29. května 2020 23:20

V lese žili Jeníček s Mařenkou a byli monogamní...

Asi tak nějak to funguje v pohádkách. Leč životní realita je někde úplně jinde. I v případě partnerského soužití platí, že člověk míní, zatímco život a pudy mění...

Monogamie nefunguje

Dobře to vystihla v rozhovoru pro Playboy z roku 2017 z pozice sexuálního symbolu herečka Scarlett Johansson. „Myslím, že idea manželství je docela romantická. Je krásná, v praxi to může dokonale fungovat. Ale nemyslím si, že být monogamní je pro člověka přirozené. Mohu být za toto vyjádření kritizována, ale přesto trvám na tom, že monogamie nefunguje. K manželství chovám respekt, mám s ním vlastní zkušenosti. Ale přesto říkám, že monogamie je v rozporu s některými instinkty, které nám umožňují dívat se na svět z více úhlů.“ Názor o nepřirozenosti monogamie sdílí i módní návrhář Tom Ford, jinak žijící ve šťastném manželství se svým partnerem. Stalo se tak v rozhovoru pro magazín Arena.

Hughovo třikrát ne!

Krásná a nezpochybnitelně chytrá blondýna Scarlett v tom není sama. Její anglický kolega Hugh Grant randil v 90. letech s Elizabeth Hurley. Vztah silně naboural příběh, ve kterém si vedle herce zahrála hlavní roli jistá hollywoodská prostitutka, děj se odehrával v taxíku. Herec byl lapen policií, skončil před soudem a odešel s dvouletou podmínkou za pohoršování. Přesto v roce řekl v rozhovoru s věhlasným moderátorem Howardem Sternem, že monogamie pro něj není ani zdaleka to pravé ořechové. „Jako že by si lidé měli být věrni čtyřicet let? Ne, ne, ne! Myslím, že v manželství je něco neromantického.“ Anglický herec, který přiznává, že má ke gentlemanovi opravdu na míle daleko, dovedl teorii do praxe. Má totiž čtyři děti, jejichž dvě matky otěhotněly přibližně ve stejnou dobu. Mimochodem, Elizabeth nakonec Hughovi před rozchodem v roce 2000 odpustila. Svůj podíl na tom má údajně kolega Tom Sizemore, kterému měla v době vztahu ukázat do posledního detailu své tělo.

Žádné absolutní spojení

S monogamií si nedělá těžkou hlavu ani Angelina Jolie. Ostatně randit začala v Bradem Pittem v době, kdy byl hollywoodský krasavec ve svazku manželském s Jennifer Aniston. Hereččina slova o tom, že monogamie není pro vztah až tak moc důležitá, proto nepřekvapí. „Pochybuji o tom, že by věrnost byla pro vztah absolutně nezbytná. Brad ani já jsme ostatně nikdy netvrdili, že společný život rovná se absolutnímu spojení,“ prohlásila Angelina Jolie v roce 2009 v rozhovoru pro magazín Das Neue.

Nic špatného

Originálně se k monogamii staví i jedna z ikon americké zábavy Whoopi Goldberg. Ve své knize světu sdělila, že na mimomanželských vztazích není nic špatného. „Někdy to v jinak fungujícím vztahu dopadne tak, že si partneři nemohou navzájem poskytnout to, po čem sami touží. Pokud je v okolí někdo, kdo vám může v tomto ohledu vyhovět, jděte na to,“ píše ve svém bestselleru If Someone Says „You Complete Me“ RUN! třikrát rozvedená hvězda. „Je mnohem lepší vyřešit problém tímto způsobem, než být frustrovaný a naštvaný na osobu, kterou miluješ.“

Divná věc

Docela zajímavý příběh nabízí i dvojice Sienna Miller – Jude Law. Zatímco měl mladý papež a manžel Jude poměr s chůvou jejich dětí, což byl ostatně i případ Arnolda Schwarzeneggera, přiznala Sienna v rozhovoru pro Rolling Stone, že monogamie pro ni představuje divnou věc. Každopádně manželství skončilo v roce 2006 a Sienna si nabrnkla ženatého kolegu Balthazara Gettyho. O tři roky později to dala zase dohromady s Judem Lawem, aby se později vdala za herce Toma Sturridge. Vztah vydržel do roku 2015.

(Článek Končí éra monogamie? čtěte v červnovém Playboyi)