26. října 2018 19:51

Sex po ránu, to je, oč tu běží...

Jak zpívá skupina Lucie v jednom ze svých hitů Černí andělé, je sex náš, dělá dobře mně i tobě. Zároveň ovšem, jako je tomu u jiných aktivit, je základním předpokladem úspěchu správné načasování. V tomto případě se budeme věnovat sexu po ránu.

I tomuto tématu se pochopitelně věnují průzkumy. Jeden takový například realizovala společnost Lovehoney. Podle jeho výsledků toužila většina z 2300 dotázaných mužů po sexu s partnerkou ráno mezi šestou až devátou hodinou, jako ideální se jevil čas 7.45 hodiny. Bohužel průzkum neuvádí, jak dlouho žijí respondenti v partnerském vztahu. Nebo zda mají děti, které je nutno vypravit do školy. Chybí rovněž zaměstnání dotázaných. Kromě toho víme, že jedna věc je po něčem toužit, druhá to pak dostat. Navíc, podle stejného průzkumu preferují ženy sex nejčastěji od 11 do 14 hodin, což je možná ráno pro rentiéra, případně bezdomovce, ne ale pro běžně pracujícího jedince. Z výsledku průzkumů Lovehoney navíc vychází, že když to baví chlapy, holkám se moc nechce. A holky to nejvíce baví, když většina partnerů pracuje. Proto jsem se rozhodl vsadit na zkušenosti své a svých přátel.

Pro

  • Ráno máme prokazatelně nejvyšší hladinu testosteronu.
  • Ve prospěch ranního sexu hovoří i probuzení oxytocinu neboli hormonu uvolňujícího stres. Na druhou stranu, podle výzkumu americké Indiana University lze tento hormon nastartovat nejen pohlavním stykem, stačí doteky, případně masturbace.
  • Teorii, podle které mohu ranním sexem nahradit cvičení, nelze zcela zavrhnout. Na druhou stranu, podle vědců spálí muži během hodně intenzivního sexu 4,2 kalorie za minutu, ženy pak 3,1 kalorie. Kalorický výdej při běhu na páse ve slušném, nikoli však zběsilém tempu (kilometr asi za 5 minut) činí kolem 10 kalorií za minutu. Zatímco však není problém vydržet na páse půlhodinu, podle vědců z Queenslandské univerzity je průměrná délka pohlavního styku 5,4 minuty, což se rovná spálení asi 22 kalorií.
  • Přestože plnohodnotně nenahradí cvičení, je sex po ránu z hlediska spalování kalorií účinnější než povalování se v posteli.
  • Ranní sex přináší dobrý pocit splněné povinnosti. Navíc děláme hned po ránu na rozdíl od kávy a cigarety něco pro své zdraví. Podle British Medical Journal snižuje ejakulace pravděpodobnost rakoviny prostaty.

Proti

  • Při čištění chrupu, který by měl předcházet rannímu sexuálnímu aktu, si uvědomím, že po ránu se dají dělat i mnohem užitečnější věci.
  • Nerozptyluji se před těžkým pracovním dnem, přes víkend mohu nahradit spánkový deficit.
  • Místo sexu mohu připravit partnerce snídani, nejspíš jí tím udělám větší radost. Totéž platí v případě, že vypravím děti do školy či školky.
  • Během půlhodiny uběhnu šest kilometrů s vědomím toho, že ve zdravém těle je zdravý duch.