19. února 2019 20:08

Andrej Babiš (2013): Já nejsem každý!

V neděli byl premiér České republiky Andrej Babiš znovu zvolen předsedou hnutí ANO 2011. Při této příležitosti došlo na archiv a interview, které poskytl tehdejší podnikatel a zakladatel hnutí Playboyi v červnu 2013. Z rozhovoru přinášíme vybrané pasáže.

Playboy: Můžeme náš rozhovor začít tím, že mi poradíte, jak přijít k majetku za mnoho miliard? Babiš: Není to moc složité. Stačí celý život tvrdě pracovat. A taky mít nezbytnou dávku štěstí. Nic jiného za tím nehledejte.

Playboy: Jak velký je podíl štěstí na konečném úspěchu? Babiš: Odhadoval bych to tak na dvacet procent. Bez schopnosti systematicky pracovat je vám štěstí k ničemu.

Playboy: Co talent? Babiš: Úspěch v byznysu není o talentu. Nepochybně větší roli hraje to, jestli se narodíte jako Paris Hilton, nebo jako patnácté dítě například v Bangladéši.

Playboy: Máte talent na byznys? Babiš: Těžko říct. To nechám na posouzení jiným. Považuji se za docela obyčejného člověka. Přesněji řečeno za obyčejného pracovitého člověka.

Playboy: Teď jste vstoupil razantně do politiky... Babiš: Do politiky jsem nevstoupil. Ale dospěl jsem k názoru, že snad ještě pořád existuje šance něco v české politice změnit. A za tímto účelem by se měli lidé toužící po změně vzájemně propojit. Jediná možnost změny současného systému je spojena s účastí v parlamentních volbách.

Playboy: V jednom rozhovoru jste řekl, že jste si kdysi nalinkoval život. Chtěl jste obchodovat, vydělávat, postavit dům, mít ideální život. Jak zní definice ideálního života podle Andreje Babiše? Babiš: Po osmihodinovém spánku si dát v klidu snídani. Vypravit děti do školy, přečíst si noviny, hodinka cvičení. Pak lehký byznys oběd, odpoledne bych se věnoval dětem a večer manželce. Už se to blíží. Lidově řečeno, stříhám metr. Začátek toho, co jste nazval ideálním životem, v mém případě nastane 25. 5. 2014. V tento den a čas se uzavřou volební místnosti. I když nevylučuji, že se počátek ideálního života posune na září. (Rozhovor proběhl těsně před pádem vlády Petra Nečase – poznámka autora)

Playboy: Dejme tomu září 2024? Babiš: Na roku trvám. Doufám, že naše politické hnutí uspěje a přijdou nové osobnosti, které ho posunou dál, než jsem toho schopen já.

Playboy: Na čem stojí program hnutí? Babiš: Na lidech, kteří nejdou do politiky za účelem vlastního zisku, ale protože chtějí prospět této zemi. Řekl bych, že je to docela jednoduché. Až se divím, proč tak průhledný program zatím nerealizovala žádná ze stran.

Playboy: Každý politik jde dnes do voleb s tím, že vymýtí korupci a udělá něco pro lidi. Babiš: Ale já nejsem každý. Pokud bych splňoval definici „každého“ člověka, asi bych se smířil se stavem věcí a nepustil se do budování politického hnutí. Občas mám dojem, že jsem z jiné planety.

Playboy: Četl jsem, že jako fyzická osoba odvádíte na daních přes 20 milionů korun. Další půlmiliardu přihodí do rozpočtu vaše firmy. Babiš: Loni se jednalo o celkovou částku 704 milionů korun…

Playboy: Položil jste si někdy otázku, kde asi končí vaše daně? Babiš: Častokrát. Bohužel docela konkrétně vím, kdo moje peníze krade.

Playboy: Tvrdíte o sobě, že jste introvert a samotář. Na druhou stranu jste vybudoval průmyslové impérium, což vyžaduje nemalé diplomatické schopnosti. Takže diplomatický introvert? Babiš: Introvert? Co na to říct? Když člověk vede celý týden obchodní jednání, chce mít v tom málo čase volna, kterým občas disponuje, svůj klid. Z tohoto důvodu nevyhledávám společnost cizích lidí. Už proto, že většina z nich po mně něco chce. Skoro vždy peníze. Jinak, pokud chcete být úspěšný obchodník, musíte umět vyjednávat.

Playboy: Jste obchodník a vizionář? Babiš: Jsem určitě obchodník. Za vizionáře se nepovažuji. Už proto, že jsem v obchodě udělal řadu chyb. Myslím ale, že se z každé z nich dokážu poučit. Mám rád pesimistické vize a optimistické konce. Velcí optimisté to mají dnes těžké.

Playboy: Nejste gurmán, nevlastníte letadlo ani jachtu, žijete asketickým životem… Babiš: Asketický život? Snažím se žít normálně. Stravuji se osmkrát denně, pravidelně vstávám v pět hodin. Mám budík, ale většinou se budím bez něj.

Playboy: Vstáváte ráno v pět, v šest cvičíte, abyste zahnal ranní depresi… Babiš: Kde jste přišel na to, že zaháním ranní deprese?

Playboy: Řekl jste to v jednom rozhovoru... Babiš: Když se dlouhodobě nedaří, tak se vstává hůř. Cvičením se ovšem vylučují endorfiny, člověk má pak hned lepší náladu.

Playboy: Zatím spíte dobře? Babiš: Spím málo, ale tvrdě. A nebojím se toho, že bych někdy spal špatně. Mám čistý stůl.