Marihuana
Zdroj: profimedia.cz
Marihuana
Zdroj:
profimedia.cz
Jak prozradil Woody Harrelson ve zkrácené verzi interview publikovaného na konci minulého týdne, jeho snaha pěstovat legálně na Havaji marihuanu vyšla naprázdno. Přesto ale nemusí hollywoodská hvězda zoufat. Nejspíš bude, alespoň podle www.playboy.com, mnohem líp.
Necelých sedm let poté, co se Colorado a Washington staly v roce 2012 prvními státy USA, ve kterých byla povolena výroba a distribuce marihuany pro rekreační účely, dosáhl loni konopný byznys obratu devíti miliard dolarů. Podle odhadu společnosti Marijuana Business Daily (MJBizDaily) můžeme v průběhu dalších let očekávat nárůst ve stovkách procent. A vzhledem k tomu, že 17. října loňského roku vešel v platnost zákon legalizující rekreační užívání marihuany v sousední Kanadě, očekává se, že do roku 2022 bude legální obchod s konopím atakovat hranici 30 miliard dolarů ročně.
Woody Harrelson v legálním konopném byznysu neuspěl, mnoho firem ale vidí budoucnost tohoto oboru optimisticky.
Zdroj: NBC
Woody Harrelson v legálním konopném byznysu neuspěl, mnoho firem ale vidí budoucnost tohoto oboru optimisticky.
Zdroj:
NBC
Investoři zavětřili
Přestože to nejsou až tak omračující částky, vzhledem ke krátkému času trvání konopného byznysu investoři pochopitelně zavětřili. „Průmysl spojený s konopím by mohl v následujících letech skutečně zaznamenat dvoj- až trojnásobný růst,“ říká viceprezident MJBizDaily Chris Walsh s tím, že odvětví dnes zaměstnává na plný úvazek 120 000 až 150 000 lidí. „Stále vznikají nové firmy z kategorie start-up, s tím jsou spojena nová pracovní místa, ve hře je stále víc a víc peněz.“
„Je logické, že zatím převládá ze strany investorů jistá opatrnost, nikomu se nechce bezhlavě investovat do odvětví s mlhavou budoucností,“ konstatuje Jamie Schau, senior analytik investiční společnosti Brightfield Group. „Realita je ovšem taková, že obchod s konopím funguje. Podniky jsou čím dál tím víc efektivní.“
Tento názor evidentně sdílejí rovněž velcí hráči. Například Constellation Brands, Inc., z pozice největší pivovarnické společnosti planety s třetím největším tržním podílem (7,4 %), investoval čtyři miliardy dolarů za 9,9% podíl kanadské společnosti Canopy Growth. A Marlboro Altria, mimo jiné stoprocentní vlastník společnosti Philip Morris, vložila 1,8 miliardy dolarů do konopné společnosti Kronos.
Tím to ovšem nekončí. Zemědělský gigant Scotts Miracle-Gro nasypal 450 milionů dolarů do umělých zdrojů záření. V srpnu pak stejná společnost oznámila kontrakt s firmou Flower Corp. Společným zájmem je vybudovat nejmodernější výzkumnou laboratoř o rozloze kolem 16 tisíc metrů čtverečních s cílem testovat životnost konopí v nejrůznějších podmínkách.
V případě celoamerického schválení užívání marihuany na rekreační účely by mohl konopný průmysl dosáhnout ročních obratů kolem 100 miliard dolarů.
Zdroj: profimedia.cz
V případě celoamerického schválení užívání marihuany na rekreační účely by mohl konopný průmysl dosáhnout ročních obratů kolem 100 miliard dolarů.
Zdroj:
profimedia.cz
Marihuana = univerzální produkt
Podle autora článku Marcuse Amicka vede konopný boom ke vzniku řady podniků v technologickém sektoru. Velkou šanci cítí především společnosti zaměřené na špičkovou robotiku na zpracování konopí, zároveň se pracuje na vývoji důmyslných systémů k ověřování původu a kvality.
Výše zmiňovaný Jamie Schau kvituje, že legální trh s konopím roste jak v segmentu zdravotnictví, tak v oblasti rekreačního užívání podstatně konzistentněji a předvídatelněji, než je tomu například v případě alkoholu, trh se začíná evidentně stabilizovat. „Bleskový růst v řádech stovek procent sice na první pohled zaujme, konzervativní investory ovšem zajímá stabilní a předvídatelný trh nepodléhající oboustranným výkyvům. Legalizace rovná se bezpečná investice. Marihuana je univerzální produkt. Může být podávána jako doplněk stravy, přísada do potravin, nápojů. Má výrazné místo v kosmetické branži.“
Ve prospěch světlých zítřků konopného byznysu hovoří rovněž téměř 66 procent obyvatel USA podporujících legalizaci marihuany. Nejvíc pak legálně nakupuje ekonomicky velmi silná a stabilní skupina 55 let plus. K tomu nutno přičíst novelizaci federálního zákona o kontrolovaných látkách z roku 1970, kterou loni v prosinci podepsal Donald Trump. Na základě novelizace nespadají konopné rostliny neobsahující víc než 0,3 procenta THC do kategorie zakázaných látek.
Všechno je v pohybu
Podle odhadů investiční skupiny Ackrell Capital by v případě celoamerického schválení užívání marihuany pro rekreační účely mohl konopný průmysl dosáhnout ročních obratů kolem 100 miliard dolarů. Zároveň však analytici poukazují na možné politické turbulence a fakt, že délka schvalování federálních zákonů může trvat až deset let. „Přesto existuje velká pravděpodobnost, že konopí bude v čím dál větší míře legalizováno. Všechno kolem je v pohybu, vyhlídky jsou lepší a lepší,“ tvrdí Jamie Schau.