21. srpna 2018 10:00

Vaginální kondom: spíš rozpaky

Vzhledem k tomu, že sex by měl být o plnohodnotném uspokojení obou partnerů a my muži to máme v tomto ohledu ve srovnání s ženskými protějšky přece jen snazší, je třeba brát v potaz partnerčiny touhy. A pokud ji baví, stejně jako je tomu v mém případě, orální sex, má ho mít.

Pravda, přestože se, alespoň z mého hlediska, nejedná zase o tak moc velké povyražení, představuje pro mě uspokojování partnerky ústy mnohem větší zábavu než například vytahování nádobí z myčky. Přesto činím oboje, neboť není nad spokojený výraz v její tváři. Byť si někdy kladu otázku, které z obou činnost si v mém případě cení ve větší míře.

Bojovník s orgasmem?

Jak ovšem zvedají varovně prst lékaři, orální sex s sebou nese jistá bezpečnostní rizika. Předejít problémům u mužů je snadné. Stačí kondom. Této skutečnosti využívá drtivá většina kněžek lásky, které si za orální sex bez latexové asistence účtují příplatek v hodnotě 500 Kč.

Ženy preferující cunnilingus, volně přeloženo lízání, to mají složitější. Existují sice vaginální roušky na jedno použití, které, jak praví výrobce „zabraňují přímému kontaktu vašich rtů a jazyka s intimními partiemi partnerky“. Jak jsem se ovšem dozvěděl z www.vibratory.net, bylo zboží doprodáno a není k dispozici. Z pozice docela poučeného laika si troufám odhadovat, že důvodem „doprodanosti“ je spíš minimální zájem než neschopnost výrobce pokrývat enormní poptávku.

V takovém případě ovšem existuje možnost vsadit na dámské kondomy. „Jedná se o pravoúhlý kondom z latexu nebo polyuretanu,“ vysvětluje gynekoložka Jennifer Landa, vedoucí lékařka BodyLogicMD s tím, že kromě vaginální ochrany lze tyto kondomy používat rovněž v případě analingusu. Jak pak dodává, ve stavu nejvyšší nouze se lze dámskému kondomu přiblížit rozřezáním kondomu klasického.

Co se komerčního úspěchu týče, dámské kondomy ve srovnání s těmi našimi silně zaostávají. Kromě nedostatečné informovanosti je nejspíš na vině mnohem obtížnější zavádění kondomu do patřičných tělesných otvorů. Navíc, jak mi bylo vysvětleno jednou povolanou dámou, zatímco kondom mužskému vyvrcholení nebrání, v případě orgasmu představují latex či polyuretan velkou, mnohdy neřešitelnou obtíž.

Vagina, nebo nikotin?

Na druhou stranu podle doktorky Landy snižuje užití dámského kondomu výrazně nebezpečí infekce močových cest, kapavky, chlamydyí, herpesu, papillomaviru, syfilidy, či dokonce HIV. Jak však lékařka dodává, v posledních dvou případech je možnost nákazy přes cunnilingus, případně analingus, minimální. Zároveň však dotyčná odbornice poukazuje na fakt, že v případě „lízání“ existuje zvýšené riziko rakoviny hrtanu, přičemž tento druh nádoru postihuje nejčastěji muže ve stáří 50–60 let. Vzhledem k možné účasti HPV, tedy papillomavirů při ústní akci, existuje reálná možnost vzniku polypů a bradavic poškozujících hrtan, vedoucích později k zhoubnému nádoru. Nicméně podle vědců z univerzity Johna Hopkinse je u mužů, kteří nekouří, výskyt rakovinotvorného orálního HPV spíš vzácný. Riziko infekce však stoupá s navyšujícím se počtem sexuálních partnerek i vykouřených cigaret. Takže nikotin, nebo vagina? V mém případě jasná volba...