Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Když loni v létě přestupoval aktuálně nejlepší basketbalista planety LeBron James (1984) do týmu Los Angeles Lakers, přičemž smlouva mu garantuje 154 milionů dolarů za čtyři roky, byla to velká sláva. Vždyť kdo jiný než muž, který dokázal v roce 2016 ovládnout NBA v barvách outsidera Cleveland Cavaliers, by měl pozvednout slávu šestnáctinásobného vítěze soutěže, jehož poslední triumf se ovšem datuje do roku 2010.
Realita je však v závěru základní části NBA taková, že Los Angeles Lakers se letos do play off opět, tedy pošesté v řadě, nepodívají. A fanoušci „jezeřanů“ budou moci pouze vzpomínat na časy, kdy jejich klub vedly k vítězství hvězdy jako Earvin „Magic“ Johnson, Kareem Abdul-Jabbar, Shaquille O’Neal či Kobe Bryant. I přes letošní nezdar však LeBron James zůstává jednou z největších hvězd historie NBA.
Sedm statečných
Americký list The Washington Post přinesl dokonce materiál o šancích LeBrona Jamese stát se nejlepší střelcem všech dob. Zatímco 139 hráčů dosud zaznamenalo v NBA přes 15 000 bodů, jen sedmi z nich se podařilo překročit velmistrovskou hranici 30 000 bodů. Ve hře pak zůstávají zatím čtvrtý LeBron James a nejlépe střílející Evropan v historii NBA, sedmý Dirk Nowitzki (1978). Zatímco však jedenačtyřicetiletý Němec nedisponuje zrovna velkým potenciálem růstu, může mít LeBron to nejlepší před sebou. Kromě toho experti připomínají, že zatímco Michael Jordan (1963), se kterým bývá rodák z Clevelandu pravidelně srovnáván, řešil na palubovce především to, jak trefit koš, hledá LeBron intuitivně lépe postaveného spoluhráče. Sám sebe pak nepovažuje za střelce, ale tvůrce hry. Nejspíš proto měl Jordan ve své nejlepší sezoně 1986–1987 průměr 37,1 bodu na zápas, zatímco James slavil osobák v ročníku, 2005–2006, kdy byl jeho průměr 31,4 bodu. Zatímco chicagský býk odešel do důchodu s průměrem 30,1 bodu na utkání a v tomto ohledu nenašel v historii celé soutěže sobě rovného, činí dosavadní průměr Jamese 27,1 bodu.
LeBron James sám sebe nepovažuje za střelce, ale tvůrce hry.
Zdroj: profimedia.cz
LeBron James sám sebe nepovažuje za střelce, ale tvůrce hry.
Zdroj:
profimedia.cz
LeBron spolkl Mika
Byl to právě Michael Jordan, kdo se stal 7. března 2019 první obětí LeBrona Jamese v jeho tažení za ziskem titulu nejlepšího střelce NBA. Zmiňovaný den překonal hráč Lakers svůj vzor a dostal se do vedení v poměru 32 311: 32 292 bodů. V této souvislosti nesmíme zapomenout na skutečnost, že po vraždě otce v roce 1994 přerušil Michael Jordan kariéru, dva roky hrál baseball za Chicago White Sox. Kromě toho pauzíroval v sezonách 1999–2001. Na druhou stranu, historie se neptá a Michael Jordan nemá nejspíš se jménem svého „pokořitele“ sebemenší problém. A určitě ví, že když v roce 2003 dorazil osmnáctiletý student z Akronu LeBron James do předsezonního kempu Cleveland Cavaliers, sáhl okamžitě po dresu s číslem 23.
Pokud bude sloužit zdraví (letos LeBron pauzíroval osmnáct zápasů kvůli tříslům), mohl by se na začátku sezony 2021/2022 dotáhnout na třetího nejlepšího střelce NBA Koba Bryanta (1978, 34 643 bodů), na kterého ztrácel 7. března 2332 bodů.
Cesta na vrchol
Po předpokládaném zdolání Koba Bryanta bude mít sedmatřicetiletý James před sebou jen Karla Malona (1964, 36 922 bodů) a Kareema Abdula-Jabbara (1947, 38 387 bodů). Vzhledem k tomu, že v letech 2003–2018 dosahoval v průměru kolem 2000 bodů za sezonu, čtyřicáté narozeniny by měl James oslavit jako nejlepší střelec historie NBA. Stačí, když se sejdou motivace a zdraví. Ostatně, Malone skončil ve 40 letech, Abdul-Jabbar hrál ještě o dva roky déle. Vzhledem k tehdejším pravidlům NBA však mohl legendární pivot naskočit do soutěže až ve dvaadvaceti letech. Je to skoro k nevíře, ale za celou svou kariéru pauzíroval Kareem Abdul-Jabbar necelé dva měsíce. Bylo to kvůli zlomené ruce v utkání s Milwaukee Bucks , když přesným direktem knokautoval Kenta Bensona. Akce je dodnes hitem na YouTube.
A jak jsou na tom dnešní LeBronovi soupeři? Jako jediný možný pronásledovatel se jeví o čtyři roky mladší Kevin Durant, který ve dvanácti sezonách nastřílel něco přes 23 000 bodů. Pokud by vydržel ve stejném střeleckém tempu ještě nějakých osm devět let a Jamese mezitím přestal basket bavit… Ale to se nejspíš nestane!