11. července 2019 10:12

9x maestro Armani

Jeden z nejvěhlasnějších návrhářů historie dnes slaví 85. narozeniny. Jak se nechal svého času slyšet, ví, že je bohatý muž, nicméně zároveň netuší, kolik kolekcí navrhl a vydělal peněz. A nejdůležitější je, že dělá práci, která ho baví.

  1. Vzorem maminka Původně chtěl být Giorgio lékařem, veškerých medicínských ambicí však zbavil absolventa zdravotní školy pobyt v armádní nemocnici během vojenské služby. Jako vzor pozdějšímu aranžérovi výloh posloužila maminka. Přestože se ctihodné dámě finančních prostředků příliš nedostávalo, její děti byly jako za škatulky a vždy v souladu s módními trendy.
  2. Pokaždé za svoje Když mladý Armani zjistil, že medicína pro něj nepředstavuje životní poslání, pracoval jako aranžér výloh v milánském módním domě La Rinascente. První tvůrčí ambice na poli módy realizoval na počátku šedesátých let u zavedené značky Nino Cerruti. Od roku 1975, kdy působí pod vlastní značkou, nebyl z pozice jejího stoprocentního majitele nikdy zadlužen, jeho byznys není postaven na bankovních úvěrech. Celoživotní nekuřák.
  3. Velký šéf a film Giorgio Armani navrhl kostýmy pro víc než 250 filmů. Za všechny vzpomeňme Richarda Gera ve snímku Americký gigolo a Roberta de Nira jako Ala Capona ve filmu Neúplatní. Armani je rovněž znám spoluprací se zpěvačkou a herečkou Lady Gaga. Velký šéf světové módy nazývá sám sebe „frustrovaným hercem, režisérem, producentem, kameramanem i osvětlovačem“.
  4. Papežovy brýle Armaniho záběr je mimořádný, mimo jiné navrhl uniformy pro policisty a milánské taxikáře. Je autorem designu obálky papežského evangelia a blízkým přítelem oscarového režiséra Paola Sorrentina. Oscarový režisér využil jeho služeb v seriálu z produkce HBO Mladý papež. Mimo jiné Armani navrhl papežovy sluneční brýle.
  5. Tucet značek Giorgio Armani je podepsán pod dvanácti brandy. Vedle notoricky známých značek je například majitelem vlastní sítě květinářství Armani Flori. Cukrářská značka Armani Dolci se sídlem ve Florencii je pak známa svými top čokoládami. Armani Dolci vyrábí mimo jiné speciální edici čokolády u příležitosti svatého Valentýna a ramadánu.
  6. Fandí i rappeři Na Armaniho modely nedají dopustit rovněž drsní rappeři, jako T. I., Wiz Khalifa či Kanye West. Jejich kolega The Notorious B. I. G., držitel diamantové desky za album After Death, si před svou násilnou smrtí v roce 1997 nemohl vynachválit Armaniho pyžamo.
  7. Forza Inter Giorgio Armani je velkým sportovním fanouškem. Jeho nejoblíbenějším fotbalovým klubem je vítěz Ligy mistrů z roku 2010 Inter Milán. Italská reprezentace nastupovala v jeho dresech na MS 1994 v USA, na kterém squadra azzura padla ve finále v penaltovém rozstřelu s Brazílií. O velmi dobré jméno značky ve světě sportu se stará rovněž přední italský basketbalový tým, účastník Euroligy AX Armani Exchange Milano.
  8. Stop anorexii V roce 2006 se stal prvním návrhářem, který na svých módních přehlídkách zakázal vystupovat modelkám, jejichž Body Mass Index nedosahoval alespoň úrovně 18. Razantně tak zahájil souboj s trendem modelek na hraně anorexie.
  9. Moje domy, moje hrady Vzhledem k oblibě v cestování vlastní Giorgio Armani devět nemovitostí na třech kontinentech. Je majitelem pěti domů v rodné Itálii, po jedné nemovitosti má v USA, Francii a ve Švýcarsku. Výčet domů v Armaniho vlastnictví doplňuje nemovitost na ostrově Antigua v Karibiku.