návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
Sport

11x Josep Guardiola, muž pro úspěch zrozený

Vydáno: 25.11.2020
Přestože se po dalším nezisku vytouženého „ušatého“ poháru určeného pro vítěze Champions League spekulovalo o možném nástupci, všechno je jinak. Katalánský sběratel trofejí ve velkém podepsal s Manchester City nový kontrakt, na jehož základě zůstane manažerem Citizens do roku 2023. O Pepu Guardiolovi (1971) proto není od věci vědět...
 1. Pochází z malého katalánského města Santpedor. Stadion místního fotbalového klubu nese název Camp Municipal Josep Guardiola. Od roku 2009 je čestným občanem města.
 2. Jako hráč hájil barvy týmů FC Barcelona (1990–2001), Brescia (2001–2002, 2003), AS Řím (2002–2003). Dva roky působil v katarském Al-Ahli (2003–2005), hráčskou dráhu zakončil mexickým angažmá v celku Dorados (2005–2006). V Barceloně získal celkem 16 trofejí, tou nejcennější je pohár za premiérové vítězství v Lize mistrů (1991/1992).
      
  Nejcennější trofejí z hráčského působení v FC Barcelona je pohár za premiérové vítězství v Lize mistrů (1991/1992).
  Autor: @mrpepguardiola Nejcennější trofejí z hráčského působení v FC Barcelona je pohár za premiérové vítězství v Lize mistrů (1991/1992).
 3. V době svého působení v italském klubu Brescia měl v roce 2001 pozitivní test na nandrolon. Přestože disciplinární komise potrestala jeho prohřešek přijatelnými čtyřmi měsíci zastavení činnosti, do věci se vložil soud. V roce 2005 byl jako první sportovec v Itálii potrestán za užití dopingu soudem, který vynesl verdikt v podobě sedmiměsíční podmínky. Guardiola se proti rozsudkům odvolal, v květnu 2009 byl v obou případech zproštěn obvinění.
 4. Přestože trénoval a trénuje takové hvězdy, jako Messi, Xavi, Iniesta, Ibrahimović, Robben, Kompany či De Bruyne, za největšího profesionála považuje ostrostřelce Bayernu Mnichov Roberta Lewandowského. Jak se nechal slyšet, polský reprezentant myslí na správné jídlo, spánek a trénink 24 hodin denně, ví, jak se udržet v kondici, a nemá proto problém se zraněními.
    
  Přestože Pep trénoval hvězdy jako je Messi (na snímku), za největšího profesionála považuje Roberta Lewandowského.
  Autor: @mrpepguardiola Přestože Pep trénoval hvězdy jako je Messi (na snímku), za největšího profesionála považuje Roberta Lewandowského.
 5. I mistr tesař se občas utne, v tomto případě se utnutí rovnalo angažmá hvězdného Zlatana Ibrahimoviće. Švédského střelce si Barca pořídila v roce 2009 na svou dobu za mimořádných 46 milionů eur, k balíku ještě přihodila kamerunského útočníka Samuela Eto’a. Přesto se Ibra v důsledku rozepří s Guardiolou stěhoval za krátký čas do AC Milán, když Guardiolu nazval v rozhovoru pro Der Spiegel „zbabělcem, který nemá koule“.
 6. Vedle Johana Cruyffa, Carla Ancelottiho, Franka Rijkaarda a Zinedina Zidaneho patří Pep Guardiola do elitní skupiny osobností, které vyhrály Champions League či PMEZ z pozice hráče i trenéra.
    
  Vedle Johana Cruyffa (na společném snímku) a několika dalších patří Guardiola do úzké elitní skupiny vítězů Champions League či PMEZ z pozice hráče i trenéra.
  Autor: @mrpepguardiola Vedle Johana Cruyffa (na společném snímku) a několika dalších patří Guardiola do úzké elitní skupiny vítězů Champions League či PMEZ z pozice hráče i trenéra.
 7. Do Manchesteru City přišel v roce 2016. Dosud vyhrál dvakrát Premier League, na svém kontě má stejný počet vítězství v Ligovém poháru a jeden triumf v FA Cupu. Kupodivu v Champions League ještě Citizens nepřekročili práh čtvrtfinále. Zatím méně slavný, leč aktuálně přebohatý manchesterský klub vedl ve 245 zápasech, z nichž 181 vyhrál, což se rovná 73,87 % úspěšnosti. Pokud bude smlouva naplněna, stane se Katalánec druhým nejdéle sloužícím manažerem v poválečné historii Manchester City. Tím prvním je Les McDowell, který v letech 1950–1963 koučoval 592 zápasů.
     
  Od příchodu k Citizens v roce 2016 zatím Pep se svým týmem vyhrál dvakrát Premier League.
  Autor: @mrpepguardiola Od příchodu k Citizens v roce 2016 zatím Pep se svým týmem vyhrál dvakrát Premier League.
 8. Poté, co Samir Nasri po odeslání na hostování do FC Sevilla prozradil novinářům, že jim Guardiola zakázal po půlnoci sex, trenér na tiskovce odpověděl následovně: „Je nemožné hrát dobrý fotbal, pokud nemáte sex se svým partnerem. Čím více sexu, tím lepší hráči.“
 9. Za svůj vytříbený vkus v oblékání vděčí v nemalé míře manželce Cristině. Dědička známé španělské firmy Serra Claret, úspěšně působící na poli módy, se stará o jeho šatník.
    
  Za svůj vytříbený vkus v oblékání vděčí v nemalé míře manželce Cristině.
  Autor: @mrpepguardiola Za svůj vytříbený vkus v oblékání vděčí v nemalé míře manželce Cristině.
 10. Jeho nejbližším spolupracovníkem je krajan Manuel Estiarte. Na věci by nebylo nic překvapivého, kdyby se nejednalo o olympijského vítěze a mistra světa ve vodním pólu.
 11. Jako trenér FC Barcelona (2008–2012), FC Bayern Mnichov (2013–2016) a Manchester City (2016) zatím získal pětadvacet trofejí. Jsou mezi nimi mistrovské tituly v každé zemi. S FC Barcelona vyhrál dvakrát Ligu mistrů (2008/09, 2010/2011).
    
  S FC Barcelona vyhrál Pep Guardiola v úloze trenéra dvakrát Ligu mistrů.
  Autor: @mrpepguardiola S FC Barcelona vyhrál Pep Guardiola v úloze trenéra dvakrát Ligu mistrů.
Související témata: Josep Guardiola , fotbal , Manchester City , zajímavosti