10. července 2019 21:05

Sex a politika: vítězná pravice

V USA, Kanadě, Austrálii a v Evropě se před časem uskutečnil průzkum sexuální přitažlivosti politiků. Jak vyšlo z výsledků najevo, konzervativci stojící na pravé straně politického spektra jsou pro voliče přitažlivější než levicoví liberálové.

Kennedy versus Nixon

Přitom v jedné z nejslavnějších televizních debat historie tomu bylo právě naopak. Řeč je o střetu před prezidentskými volbami v USA 1961, ve kterém se spolu ve studiu utkali představitel Demokratické strany, v listopadu 1963 v Dallasu zavražděný John Fitzgerald Kennedy a sveřepý konzervativec Richard Nixon. Liberál Kennedy, tedy z amerického úhlu pohledu zástupce levice, porazil na hlavu pravičáka Nixona. Jak se později ukázalo, toto vítězství položilo základy Kennedyho volebního vítězství, poprvé v historii země se stal prezidentem katolík. Nejen mediální experti se shodli na tom, že J. F. Kennedy využil v televizní debatě svůj šarm, v jejím průběhu se často usmíval, navíc se nepotil. Naopak soustředěný Nixon byl sice po odborné stránce skvěle připraven, postrádal však charizma, které je v podobných debatách jedním ze základních předpokladů úspěchu. Mimochodem, debata se ve stejném čase vysílala rovněž v rozhlase. Mezi posluchači vyhrál jednoznačně Nixon.

Úspěch je sexy

Jak však ukazuje studie londýnského Výzkumného ústavu průmyslové ekonomie, časy se změnily. Respondenti v Severní Americe, Austrálii a v Evropě byli konfrontováni s fotografiemi kandidátů do Senátu USA a na posty guvernérů. U protinožců se jednalo o fotografie Sněmovny reprezentantů, na starém kontinentu se hodnocení dostalo kandidátům do Evropského parlamentu. Hodnotilo se od 1 do 5, jednička = zcela neatraktivní, pětka = velmi atraktivní. Ukázalo se, že pravicoví politici se jeví jako mnohem přitažlivější pro všechny věkové a sociální skupiny, a to jak v případě žen, tak mužů. Důvod jednoznačného vítězství pravice? Výzkumníci neznají jasnou odpověď, přepokládají však, že u voličů mohl rozhodnout fakt, že pravicoví politici bývají movitější než levicová konkurence. Jsou vnímání jako úspěšní lidé, což je činí u jejich voličů atraktivnějšími.

Řešením křišťálová koule

V této souvislosti se logicky nabízí otázka, jak by asi dopadl podobný výzkum v Česku. Bohužel na rozdíl od USA neexistují na naší politické scéně pouze dvě až tři jasně vyhraněná politická uskupení, většina stran nacházejících se v Poslanecké sněmovně se v důsledku zachování stoprocentního koaličního potenciálu hlásí spíš ke středu. Budeme-li proto za pravici považovat TOP 09 a ODS, za levici pak KSČM a ČSSD, rýsuje se zajímavý souboj. Na straně pravice Kalousek, Feri, Schwarzenberg, Fiala, Benda, Stanjura, na levé straně Filip, Grebeníček, Kováčik, Hamáček, Dolínek, Onderka. Které z politických křídel je víc sexy? Dotaz hodný křišťálové koule...