návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
Sport

Tour de France 2020: Stará dáma v čase covidu-19

Vydáno: 31.08.2020
Fanoušci silniční cyklistiky bezpochyby kvitují, že na rozdíl od řady původně plánovaných sportovních událostí (olympiáda, Wimbledon, MS v hokeji, fotbalové ME) nakonec v případě nejslavnějšího cyklistického závodu planety platí, že kdo si počká, ten se nakonec, byť se zpožděním dvou měsíců, dočká.

107. ročník Staré dámy, jak bývá závod z kategorie Grand Tour nazýván, je tak od soboty realitou a ať dopadne jakkoli, ještě před začátkem se zapsal, nutno říci bohužel, do historie. Na startu i v cíli bude moci závod sledovat maximálně 500 diváků, za jejichž „bezkoronavirovost“ nese zodpovědnost každé z jednotlivých pořadatelských měst. Zároveň je dlouholetému šéfovi závodu Christianu Prudhommeovi jasné, že uhlídat každý metr z 3484 km je zhola nemožné, proto apeluje na zdravý rozum. Nezbývá než doufat, že jeho apel bude vyslyšen.

Nějak to dopadne

Jak prozradil prezident Mezinárodní cyklistické federace UCI David Lappartient v rozhovoru pro server Cyclingnews, kvůli jednomu pozitivnímu testu se Tour de France rušit nebude, zároveň však není schopen garantovat, zdali bude závod dokončen podle původních plánů.

Jak dále praví osmnáctistránkový manuál vypracovaný organizátorem ASO, šest dnů před začátkem byli členové všech týmů testováni na koronavirus. Testovat se pak bude v průběhu celého podniku. Nakažený účastník během závodu automaticky okamžitě končí, dva pozitivní testy rovná se konec celého týmu.

Patero lámání chleba

Opožděná Tour de France se skládá z celkového počtu 3484 km rozdělených do 21 etap.

Hned první týden zavede, na rozdíl od předchozích ročníků, cyklisty do hor. Kromě toho se pojede pouze jedna časovka. Podle odborníků se bude rozhodovat v následujících pěti etapách.

 • 8. etapa: Cazères–Loundenvielle
  5. 9. 2020
  141 km dlouhá etapa přinese souboj vrchařů, kteří se budou muset vypořádat především s horskými průsmyky Port de Balés (1755 metrů) a Col de Peyresourde (1569 metrů). První pyrenejská etapa by měla začít dělit největší favority od zbytku startovního pole.
 • 13. etapa: Châtel–Guyon–Puy Mary
  11. 9. 2020
  Po prvním dnu odpočinku přijdou na řadu dvě rovinaté etapy, ta následující bude ale ve velkých kopcích. Pojede se převážně v Centrálním masivu (Massif Central), během 191,5 km cyklisté nastoupají celkem 4400 metrů. Užijí si zejména na Col de Neronne (1241 metrů) a při výšlapu do cílového města Puy Mary nacházejícího se ve výšce 1783 metrů. Stoupání se sklonem 9,1 % a 8,1 % může být pro některé účastníky bojem o holé přežití v závodě.
 • 15. etapa: Lyon–Grand Colombier
  13. 9. 2020
  Na konci druhého týdne čeká na účastníky Tour de France 174,5 kilometru dlouhá horská etapa se závěrem na Grand Colombier (1534 metrů). Během etapy absolvují dvě stoupání s průměrem přes 8 %, cesta na vrchol měří 17,4 km, sklon 7,1 %.
 • 17. etapa: Grenoble–Méribel
  16. 9. 2020
  Podle mnohých právě tato etapa definitivně rozhodne. Těžko říct. Každopádně během 170 km se budou muset cyklisté popasovat s průsmyky Col de la Madeleine (1993 metrů) a Col de la Loze (2304 metrů). A přitom budou muset zároveň myslet na to, že v následující etapě (Méribel – La Roche-sur-Foron) na ně čeká šest horských prémií a přes 4000 výškových metrů.
 • 20. etapa: Lure–La Planche des Belles Filles
  19. 9. 2020
  Horská časovka bude sice krátká (36,2 km), leč posledních osm kilometrů vedoucích na Planinu krásných dívek vede cestou částečně štěrkovou necestou, na přeživší čeká 500 výškových metrů. Stát se může všechno.
Související témata: Tour de France , cyklistika , covid 19