10. února 2020 19:08

Sexem ke zdraví…

Základ dlouhého spokojeného života má spočívat v pojídání zeleniny, ovoce a superpotravin. Dále pak v minimální konzumaci alkoholu, sportování v mezích zdravého rozumu a kvalitního spánku. Zároveň bychom se pak podle vědců měli věnovat v nemalé míře sexuálním aktivitám. Zde je pět hlavních důvodů.

1| Snižování stresu

Stres zvaný též správně tichý zabiják ničí důsledně a nelítostně vše, co se mu postaví do cesty. Mimo jiné patří mezi časté původce rakovinotvorných procesů a chorob srdce. Proto se rozhodně nevyplácí podceňovat sexuální aktivity. Sex totiž podporuje tvorbu a obnovu neurálních kmenových buněk v hipokampu, který zpracovává informace z mozkové kůry a limbického systému. Platí tak, čím víc sexu, tím méně stresu.

2| Prevence migrény

Během orgasmu se uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí. Endorfiny působí na nervový systém jako analgetikum a mají pozitivní účinky na bolest hlavy. Podle několik let staré studie Münsterské univerzity, které se účastnilo 400 osob, snižuje pravidelný sex účinky migrén. V případě každé páté osoby zmizela dokonce bolest úplně.

3| Eliminace poruch spánku

Podle doktorky Laury Bergman z Centra pro sexuální život žen dochází během sexuálních hrátek k uvolňování hormonu oxytocin, jinak známého rovněž jako hormon lásky, důvěry a důvěrnosti. Už to je samo o sobě chvályhodné, navíc však došli britští vědci k zjištění, že sex uvolňuje hormon prolaktin, který se tvoří u žen v čase kojení. Zatímco však v ženách vyvolává tento hormon mateřské pocity a touhy po laskání, v případě mužů spouští proces spánku. Proto existuje přímá úměra mezi kvalitou sexu a spánkem. Dámy, vězte, že pokud partner po ejakulaci rychle neusne, nepodal ani zdaleka výkon odpovídající jeho možnostem.

4| Posílení imunitního systému

Netuším, jak je to u svět aktuálně děsícího koronaviru, který v Číně překonal počet obětí SARS. Každopádně však byla prokázána nezpochybnitelná souvislost mezi sexem a posílením imunitního systému. Podle vědců z Pensylvánské státní univerzity mají lidé provozující jednou až dvakrát týdně sexuální aktivity větší počet imunoglobulinu A neboli proteinu schopného jako součást imunitního systému identifikovat a zneškodňovat cizí bakterie a viry v těle. Sex se tak jeví jako obzvlášť důležitý v čase chřipkových epidemií.

5| Rakovina prostaty

Přestože počet úmrtí v důsledku rakoviny prostaty v posledních pěti letech mírně klesl, děje se tak zejména díky včasnému odhalení a zahájení léčby, stále se jedná o nejčastější mužský zhoubný nádor a druhou nejčastější příčinu mužského úmrtí na zhoubný nádor v Česku. Kromě pravidelného cvičení, pokud možno ve vysoké intenzitě, přispívá sex významnou měrou k prevenci rakoviny prostaty. Podle studie Harvardovy univerzity by měli muži provozovat sex končící orgasmem a ejakulací minimálně pětkrát týdně. Pokud není k dispozici partnerka, může přijít ke slovu vlastní ruka.