návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Ed Stafford
Autor: Discovery Channel Ed Stafford
Úspěch

Ed Stafford: Když nemůžeš, tak přidej!

Vydáno: 28.05.2019
Celým jménem Edward James Stafford (1975) patří do kategorie lidí, o kterých říkaly naše babičky, že netuší, co by roupama dělali. Každopádně to, co dělá, dělá hodně dobře.

Svou profesní dráhu zahájil britský dobrodruh v armádě, nakonec to dotáhl na kapitána. V roce 2002 ukončil vojenskou kariéru a vyrazil v rámci mise OSN do Afghánistánu, kde se podílel na projektu BBC o zemích, v nichž se vyskytuje jaguár.

V dubnu 2008 se pustil do bezprecedentní výpravy v podobě pěšího putování podél celého pobřeží nejdelší řeky světa Amazonky. Po 859 dnech dorazil z Peru na pobřeží Atlantského oceánu, 150 kilometrů severovýchodně od brazilského města Belem. Ed Stafford přitom plánoval zvládnout celou misi během roku, kvůli záplavám se původně plánovaných 6400 kilometrů natáhlo na 9600 km. Původně šel Ed ve dvojici s dalším britským dobrodruhem Lukem Collyerem, který to však v první třetině vzdal. V červenci 2008 se k němu přidal peruánský dělník Gadiel Sánchez Rivera, pět nejdřív dohodnutých dnů se nakonec protáhlo až do samého konce výpravy.

Ed Stafford
Autor: Discovery Channel Ed Stafford

V roce 2011 připravil televizní kanál Discovery Channel na základě obrazové dokumentace Eda Stafforda dvoudílný dokument Walking the Amazone, jeho úspěšná mise byla zanesena do Guinnessovy knihy rekordů. Za další dva roky odvysílal Discovery Channel dokument Naked Survival, v jeho průběhu Ed pobýval ve stylu Robinsona Crusoa šedesát dnů na neobydleném ostrově Olorua na souostroví Fidži.

V roce 2014 testoval Ed Stafford, co všechno vydrží tělesná i psychická schránka člověka v dokumentu Discovery Surviving the Cut. V epizodách, které se odehrávají v tropické džungli Venezuely, Botswaně, rumunských Karpatech, nehostinném pobřeží západní Austrálie, Kalimantanu, Thajsku, Rwandě a Sonorské poušti v Arizoně musí Ed spoléhat pouze na sebe. A ještě na kameru, satelitní telefon a lékárničku.

(Exkluzivní rozhovor s Edem Staffordem čtěte v červnovém čísle Playboye)
Související témata: Playboy 06/19 , Ed Stafford , dobrodruzi