17. května 2022 13:14

Příklady táhnou a kdo se bojí rozchodu, ať sbalí spolužačku

Existuje nemálo zastánců teorie, podle které se vztah s partnerkou mladší o několik desítek let rovná elixíru mládí. Za příklad hodný následování jsou přitom uváděny herecké páry Bruce Willis (1955) – Emma Heming (1978) a Michael Douglas (1944) – Catherina Zeta Jones (1969), dokazující, že při troše snahy z obou stran je věk pouze číslo.

Německý Playboy zveřejnil ve svém posledním čísle společnou studii vědců z Michiganské státní univerzity a katedry ekonomie Emoryho univerzity v Atlantě vycházející z údajů poskytnutých reprezentativním vzorkem 3000 párů. Cílem studie bylo určit faktory vedoucí k rozchodům, a jak se ukázalo, právě věkový rozdíl přináší největší riziko.

Jak uvádí závěrečná zpráva, pokud je mezi partnery rozdíl jednoho roku, pravděpodobnost rozpadu vztahu jsou tři procenta. V případě pětiletého věkového rozdílu se jedná o 18 procent. Pak už to letí strmě vzhůru. Rozdíl deseti let se podle vědců rovná 39 procentům rizika rozchodu, u dvacetiletého a většího rozdílu pak vztahy nevydržely s pravděpodobností atakující hranici 95 procent.

Na druhou stranu, jak ukazují příklady Bruce Willise a Michaela Douglase, existují výjimky potvrzující pravidlo a kategorie mužů vylepšujících si po boku výrazně mladší partnerky už tak bohatý život, pro nás nemusí být hermeticky uzavřená. Každopádně, než se pustíme do dobrodružství srovnatelného s výstupem na nejtěžší osmitisícovku K2, je dobré se připravit na možné překážky.

Partnerčina rodina

Mít mladšího tchána a tchyni je docela zábavné, zejména na počátku vztahu s jejich dcerou však není vhodné oběma naznačovat, že toho víte o životě podstatně víc než oni. Naopak není od věci dát oběma najevo ochotu naslouchat jejich radám, neboť jejich ratolest považujete stejně jako oni za to nejlepší, co vás mohlo v životě potkat. Rozhodně se nedoporučuje rodičům sdělit, že láska jejich dcery k vám nabrala na otáčkách po luxusní dovolené v Karibiku, na kterou jste letěli první třídou.

Nechápající přátelé

Je nezbytné počítat s tím, že nejbližší okolí bude na váš nový vztah reagovat velmi vlažně, dokonce se vám ho bude snažit rozmluvit. Argumentace bude vcelku logická, o čtvrt století mladší partnerka s vámi není z citových důvodů, ale kvůli stavu kreditní karty. V takovém případě nemá cenu se pouštět do diskusí, neboť přátelé nevědí, o čem je řeč, a stěží můžou pochopit, jaké stavy euforie ve vás nový vztah vyvolává.

Generační rozpory

Zatímco ve vašem autě duní Nirvana, případně Foo Fighters, mladička partnerka je vyznavačkou techna. Kromě toho se stěží shodnete na výběru filmů, nesoulad v zájmech omezuje i konverzaci. Jedná se o problém, se kterým se lze, je-li oboustranná vůle, snadno vypořádat. Stačí, pokud si oba partneři navzájem vyhoví nejen v sexu. Mnohem jednodušší než snaha o kulturní převýchovu je koupě dalšího auta a poskytnutí maximální volnosti. Mimochodem, i případná nárazová nevěra je menší zlo než utrpení spojené se společnou návštěvou techno festivalu.

Síla těla

Přestože jste partnerku „zlomili“ především díky intelektuální převaze, platí, že v mladém těle je mladý duch a po době opadnutí stavu totální zamilovanosti, jedná se tak o první půlrok, začne patnáct kilo nadváhy a stále těžší a méně úspěšný boj se schody vadit. Čas je proto nezbytné využít, nejlépe po konzultaci s lékařem, k podstatnému vylepšení fyzické schránky. I tady platí, že by se nic nemělo přehánět, svalová hmota a ustupující tuková tkáň můžou vyvolat řadu zbytečných otázek ohledně náhlé a dosud nevídané motivace. Partnerka pak může nabýt dojmu, že za vším je nezbytné hledat novou ženu.

Naslouchat a chválit

Nemá cenu si nic namlouvat, dámu po vašem boku jste nesbalil kvůli jejím znalostem Kantovy filozofie, ale díky fyzickým přednostem. Pro udržení vztahu je ovšem nezbytná kombinace ocenění půvabů stavu těla a síly mysli partnerky, čas od času je potřeba vyzdvihnout její schopnost nalézat správná řešení. V obojím případě může být milosrdná lež ku prospěchu věci. Někdy stačí pouze poslouchat a souhlasně přitakávat.

Sex a děti

Přestože vám partnerka může na začátku vztahu vyprávět, jak moc si rozumí s vašimi stejně starými potomky, přednost mají společné zážitky a pak kariéra, po čase nepochybně dojde na tlukot biologických hodin. Snaha odkazovat na pár let stará prohlášení rovná se lití kerosinu do hořícího ohně a je předem odsouzena k nezdaru. Zatímco v případě sexu lze často s úspěchem nahradit snižující se hladinu testosteronu zkušenostmi, v souboji s mateřskými hormony je šance na úspěch snad ještě menší než minimální.