18. ledna 2022 18:22

Sex 2022: není kam spěchat, polyamorie a dlouhý kouř

Jak pravil moudře režisér a herec Woody Allen: „Sex bez lásky je prázdný zážitek. Ale ze všech prázdných zážitků je to jeden z nejlepších.“ Kolegové z německé edice Playboye, kteří se věnovali pravděpodobným sexuálním trendům letošního roku, mu dávají víceméně za pravdu. Vztahy a sex totiž budou letos ve znamení pěti následujících trendů.

1. Pomalé randění

Podle sexuologů především internetová pornografie způsobila, že zejména generace mileniálů si dává, co se randění a sexu s živou bytostí týče, docela načas. Navíc přišla koronavirová pandemie omezující v dosud nevídané míře sociální kontakty. Prvnímu rande tak předchází ve snaze nešlápnout vedle poměrně dlouhé oťukávání, stále ve větší míře se tak děje prostřednictvím videochatů. Podle seznamovací aplikace Tinder využívá videohovory 40 procent uživatelů, další internetová seznamka Bumble pak vypustila do světa informaci o tom, že 25 procent uživatelů podmiňuje první schůzku dlouhodobějším videochatováním. Člověk prostě ví, alespoň po vizuální stránce, do čeho jde, rande naslepo zvoní hrana.

2. Čím víc, tím líp

Nejedná se ovšem o sex mnoha lidí, pro který se vžil lidový název grupáč. Podle párové terapeutky Aino Simon roste strmě poptávka po nemonogamních vztazích. Zároveň experti upozorňují na skutečnost, že v případě módní polyamorie platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Udržovat při životě vztah s několika partnery je totiž mnohem složitější než mít jednoho nastálo a tomu čas od času zahnout. Jak uvádí Aino Simon, alternativní modely vztahů preferují spíš ženy. „O ženské sexualitě toho bylo řečeno mnoho, v polyamorii spatřují novou kvalitu. Jedná se o důsledek sociální emancipace, ženy jsou cílevědomější a aktivnější,“ říká.

3. Antikoncepce pro muže

Zatímco dosud byla ochrana před nechtěným početím výhradně ženskou záležitostí, podle všeho se i v tomto směru blýská na lepší časy. „Poptávka po alternativních metodách mužské antikoncepce narůstá,“ konstatuje mnichovský urolog Daniel Kaminski s tím, že trh roste s poptávkou. Posledním hitem je metoda Coso, kdy na varlatech pracuje po dobu několika minut ultrazvuk umístěný v přístroji připomínajícím malou vaničku, úkon má při pravidelném používání alespoň dočasně potlačit tvorbu spermií. Do jaké míry se jedná o úspěšnou metodu, která by mohla nahradit jistotu v podobě vasektomie, údajně ukáže nejbližší budoucnost.

4. Dlouhý kouř a pohoda

I v tomto případě je titulek do jisté míry zavádějící. Nejedná se totiž o orální sex, ale o kouření marihuany zejména před začátkem akce. Vyznavači jointa coby ekologicky šetrné stimulace se můžou opřít o studii z loňského roku prokazující, že požití marihuany umocňuje následný sexuální prožitek. Akce pořádané Saintlouiskou univerzitou se účastnil reprezentativní vzorek 400 žen, které se shodly na tom, že kouření trávy před sexem vede k mnohem větší potěše z aktu a zejména k intenzivnímu orgasmu. V Kalifornii aktuálně probíhá podobná studie, jejíž výsledky mají být známy v roce 2026.

5. Dva v jednom

Ctihodné dámy Tara Lipinski a Julia Machner založily v Münsteru start up zabývající se propagací porcelánových sexuálních hraček. Nejspíš na základě vlastních zkušeností totiž dospěly k zjištění, že díky pevnému materiálu se pohyb zápěstí přenáší ve větší míře směrem k patřičným místům. Tím to ovšem nekončí, neboť Tara a Julie z pozice ničitelek sexuálních tabu zastávají názor, podle kterého by sexuální hračky neměly sloužit pouze k potěše vaginy, ale také oka. Proto by místo pobytu v šuplíku měly rovněž plnit roli designového doplňku interiéru.