Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Podle nejspíš nejvýznamnějšího britského premiéra Winstona Churchilla názory nemění pouze idiot. A legendárního investora, známého Věštce z Oklahomy, který začal budovat své mnohamiliardové dolarové impérium jako školák prodejem limonády, lze podezírat snad z čehokoli, vyjma neschopnosti reagovat na nové výzvy.
Zlatý příběh Warrena Buffetta se začal psát na počátku roku 2020, kdy nikoho ani v hodně divokém snu nenapadlo, že se za pár týdnu celý svět ocitne v největší krizi od 30. let minulého století. Pravda, už v letech 2019 a 2020 očekávali ekonomové, vědomi si faktu, že všechno krásné jednou skončí, výrazné zpomalení, protože ekonomický cyklus je neúprosný a nacházel se za vrcholem, nicméně koronavirus překonal i ty nejchmurnější představy. Pro zajímavost – v USA se od roku 1845 uskutečnilo 33 hospodářských cyklů, které trvaly asi pět let. Poslední růstový cyklus začal v roce 2009 (po hypoteční krizi) a skončil v roce 2020 příchodem covidu-19, čímž prakticky o sto procent přesáhl průměrnou dobu trvání.
Zlatý příběh Warrena Buffetta se začal psát na počátku roku 2020.
Zlatý příběh Warrena Buffetta se začal psát na počátku roku 2020.
Kdo umí, ten umí
Doba konce blahobytu byla tedy jen otázkou času. Krize však nepřišla z ekonomické oblasti, jak se očekávalo, ale z oblasti zdravotní. Černá labuť ve formě covidu-19 zasáhla také finanční a komoditní trhy, které se rázem ocitly pod tlakem. Důkazem toho byl propad cen na všech frontách.
Světem se začala šířit nejistota, což se významně projevilo na chování a náladě investorů, kteří začali okamžitě jednat. Někteří v panice prodávali vše, co se dalo. Jiní naopak vyčkávali, jaký bude vývoj situace. Ti, kteří zachovali chladnou hlavu, následně turbulentního dění náležitě využili.
I když totiž trhy zaznamenaly velké poklesy a narazily na svá dna, nedošlo k jejich totální destrukci. Po prvotním šoku a uklidnění situace naopak nastal proces oživení a začala cesta růstu.
Jedním z velkých světových hráčů, kteří nepanikaří a dokážou i na krizi vydělat, je Warren Buffett. Tento téměř jedenadevadesátiletý americký miliardář (podle časopisu Forbes kontrolující aktiva v hodnotě přes 80 miliard USD), investor, filantrop, se ke všeobecnému překvapení obrátil ke zlatu.
„V okamžiku, kdy jsme zaregistrovali, že se právě Warren Buffett vydal cestou investic do zlata, jsme to zpočátku brali jako dobrý vtip,“ říká Ing. Jakub Petruška, analytik a investiční poradce společnosti Zlaťáky.cz, specializované na investice do drahých kovů. „Hned jsem si vybavil jeho výroky o tom, že žlutý kov představuje ve srovnání s akciemi podřadné aktivum. Nebo na jeho dopis z roku 2011, ve kterém akcionářům v souvislosti se zlatem psal o významných nedostatcích, protože zlato má sice určitou průmyslovou a dekorativní užitečnost, ale poptávka je omezená. Warren Buffett rovněž tvrdil, že když člověk vlastní po určité době jednu unci zlata, na konci bude mít stále jednu unci zlata. Nejspíš každý obchodník s drahými kovy zná jeho citáty o tom, že zlato nic nedělá, jen se na něj může člověk dívat, a představuje způsob, jak se dlouho bát. A legendární je Buffettovo vyjádření o tom, že vykopat něco ze země v Jižní Africe nebo někde jinde a pak to dovézt a uskladnit v USA mu nepřijde jako úžasné aktivum.“
Jedním z velkých světových hráčů, kteří nepanikaří a dokážou i na krizi vydělat, je Warren Buffett. Tento téměř jedenadevadesátiletý americký miliardář, investor a filantrop se vloni ke všeobecnému překvapení obrátil ke zlatu.
