
Vyhledávání

Přitom Rafa, který tenisem dosud vydělal přes 111 milionů dolarů, což ho řadí v historickém žebříčku na třetí místo, oslavil v červnu Kristova léta. A první grandslamový titul, French Open, vyhrál už v roce 2005! Přesto se přes řadu zranění vyplývajících z fyzicky nesmírně náročného pojetí hry, stále a hlavně úspěšně vrací a vrací. Čím to? Podle Jacoba Osborna a manofmany.com je za vším, kromě talentu a sveřeposti, rovněž strava a vhodně uzpůsobený trénink.
Zdraví a sílu…
je podle Rafaela Nadala nezbytné hledat nikoli v sýru, ale v mořských plodech. Zatímco jeho záliba v paelle a čokoládě nejspíš výživové specialisty až tak moc nenadchne, odpověď ve smyslu: nedovedu si svůj život představit bez mořských plodů, ryb, masa, zeleninky a ovoce, zatímco sýry zrovna nemusím, určitě potěší. Tenistovo preferované denní menu vypadá přibližně takto:
SNÍDANĚ
Čerstvý, doma upečený chleba: Žádné konzervanty, navíc chléb obsahuje uhlohydráty, jedná se tak o dlouhodobý zdroj energie.
Olivový olej: Cenný zdroj antioxidantů.
Šunka Iberico: Sušená šunka z polodivokých prasat krmených převážně žaludy redukuje „špatný“ cholesterol a má blahodárný vliv na fungování srdce. K nezpochybnitelným pozitivům nutno přičíst vysoký obsah minerálů, vitaminů, mononenasycených mastných kyselin a kvalitních bílkovin.
Pomerančová šťáva: Pochopitelně nikoli z krabice, ale lisovaná z čerstvých plodů.
OBĚD
Mořské plody + ryby: Rafa ví, co dělá, výčet kladů je nekonečný. Zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA. Udržují ve formě srdce, prevence proti mrtvici, infarktu myokardu, artritidě či trombóze. Snižují cholesterol, krevní tlak, riziko infekčních onemocnění. Žádané „palivo“ pro mozek.
Olivy: Mimo jiné podporují cirkulaci krve v cévách, mají protizánětlivé účinky. Vysoký obsah vitaminu E zlepšuje kvalitu mozkových buněk.
Listová zelenina: Nula kalorií, spousta zdraví.
Cannoli: Italský dezert v podobě pevné těstové trubičky s krémovou náplní.
PO TRÉNINKU/ZÁPASE
Proteinový koktejl: V případě regenerace platí, čím dřív, tím líp. A nejlíp okamžitě.
Filtrovaná mořská voda: Pomáhá tělu získávat základní živiny, neboť během tvrdé práce na kurtu jde sůl prostřednictvím potu z těla ven.
VEČEŘE
Paella: Tradiční španělské jídlo z okolí Valencie, původně pokrm chudých rybářů. Základem je bílá či hnědá rýže, k tomu maso, drůbež, mořské plody. Specialita paní matky.
Čokoláda: Názory na čokoládu se různí, nicméně vzhledem k Rafově dlouhodobé sportovní výkonnosti asi jeho tělu neškodí.
Trénink
Zranění nechodí po horách, ale po lidech a především sportovcích. Ani Rafael Nadal nepředstavuje v tomto ohledu výjimku potvrzující pravidlo. Známy jsou jeho problémy s koleny a pravou rukou. Nadalův trénink je standardní ve smyslu tvrdého přípravného období mimo sezonu a udržování tělesné schránky v jejím průběhu. Vzhledem k cestování je příprava laděna do posledního detailu.
Vrcholoví tenisté tráví v rámci přípravy na kurtech až čtyři hodiny denně. Během předsezonní přípravy hraje velkou roli posilovna.
Posilování
Vibrační plošina: Vibrace spojené s vysokými rychlostmi zlepšují krevní oběh, sílu svalů a rozsah pohybu.
Odporové gumy: Jednoduchá pomůcka zlepšující mobilitu, vhodná pro cviky, u kterých se sportovec zaměřuje na progresi.
Core body workout: Cvičení prováděná pro zpevnění „core“ neboli jádra. Cílem je udržení stability bederní páteře, správného držení těla a rovnováhy těla jako celku. Svaly jádra udržují vzpřímený postoj, podpírají páteř, pomáhají kontrolovat jednotlivé pohyby. Cvičení zvyšuje celkovou fyzickou sílu, zlepšuje využití energie při doskocích a dopadech, zpevňuje páteř, chrání vnitřní orgány dutiny břišní.
Strečink: Bez pečlivého protahování to prostě a jednoduše nejde.