Před lety přišli biologové z Bathské univerzity v jihozápadní Anglii s tím, že lidské embryo by se mohlo vyvinout ve zdravého jedince, aniž spermie předtím oplodní ženské vajíčko. Jak napsal v této souvislosti vlivný britský list The Financial Times, nový objev by umožnil dvěma mužům, aby se stali biologickými rodiči dítěte, přičemž proces plození by se obešel bez ženy. Vědci tento scénář považují sice za spekulativní, přesto ho však nevylučují.
Revoluční objev každopádně potvrdil, že přes veškerý vědecký pokrok zůstává základní „surovinou“ pro přežití lidstva naše sperma. Bohužel, jak loni v listopadu informoval časopis Environmental Health Perspectives, koncentrace našich spermií klesá, současná generace mužů má podle řady studií o polovinu méně pohlavních buněk než generace předchozí. A podle studie odborného magazínu Human Reproduction Update, v období 1973 až 2011 počet spermií v jednom mililitru spermatu klesl o 52,4 procenta. Naštěstí se vědci shodnou na tom, že ke zdravým spermiím se lze také projíst. Samozřejmě, i v tomto případě platí všeho s mírou. Sperma menu nevypadá rozhodně špatně.
Hovězí maso: zinek, selen, vitamin B12
Jedná se o základní potravinu podporující počet a pohyblivost spermií, hovězí maso je totiž „nabito“ zinkem, selenem, L-karnitinem a vitaminem B12. Vězte, že při konzumaci ribeye steaku o hmotnosti 400 gramů dostanete do organismu 72 procent doporučované denní dávky zinku, 192 procent selenu a 56 procent vitaminu B12. Zinek má mimořádně kladný vliv na počet a morfologii spermií, zatímco L-karnitin hraje klíčovou roli při jejich zrání.
Játra: vitamin A, koenzym Q10
Je vědecky doloženo, že játra jsou prémiovým zdrojem látek, které hrají velmi důležitou roli při tvorbě spermií a podílejí se na jejich kvalitě. V první řadě se jedná o vitamin A, který je nezbytný pro reprodukci a spermatogenezi. V játrech je bohatě zastoupen koenzym Q10 mající vliv na počet, koncentraci a rychlost pohybu spermií. Nechybí ani spermiotvorný vitamin B12 a kyselina listová.
Tučné mořské ryby: omega 3 mastné kyseliny
Především u sardinek se jedná o hodně muziky za málo peněz. Mastné ryby snižují krevní tlak a redukují tvorbu arteriálního plaku. Brání buňky před oxidačním stresem, pozitivně ovlivňují činnost mozku a obranyschopnost. Omega 3 mastné kyseliny se jeví jako nadějný lék na mužskou neplodnost, je tomu tak díky kyselině dokosahexaenové (DHA). Jedná se o esenciální kyselinu, kterou si náš organismus nedokáže vytvořit sám a je nutno ji proto přijímat prostřednictvím stravy. Nejbohatším zdrojem jsou tučné mořské ryby, jako losos, sardinka, makrela, tuňák.
Ústřice: zinek
Vyhledávaná pochoutka je zdaleka největším zdrojem zinku, jehož nedostatek negativně ovlivňuje hladinu testosteronu a snižuje kvalitu spermií. Ústřice jsou přírodním afrodiziakem, šest středně velkých kousků obsahuje 76,3 mikrogramu zinku, což se rovná 509 procentům denní dávky, 16,3 vitaminu B12 (272 %), 53,5 mikrogramu selenu (76 %).
Para ořechy: selen
Brazilský ořech, také nazývaný para ořech, je jedlé semeno velkého jihoamerického stromu, který pochází z amazonského pralesa Brazílie, Peru, Kolumbie a Ekvádoru. Je největším zdrojem selenu, který pomáhá udržovat zdravou kvalitu spermií a ovlivňuje pozitivně jejich pohyblivost. Podle jedné britské studie se po doplnění selenu u 52,6 procenta účastníků podstatně navýšila motilita (hybnost) a morfologie spermií.
Rajčata: lykopen
Sice stále dražší, ale stále cenově celoročně dostupná rajčata obsahují protirakovinný lykopen, který, jak prokázali vědci, redukuje počet abnormálně tvarovaných spermií, čímž navyšují o 8 až 10 procent počet zdravých spermií. Podle magazínu Fertility and Sterility navýší konzumace 4 mg lykopenu denně (jedno středně velké rajče) počet spermií v průměru o 22 milionů/ml, jejich pohyblivost vzrostla o 25 procent a morfologie o 10 procent.