3. března 2021 23:25

Sex versus covid-19

Je před námi dalších pár týdnů dosud nejtvrdšího lockdownu, během kterého můžeme zapomenout na nákupy za hranicemi okresu, zatímco procházka či jakýkoli jiný pohyb musí probíhat na území katastru. Sex se tak jeví jako docela příhodná aktivita, kterak zabít čas.

Navíc doba nabízí i netradiční možnosti. Například devětadvacetiletá zpěvačka Miley Cyrus v rozhlasovém pořadu The Howard Stern Show připustila, že k uspokojení svých potřeb využila moderní technologie. Sex tak provozovala přes FaceTime, podle jejího názoru se jedná o nejbezpečnější formu. Podle výzkumu s názvem Láska a sex za časů koronaviru stoupla během historicky prvního lockdownu sice u zadaných i nezadaných Čechů chuť na sex, frekvence sexuálních aktivit se však nezvýšila. Opět se tak potvrdilo, že jedna věc je chvályhodný záměr, druhou pak schopnost dosáhnout zdárné realizace.

Přesto bychom se měli kousnout a využít v důsledku nemožnosti navštívit sousední okres ušetřený čas k provozování sexuálních aktivit. Podle vědců totiž chrání sex srdce, spaluje tuky, snižuje stres a udržuje mozek v permanenci.

Sex jako symfonie

Profesor Massimo Ulderico De Martin je specialista na endokrinologii a andrologii (relativně mladý lékařský obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí) na univerzitě v Salernu a zastává názor, že sex představuje jistý druh koncertu. Dirigent sice není uveden, leč podle pana profesora při sexuálním koncertu se svaly, vnitřní orgány, žlázy a oblasti mozku podílejí na symfonii hormonů a neurotransmiterů, přičemž symfonie vrcholí orgasmem. „Díky zapojení každé části těla, každého orgánu a téměř všech svalů se jedná o velmi důležitou aktivitu pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění,“ tvrdí pan profesor. Italského kolegu podpořili rovněž vědci z Queens University v severoirském Belfastu, podle jejichž studie třikrát týdně provozovaný sex snižuje riziko mozkové mrtvice, případně infarktu na polovinu.

Profesor De Martin rovněž konstatuje, že sex navíc prověří srdeční pumpu, v okamžiku erekce totiž dosahuje tepová frekvence hodnoty 180 tepů za minutu. Pokud pan profesor hovoří na základě vlastních zkušeností, lze jen gratulovat a tiše závidět.

Štěstí přeje připraveným

Asi nemá cenu diskutovat o tom, že současná omezení až na výjimky potvrzující pravidlo nesvědčí ani psychicky mimořádně odolným jedincům a stres patří mezi největší zabijáky lidstva. Stejně tak je vědecky prokázáno, že se během povedené sexuální aktivity nabudí endorfiny neboli hormony dobré nálady, které jsou schopné neutralizovat stresové hormony. Profesor De Martin poukazuje rovněž na skutečnost, že se orgasmus rovná pětinásobnému navýšení koncentrace oxytocinu neboli hormonu lásky, věrnosti a důvěry.

Podle vědců z Northwesternské univerzity (USA) je pak nejlépe provozovat sexuální aktivity za zvuků muziky. V tomto případě je ovšem nutná názorová souhra, neboť diskuse na téma Bach, nebo Ozzy může vést k verbálnímu konfliktu a následnému vzniku silně stresové situace.

Nutno ovšem říci, že přes nesporný přínos sexu v boji se stresem je potřeba vycházet z tvrzení, podle kterého přeje štěstí připraveným. Do akce by se tak měli pouštět opravdu připravení, neboť nezdar a vyčítavé, případně dokonce soucitné pohledy naší psychické stránce dvakrát nepřispějí a původně dobrý úmysl je po zásluze potrestán.