První ze závodů letošní cyklistické Grand Tour nabírá na obrátkách, trocha dávné i hodně blízké minulosti proto určitě neuškodí.
V srpnovém Playboyi pózuje známý motorkář Oliver König se sexy Karolínou Holcovou
První ze závodů letošní cyklistické Grand Tour nabírá na obrátkách, trocha dávné i hodně blízké minulosti proto určitě neuškodí.
>> Historický okamžik světové cyklistiky přišel v roce 1908, kdy vedení listu La Gazzetta dello Sport oznámilo, že v květnu následujícího roku uspořádá první ročník Gira d’Italia.
>> Úvodní etapa odstartovala z milánského náměstí Loreto dne 13. 5. 1909 v 14:53 hod. Na start se postavilo 127 cyklistů, mimochodem o 67 víc než na premiérovém ročníku Tour de France. Pořadatelé rozdělili 2448 km do osmi etap, cyklisté tak museli zvládnout v průměru přes 300 km na etapu. Závod dokončilo jen 49 statečných. Vyhrál domácí závodník Luigi Ganna.
>> V roce 1924 Giro absolvovala spolu s muži poprvé a naposled žena, slečna Alfonsina Strada. Italská šampionka, která měla deset bratrů, uvedla pořadatele v lehký omyl, neboť do přihlášky napsala v kolonce příjmení a jméno Strada Alfonsin. Právě absence písmenka „a“ v křestním jménu pořadatele utvrdila, že se jedná o muže.
>> Před ročníkem 1930 byl největším favoritem čtyřnásobný vítěz Alfredo Binda. Pořadatelé se však obávali, že jeho případné páté vítězství ubere závodu na marketingové přitažlivosti, proto šampiona požádali, aby svůj start odložil. A protože svou žádost podpořili na tu dobu astronomickou částkou 22 500 lir, která mnohonásobně převyšovala cenu pro vítěze, Alfredo kývnul a na Giro, které poprvé zavítalo na Sicílii, chyběl.
>> O rok později se poprvé bojovalo o „maglia rosa“ neboli růžový trikot pro průběžného lídra a celkového vítěze. Barevnou inspiraci poskytl pořadatelům růžový papír deníku La Gazzetta dello Sport.
>> Ročník 1937 přivedl účastníky závodu poprvé do Dolomit, během 23 etap urazili účastníci 3840 kilometrů.
Fausto Coppi (vpravo) vyhrál jako první závodník během jedné sezony Giro i Tour de France. Zdroj: profimedia.cz
Fausto Coppi (vpravo) vyhrál jako první závodník během jedné sezony Giro i Tour de France. Zdroj: profimedia.cz
>> V sezoně 1952 vyhrál Fausto Coppi jako první závodník během jedné sezony Giro i Tour de France. Na tolik ceněné double pak dosáhli Jacques Anquetil (1964), Eddy Merckx (1970, 1972, 1974), Bernard Hinault (1985), Stephen Roche (1987), Miguel Indurain (1992, 1993) a Marco Pantani (1998).
>> V roce 1954 měřil závod rekordních a z dnešního pohledu neskutečných 4337 kilometrů. Mezi nejlepší dvojicí vůbec poprvé od založení závodu absentovali domácí jezdci. Giro tehdy ovládli Švýcaři, zvítězil Carlo Clerici před Hugem Kobletem.
>> V roce 1960 zemřel na malárii pětinásobný vítěz Fausto Coppi a Giro vyhrál poprvé francouzský závodník Jacques Anquetil.
>> Od ročníku 1965 se na Coppiho počest bojuje o Cima Coppi – nejvyšší vrchol, na který účastníci v průběhu závodu vystoupají. Nejvyšším bodem je s výškou 2758 metrů nad mořem Passo del Stelivo, většinou se však kvůli sněhu a nebezpečí lavin končí o 800 metrů níž.
>> V roce 1968 slavil první triumf Eddy Merckx, dále ovládl ročníky 1970, 1972–1974. V růžovém trikotu průběžného lídra navíc strávil rekordních 78 dnů. Jako jediný vyhrál Giro systémem start–cíl.
>> Rok 1987 se nesl ve znamení triumfu Stephena Roche, irský bojovník triumfoval jako jediný cyklista historie během jedné sezony na Giru, Tour de France i na mistrovství světa.
>> Ročník 1989 byl premiérový pro Maria Cippolliniho. Il re Leone neboli Lví král, jak se supersprinterovi přezdívalo, vyhrál v letech 1989–2005 na Giru neskutečných 42 etap.
>> V roce 1993 startoval na Giru poprvé Ján Svorada, Slovák s českým pasem, který v následujících ročnících vyhrál pět etap.
>> Rok 2000 se zapsal do historie české cyklistiky. Jan Hruška vyhrál po úvodním římském prologu také horskou časovku. Dodnes je tak jediným českým jezdcem, který oblékl některý z trikotů pro vedoucího jezdce podniků Grand Tour (Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta).
>> Na Giru d’Italia 2012 vyhrál devatenáctou etapu po heroickém výkonu Roman Kreuziger, když v posledních dvaceti kilometrech stáhl ztrátu dvou minut.
>> Vítězem posledního, stého ročníku Gira d’Italia se překvapivě stal nizozemský specialista na časovky Tom Dumoulin. Jednalo se o historicky první vítězství nizozemského jezdce.