návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: Mark Conlon / World Marathon Challenge / @kipchogeeliud
Sport

Kipchoge versus Vabroušek, to je, oč tu běží

Vydáno: 25.09.2019
Titulek sice trochu přehání, v obou případech je ale cíl stejný, a to maraton pod dvě hodiny. Zatímco se keňský mistr světa v běhu na 5 km (2003) a olympijský vítěz v maratonu z Ria de Janeiro (2016) bude snažit o prolomení magické hranice s pomocí elitních vodičů, je světový rekordman v počtu umístění v elitní desítce závodů Ironman či Challenge stavitelem a manažerem týmu dvaačtyřiceti odvážlivců.

Na jedné straně držitel dosud nejrychlejšího maratonského času 2:01:39 z Berlína (16. září 2018), na straně druhé štafeta českých a možná slovenských běžců, kteří se pokusí překonat hranici lidských možností v akci Havířovská 10 Playboy Atex Maraton. „Několikrát jsem o maratonech psal, když jsem si spočítal, že 42 195 km pod dvě hodiny rovná se průměru kolem 2:50 min/km, dospěl jsem pomalu k přesvědčení, že jednodušší bude skočit tři metry do výšky,“ říká v této souvislosti šéfredaktor www.playboy.cz Petr Bošnakov. „Pak jsem ale dělal na téma maraton pod dvě hodiny rozhovor s Petrem Vabrouškem a shodli jsme se na tom, že při jisté souhře okolností by to mohlo vyjít. Z českého pohledu se nám jevila jako jediná možná varianta štafeta. Tak jsme si řekli, proč to nezkusit. A protože se Petr těší v maratonské komunitě nezpochybnitelnému renomé a byl ochoten pustit se do sestavování týmu, nebylo co řešit.“

Jeden z nejzdatnějších triatletů historie oslovil pořadatele tradičního závodu Havířovská desítka, který se letos uskuteční 20. října. „V květnu jsme ještě nevěděli, že se Eliud Kipchoge pokusí o totéž 12. až 20. 10. ve Vídni, v rámci akce Ineos 1:59 Challenge. Svým způsobem se tak bude jednat o přímou konfrontaci Havířov–Vídeň. Každopádně pořadatelé Lumír Hlaváč a Martin Kučera, se kterými mám ty nejlepší zkušenosti, přišli hned na úvod s trumfem v podobě trojnásobného halového mistra světa v běhu na 400 metrů Pavla Masláka. Takže si to vlastně na dálku nejspíš rozdají dva mistři světa.“

Jak skončí konfrontace Havířov–Vídeň? Zaběhne maraton pod dvě hodiny Eliud Kipchoge za pomoci elitních vodičů nebo štafeta borců vedená Pavlem Maslákem?
Autor: @kipchogeeliud / profimedia.cz Jak skončí konfrontace Havířov–Vídeň? Zaběhne maraton pod dvě hodiny Eliud Kipchoge za pomoci elitních vodičů nebo štafeta borců vedená Pavlem Maslákem?

Navíc v týmu Petra Vabrouška nemusí chybět ani olympijský vítěz, v jednání je totiž účast držitele zlaté medaile v moderním pětiboji z OH v Londýně 2012 Davida Svobody. Mezi adepty je pak rovněž jeho bratr, mistr světa v kvadriatlonu Tomáš Svoboda.

Hned první post, zveřejněný před týdnem na facebookovém profilu, strhnul lavinu zájmu. Běhen čtyřiadvaceti hodin překročil příspěvek hranici 40 000 zhlédnutí, k tomu takřka 500 lajků, přes 200 komentářů a 90 sdílení. Na počátku týdne disponoval Petr Vabroušek při „nominačním“ čase 2:45 min/km asi třemi desítkami běžců. Dobrá věc se zatím daří!

Související témata: Havířovská 10 Playboy Atex Maraton , Petr Vabroušek , maraton , běh