návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Sport

Padne maratonská hranice snů ve Vídni, nebo v Havířově?

Vydáno: 11.10.2019
Na jedné straně držitel dosud nejrychlejšího maratonského času Eliud Kipchoge podpořený špičkovými vodiči norských tempařů Henrikem, Filipem a Jakobem Ingebrigtsenovými. Na straně druhé tým sestavený jednou z největších hvězd světového triatlonu Petrem Vabrouškem.

Přestože, přiznejme si to, zatím Havířov, co se světového věhlasu týče, Vídni přece jen trochu ustupuje, obě města budou mít v následujících dnech stejný cíl v podobě zaběhnutí maratonu pod hranici dvou hodin. A i když se v obou případech nebude jednat o standardní maraton, Kipchoge poběží v rámci INEOS 1:59 vzdálenost 42 195 metrů na okruhu 9,6 kilometru, borci Havířovská 10 Playboy Atex Maraton se budou střídat po uběhnutí kilometrového okruhu, nebude od věci podívat se na historicky nejrychlejší maratony, jejichž vítězové prolomili hranici 2:02:00.

Do třetice všeho dobrého

Držitelem nejrychlejšího maratonského času je podle serveru www.runnersworld.com Eliud Kipchoge (1984). Keňan zaběhl vloni v Berlíně maraton za 2:01:39, což se rovná zvládnutí jedné míle (1,61 km) v průměru za 4:38.4 minuty. Olympijský vítěz překonal o 1.18 minuty dosavadní nejlepší čas, kterého dosáhl v roce 2014 rovněž v Berlíně jeho krajan Dennis Kimetto. S pomocí tří vodičů zvládl Kipchoge půlmaraton za 1:01:06, čímž si vytvořit náskok 39 sekund. V cíli se nechal slyšet, že běžel vlastní závod a je rád, že to napotřetí vyšlo.

Rozhodly dvě sekundy

Kipchogeho nejrychlejší maratonský čas se otřásal v základech letos na konci září. Etiopan Kenenisa Bekele (1982) totiž zvládl, opět v Berlíně, maraton za 2:01:41, průměr na jednu míli 4:38.5. Vezmeme-li v potaz, že přípravu vítěze limitovalo zranění, jedná se o výkon z kategorie mimořádných.

Držitel tří zlatých olympijských medailí a pětinásobný mistr světa v závodech na pět a deset kilometrů, přičemž na obou tratích drží světové rekordy, v cíli prohlásil, že má sice radost z osobního rekordu, ale není šťastný z toho, že mu unikl rekord světový. Bekele se totiž musel v závodě vyrovnat s bolestí stehenního svalu.

Berlín, maraton rekordům zaslíbený

Eliud Kipchoge se berlínského maratonu nezúčastnil, protože se připravoval na vídeňský INEOS 1:59. Přitom se jednalo o mimořádně rychlý závod, po jehož konci pronikli do první desítky nejrychlejších maratonců Bekeleho dva krajané – Birhanu Legese (Etiopie, 2:02:48) a Sisay Lemma (Etiopie, 2:03:36). Berlínský maraton je pak rychlým běhům předurčen, v historické desítce má sedm zápisů. Z dvojnásobného zastoupení se těší Londýn, nejrychlejší desítku doplňuje maraton v Dubaji. Šest z historicky nejrychlejších časů pak bylo zaběhnuto letos.   

Související témata: Havířovská 10 Playboy Atex Maraton , maraton , běh