27. srpna 2020 22:31

Co není od věci znát o Sigmundu Freudovi

Bohužel s pravděpodobností hraničící s jistotou si troufám odhadovat, že větší části naší populace se při vyslovení názvu města Příbor vybaví v nejlepším případě severní Morava. Přitom se jedná o rodné město Sigismunda Šloma Freuda (1856–1939), zakladatele psychoanalýzy, světově proslulého vědce, v jehož psychologických teoriích hraje důležitou roli sexuální apetit neboli libido.

Génius od narození

První z osmi dětí Jacoba Freuda a jeho ženy Amalie se narodilo v roce 1856, přičemž hlava a obličej byly pokryty membránou známou pod názvem caul. Jedná se o vzácný úkaz připadající na jednoho z 80 000 novorozenců. Membrána je zcela neškodná, k jejímu bezproblémovému odstranění dochází vzápětí po porodu. Podle některých zdrojů rovná se caul budoucí genialitě novorozence.

Hypnóza versus gauč

Po ukončení univerzity ve Vídni nastoupil Sigmund Freud do tamní nemocnice. Jedním z jeho nejbližších spolupracovníků byl Josef Breuer, jehož léčba pacientů prostřednictvím hypnózy Freuda zaujala. Za zkušenostmi pak odjel do Paříže, v metropoli nad Seinou však jeho prvotní nadšení značně opadlo. Po otevření vlastní praxe Sigmund Freud hlásal, že stejného výsledku jako hypnózou lze dosáhnout pobytem na gauči, kdy ležící pacient sleduje bílý strop.

Teorie se ujala, ve 40. letech minulého století vyráběla společnost Imperial Leather Furniture Company of Queens gauče speciálně pro potřeby psychoanalytiků. Gauče postrádaly polštáře a knoflíky, které by mohly pacienty znervózňovat.

Přímluva duceho

Přestože byl Sigmund Freud v USA oslavován, země, kterou navštívil v roce 1909 spolu s Carlem Jungem, ho nikterak neoslovila. Kromě honby za komerčním úspěchem Freuda mimo jiné silně iritovalo, že ho neznámí lidé oslovovali křestním jménem. Proto po emigraci v roce 1938 sice zamířil nejdřív do New Yorku, pak však odjel do Londýna. Na jeho odchodu do anglické metropole měla velký podíl Marie Bonaparte, pravnučka Luciena Bonaparta, bratra Napoleona I. Manželka řeckého prince Jiřího byla průkopnicí psychoanalýzy ve Francii a překládala Freudovy spisy. Proslula svým dílem o teorii pudů a ženské sexualitě. Mimochodem, za Freuda se přimluvil dokonce i duce Mussolini, který, ač rigidní fašista, choval k třetímu nejcitovanějšímu psychologovi 20. století úctu.

Chaplin výjimkou

Po vydání knihy Výklad snů (1899) získal Sigmund Freud v USA nebývalou popularitu. V roce 1925 ho šéf studia MGM Samuel Goldwyn nazval „největším znalcem lásky na světě“. Zároveň požádal Freuda (za nemalý honorář) o konzultaci k několika scénářům filmů s milostnou zápletkou, mezi kterými nechybělo ani Shakespearovo dílo Antonius a Kleopatra. Freud neprojevil o nabídku sebemenší zájem, naopak dával najevo své pohrdání filmovým průmyslem. Výjimkou potvrzující pravidlo se stala jeho analýza Charlie Chaplina z roku 1931 vypovídající o souvislosti mezi rolemi nejslavnějšího komika všech dob a jeho těžkým dospíváním.

Kokainová slast

Na metodu v podobě vytloukání klínu klínem vsadil Freud v době léčby morfinové závislosti svého přítele, oftalmologa Karla Kollera, kokainem. Na Freudovu omluvu je nutno říci, že po dlouhou dobu žil v představě, že je kokain standardním, a tudíž neškodným lékem. Podle některých zdrojů je Freudova psychoanalýza výsledkem jeho dlouhodobého experimentování s „koksem“. Jak poznamenal Dominic Streatfeild, autor knihy Cocaine: An Unauthorized Biography: „Pokud někdo může za rozšíření kokainu jako rekreační drogy, tak Freud.“

Marné čekání

V letech 1915–1938 byl Sigmund Freud nominován celkem dvanáctkrát na Nobelovu cenu za medicínu, dočkal se rovněž jedné nominace v oblasti literatury. Ani jedna z nich však nebyla proměněna, Freudovi kritici poukazovali na údajnou „nevědeckost“ jeho psychoanalýzy. „Jsem si téměř jistý, že za věcí s tím vídeňským doktorem je jednoznačně podvod,“ napsal dokonce Albert Einstein v roce 1935 svému synovi Hansi Albertovi do Švýcarska. Jeden z největších géniů historie se tak dočkal jediného ocenění v podobě Goethovy ceny udělené v roce 1930 městem Frankfurt nad Mohanem. Cenu převzala dcera Anna, Freud v té době onemocněl rakovinou.

Utajená urna

Přestože v průběhu svého života odmítal Sigmund Freud utišující léky, zemřel poté, co mu osobní lékař Max Schur aplikoval na jeho přání smrtelnou dávku morfinu. V rozporu se židovskou vírou byl zpopelněn. Jeho popel, stejně jako popel ženy Marthy, byl uložen do víc než tisíc let staré urny věnované Marií Bonaparte. Urna s popelem byla uložena v Golders Green Crematoriu v Londýně. V noci 1. ledna 2014 se urnu s jejím obsahem pokusili ukrást neznámí zloději, kteří nádobu upustili na zem a zmizeli neznámo kam. V současné době je urna na utajeném a bezpečném místě.

(Článek Rozladěná libida čtěte v zářijovém Playboyi)