Jedním z velkých světových hráčů, kteří nepanikaří a dokážou i na krizi vydělat, je Warren Buffett. Tento téměř jedenadevadesátiletý americký miliardář, investor a filantrop se vloni ke všeobecnému překvapení obrátil ke zlatu.
Růst bezpečného přístavu
Warren Buffett se ovšem nevydal cestou koupě fyzického zlata, ale nákupu akcií jedné z největších těžařských společností na světě Barrick Gold. V této souvislosti se logicky nabízí otázka, do jaké míry se podílela na investici koronavirová epidemie?
„Do hlavy Warrenu Buffettovi nikdo nevidí, jednalo se však nepochybně o lákavou investici. Cena zlata na počátku roku 2020 udržovala úroveň kolem 1540 USD/Oz. Do března postupně rostla a kolem 6. března se pohybovala na úrovni asi 1683 USD/Oz, následně kolem 19. března došlo vlivem koronaviru k rapidnímu poklesu k úrovni na 1474 USD/Oz a následně k růstu až na vrchol v srpnu 2020 – kolem 2088 USD/Oz. Nejspíš se pro Buffetta jednalo o impulz zkusit štěstí ve zlatě. Proto v prvním čtvrtletí roku 2020 výrazně ponížil své podíly v bankách JP Morgan a Wells Fargo, finance pak použil k nákupu akcií těžařské společnosti Barrick Gold,“ konstatuje Jakub Petruška.
Zlato na počátku roku 2020 udržovalo úroveň kolem 1540 USD/Oz, v srpnu téhož roku se pak vyšvihlo až na cenu kolem 2088 USD/Oz.
Zlato na počátku roku 2020 udržovalo úroveň kolem 1540 USD/Oz, v srpnu téhož roku se pak vyšvihlo až na cenu kolem 2088 USD/Oz.
Akcie, akcie, hejbejte se!
V druhém čtvrtletí pak jeho společnost Berkshire Hathaway pořídila téměř 21 milionů akcií společnosti Barrick Gold v hodnotě asi 562 mil. USD (cena akcie kolem 26 USD) a tím se stala jedenáctým největším akcionářem velké těžařské společnosti. Jakmile tato zpráva vyšla najevo, 11. srpna 2020 vzrostly akcie z 26 USD na víc než 30 USD v pondělí 17. srpna 2020, tedy nárůst téměř o 12 procent na hodnotu kolem 630 mil. USD.
Aby toho nebylo málo, nastala na podzim 2020 další zajímavá situace, ale opačného charakteru. V listopadu se společnost Warrena Buffetta zbavila 9 milionů akcií těžařského giganta – tedy 43 procent podílu za zhruba 317 milionů dolarů. Člověk nemusí být zrovna brilantní matematik, aby si dokázal spočítat, že se vzhledem k původní investici jednalo z hlediska Věštce z Oklahomy o tradičně dobrý byznys. „Pokud se tedy podíváme na celou problematiku, je zřejmé, že tento investiční záměr byl pravděpodobně jen promyšlený tah, jak využít dané krizové situace a získat další prostředky. Rok 2020 byl velmi dynamický. První pololetí a část druhého se nesly ve znamení velké nejistoty, což se projevilo na růstu ceny bezpečného úložiště – zlata. Právě toho Warren Buffett a jeho společnost využili, a to formou investice nikoliv do fyzického zlata, ale do akcií těžařské společnosti. Následně přišlo období, kdy se objevily první zprávy o vakcínách proti koronaviru, a zavládla určitá úleva, což vedlo k poklesu ceny zlata a rovněž to přispělo k následujícímu kroku Warrena Buffetta, kdy se zbavil části akcií,“ vysvětluje Jakub Petruška.
Je otázkou, zda Warren Buffett ocenil sílu zlata, nebo se svezl na vlně strachu, s mistrovstvím sobě vlastním využil dané situace a výhodně zhodnotil svůj kapitál. Každopádně, investorská legenda překročila zlatý Rubikon a nadále drží kolem 11 milionů akcií Barrick Gold s vědomím toho, že kdo si počká, skoro vždycky se dočká.