11. února 2020 22:30

Bernard Arnault na to má!

Nové milénium je z hlediska každoročně sestavovaných žebříčků nejbohatších obyvatel planety ve znamení nadvlády amerického kontinentu. Nejdéle pobýval na pomyslném trůnu majitel společnosti Microsoft Bill Gates (USA, 2000–2007, 2014–2018), kterého v roce 2008 vystřídal jeho kamarád, legendární investor a krajan Warren Buffett. Období 2010–2013 se pak neslo ve znamení prvenství Carlose Slíma Helú, mexický podnikatel nabyl majetku prostřednictvím společností América

 • Na postu světové jedničky by měl Jeffa Bezose vystřídat nejbohatší obyvatel starého kontinentu Bernard Arnault (1949). Podle agentury Bloomberg je francouzský miliardář, který od roku 1989 zastává post předsedy představenstva a generálního ředitele LVMH od července 2019 druhým nejbohatším člověkem na světě. Vedle Jeffa Bezose a Billa Gatese je Bernard Arnault rovněž členem exkluzivního klubu boháčů, jejichž majetek se přehoupl přes 100 miliard dolarů. Jak informoval Forbes, mezi 9.–11. říjnem 2019 vydělal nejmovitější Evropan 5,1 miliardy dolarů. Bernard Arnault je vlastníkem 96,5 procenta podílu ve společnosti Christian Dior kontrolující 41 procenta LVMH.
 • Součástí portfolia LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton, největšího světového obchodníka s luxusem, jsou mimo jiné značky jako Dom Pérignon, Krug, Hennessy, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Fendi, TAG Heuer, Hublot či Tiffany. Největší akvizicí v historii LVHM se stala loňská koupě Tiffany Co. Ovládnutí ikonického šperkařství vyšlo na 16,2 miliardy dolarů. O provoz gigantu o 70 značkách, který loni vydělal 59 miliard dolarů, se stará po celém světě 165 tisíc zaměstnanců.
 • Optimistické vize o Arnaultově úspěšném ataku na post nejbohatšího muže světa vycházejí z dynamiky růstu LVMH. Podle Bloombergova indexu miliardářů narostla hodnota majetku konglomerátu pouze během loňského roku o 31,4 miliardy dolarů.
 • O síle módního impéria vypovídá vyjádření jednoho z přátel Bernarda Arnaulta, Steva Jobse. „Víte, Bernarde, nevím, jak to bude vypadat s mým iPhone za 50 let, jsem si ale jist tím, že lidé budou určitě pít váš Dom Pérignon,“ pravil tehdy zakladatel a majitel Apple.
 • Dvaasedmdesátiletý Francouz pochází z města Roubaix, ve kterém končí každý rok jeden z nejtěžších cyklistických závodů Paříž–Roubaix. Vystudoval pařížskou École Polytechnique, mezi absolventy prestižní vzdělávací instituce jsou tři prezidenti a stejný počet držitelů Nobelovy ceny.
 • Po ukončení vysokoškolského studia působil dnešní nejbohatší Evropan ve stavební firmě svého otce Ferret-Savinel. Po čase dospěl k zjištění, že mnohem víc než stavby ho přitahuje svět luxusu. V roce 1984 se stal ředitelem holdingové společnosti Financière Agache.
 • V roce 1973 pojal Bernard Arnault za choť Anne Dewavrin, manželství vydrželo do roku 1990, jeho výsledkem jsou mimo jiné dva potomci. S kanadskou koncertní klavíristkou Hélène Mercier se oženil rok po rozvodu. O dvanáct let mladší hudebnice zaujala miliardáře interpretací děl Frederyka Chopina. Manželé spolu počali tři potomky.
 • Nejbohatší Evropan je znám rovněž jako sběratel moderního umění. Součástí jeho sbírky jsou díla umělců, jako Jean-Michel Basquiat, Damien Hirst, Maurizio Cattelan, Andy Warhol a Pablo Picasso.
 • Bernard Arnault ví, jak pracovat na popularitě a rozšíření vlivu. V médiích se často objevovaly jeho fotografie s tragicky zesnulou lady Dianou. Všeobecně je známa Arnaultova vášeň pro tenis a přátelství s Rogerem Federerem. V roce 2003 publikovala média společnou fotografii s ruským prezidentem Vladimirem Putinem pořízenou na vinici Château Cheval Blanc ve vlastnictví LVMH. Patřičně prezentována byla rovněž jeho schůzka s Donaldem Trumpem v prostorách Trump Tower. Stalo se tak těsně před prezidentskou inaugurací. Jak vyšlo najevo, nosným tématem diskuse bylo rozšíření působnosti LVMH na americkém trhu.
 • Pokračovatelkou otcova odkazu se pravděpodobně stane dcera z prvního manželství Delphine Arnault (1975). Kariéru začala v americké poradenské společnosti McKinsey. V lednu 2019 byla jmenována nejmladší členkou představenstva LVMH, současně zastává post viceprezidentky.
 • Mladší bratr Antoine (1977) je předsedou představenstva značek Berluti a Loro Piana, obě jsou pochopitelně součástí LVMH. V roce 2018 navíc povýšil na generálního ředitele komunikace konglomerátu. Jeho životní partnerkou je Natalia Vodianova. S ruskou modelkou zvanou Supernova se Antoine seznámil v roce 2008 v rámci kampaně pro Louis Vuitton.
 • Rovněž syn Alexandre (1992) se potatil, v roce 2017 se stal generálním ředitelem výrobce luxusních zavazadel Rimowa. Na ekonomickém úspěchu LVMH se Rimowa podílí ročně částkou převyšující 400 milionů dolarů. Jeho blízký přítel, generální ředitel společnosti Snap Inc. Evan Spiegel, charakterizuje Alexandra jako „opravdu kreativního chlapa, který neustále přemýšlí o tom, kam značku posunout“.
 • Jablko nepadlo daleko od stromu ani v případě syna Frédérika (1995). Stejně jako otec vystudoval École Polytechnique, po vzoru nevlastní sestry Delphine pracoval pro společnost McKinsey. Před necelými dvěma lety byl jmenován do čela hodinářské společnosti TAG Heuer.