru s cílem využití jeho neomezených zdrojů a energie je v zájmu vnuků našich vnuků.

Před necelými dvěma lety podnikla společnost Blue Origin úspěšný suborbitální let pro Americký národní úřad letectví a vesmír (NASA). Raketa New Shepard s modulem pro posádku, leč bez astronautů, ve kterém bylo umístěno osm experimentů spolufinancovaných NASA, tehdy odstartovala z kosmodromu v Texasu. Po dosažení výšky 107 kilometrů se modul vrátil zpět na Zemi, celá mise trvala 10:15 minuty. Prostřednictvím twitterového účtu gratuloval Blue Origin k úspěšné operaci šéf NASA Jim Bridenstine.

Vrtulníky nebrat

V roce 2003 byl Jeff Bezos při havárii vrtulníku Aérospatiale Gazelle, stalo se tak v západním Texasu. Zatímco miliardář a pilot vyvázli bez vážnější újmy na zdraví, právnička Elizabeth Korrel utrpěla zlomeninu obratle. Od té doby se datuje Bezosova absolutní a nutno říci, že pochopitelná nechuť k vrtulníkům.

O deset let později si podnikatel, jehož majetek činil v té době 25 miliard dolarů, udělal radost koupí deníku Washington Post. Za list, jehož reportéři Carl Bernstein a Bob Woodward odstřelili v roce 1972 v důsledku aféry Watergate prezidenta Richarda Nixona, zaplatil 250 milionů dolarů. Podle informací CNN do té doby prodělávající deník vykázal v letech 2016 až 2018 zisk.