Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět
Co hledáte?
Smazat
Reklama
MS fotbal 2018 vyřazení Německa
MS fotbal 2018 vyřazení Německa Autor: profimedia.cz
Sport

Krach šampionů? Nic nového pod sluncem

Vydáno: 29.06.2018
Přestože celý sportovní svět aktuálně řeší především předčasný konec německých obhájců titulu na mistrovství světa v Rusku, jedná se o mnoho povyku pro nic. Předčasné konce mistrů světa totiž nejsou ničím neobvyklým, v poslední době lze dokonce hovořit o vcelku běžné události.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Anglie 1966: nepomohl ani Pelé

Brazílie dorazila do kolébky fotbalu v pozici obhájce titulu, v Chile 1962 porazili kanárci ve finále Československo. Navíc Brazilci v Chile obhájili titul z MS ve Švédsku 1958, což se předtím podařilo pouze v letech 1934 (Itálie) a 1938 (Francie) Italům. Měl to být turnaj Pelého, který v Chile převážnou část šampionátu kvůli zranění absentoval. Skupina s Bulharskem, Maďarskem a Portugalskem se nezdála být moc komplikovaná, navíc mistři světa porazili brankami Pelého a Garrinchi 2:0 v úvodním zápase Bulharsko. Pak však přišla utkání s Maďarskem a Portugalskem, která obhájci titulu ztratili shodně 1:3, a balili předčasně kufry.

Japonsko, Jižní Korea 2002: galský kohout nekokrhal

Tým rozložený do zemí asijských ekonomických tygrů neměl většího favorita než obhájce titulu z domácího šampionátu ve Francii. Navíc parta kolem Zidaneho ovládla dva roky předtím ME v Belgii a Nizozemsku. Los určil reprezentantům země galského kohouta velmi přijatelné soupeře ze Senegalu, Uruguaye a Dánska. Hned v prvním zápase však úřadující mistři světa bez zraněného Zidaneho podlehli africkému soupeři senzačně 0:1. Následovala bezbranková remíza s celkem Uruguaye a prohra 0:2 s Dány. Poprvé a zatím naposled jeli obhájci titulu domů bez vstřelené branky.  

JAR 2010: vybledlá squadra azzura

Překvapivý titul z Německa obhajovali Italové. Los k nim byl navýsost příznivý, konkurenti v podobě reprezentací Paraguaye, Nového Zélandu a Slovenska neměli být překážkou v dalším postupu. S prvními dvěma soupeři však uhráli šampioni shodně remízu 1:1. Přesto vzhledem k vývoji ve skupině stačilo Itálii získat v utkání se silně se trápícím nováčkem ze Slovenska bod. Jenže nakonec naši sousedé vyhráli senzačně 3:2 a zatímco slovenský komentátor řval, seč mu hlasivky stačily, o tom, že „bohovia zostúpili z nebes“, mistři světa skončili.

Brazílie 2014: sbohem, tiki taka

Vedle domácí reprezentace byli největšími favority předposledního MS jednoznačně Španělé, kteří v letech 2008 až 2012 ovládli dva šampionáty starého kontinentu a mezitím získali titul mistra světa v JAR. Los v podobě týmů Nizozemska, Chile a Austrálie se pro tým nabitý hvězdami FC Barcelona a Real Madrid zdál velmi přijatelný. A když se v repríze posledního finále dostalo Španělsko do vedení, zdálo se, že není co řešit. Oranjes však spustili pekelný tanec, obhájce utrpěl debakl 1:5. Z šoku se hvězdný soubor neprobral ani proti Chile (0:2), závěrečné vítězství nad protinožci 3:0 nic nezměnilo na dalším skupinovém krachu úřadujícího mistra světa.
Související témata: fotbal , MS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama