13. dubna 2021 20:10

Orgasmem proti migréně?

Nepochybně každému, kdo někdy zažil migrénu, je jasné, že se rozhodně nejedná o zážitek, po jehož opakování touží. A ve chvíli mnohdy nesnesitelných bolestí je vědomí toho, že migréna neohrožuje život a není přímou příčinou smrti, docela chabou útěchou.

Podle lékařské definice je migréna bolestivé a chronické onemocnění, postihující cévy v mozku, které je charakterizováno silnými bolestmi hlavy. Nejvíc tato choroba postihuje lidi mezi 30. až 40. rokem života, častěji trpí ženy (15 procent) než muži (7 procent). Vědci zastávají názor, podle kterého můžeme něžnější části lidstva pomoci. V případě menstruační migrény je to jednoduché, stačí uvést partnerku do jiného stavu. Další variantou je údajně orgasmus, ostatně psychosomatika hovoří o migréně jako o náhradním orgasmu v hlavě, přičemž při vyvrcholení se práh bolesti navyšuje až o 70 procent.

Menší zlo

O tom, že se orgasmus může úspěšně popasovat s migrénou, hovoří i posledních bádání vědců z australské Durhamské univerzity. Vedoucí výzkumu profesorka Amanda Ellison uvádí, že navýšení hladiny serotoninu, tedy hormonu štěstí a dobré nálady, ke kterému během orgasmu prokazatelně dochází, má stejně léčivý účinek jako léky. Zajímavé, byť nemám v tomto směru žádné zkušenosti, nedovedu si totiž dost dobře představit, nakolik je reálné nejdřív k sexu přesvědčit a poté k orgasmu dovést osobu trpící migrénou. Zvlášť, když ženy odmítají plnění partnerských povinností tak často slovy: Zlato, dnes ne, bolí mě hlava. Zároveň však představuje aktivita za účelem dosažení orgasmu přece jen menší zlo než projímadla, pouštění žilou, uvazování katovy smyčky kolem hlavy, případě navrtání lebky. Ve všech případech se jedná o „léčbu“ migrény v Mezopotámii tisíce let před Kristem.

Naštěstí ženský orgasmus, jehož síla se dá ve vrcholné fázi přirovnat k epileptickému záchvatu, není, přiznejme si to, ani zdaleka pouze záležitostí nás, mužů. Mnohé zvládne partnerčina ruka ve spojení s vymoženostmi moderní techniky.

Silně proti proudu

Profesorka Amanda Ellison vydala loni knihu s názvem Splitting: The Inside Story of Headaches. Podle autorky lze sex přirovnat k injekcím serotoninu, kterého se osobám trpícím častými migrénami příliš nedostává. Ostatně, ke stejnému závěru dospěl před čtrnácti lety specialista na bolest hlavy, doktor Vincent Martin z Cincinnatské univerzity. Podle jeho studie představuje sexuální aktivita nejlepší způsob, jak dostat serotonin do mozku, neboť orgasmus uvolňuje sám o sobě serotonin a aktivuje nervové cesty pomáhající odplavit migrénový záchvat.

Paní profesorka pak dodává, že s migrénou lze úspěšně zápolit také prostřednictvím čokolády a konzumace kofeinu, k obojímu by mělo dojít až po orgasmu. V tomto případě se ovšem vydala Amanda Ellison silně proti proudu, neboť podle jiných výzkumů patří mezi nejčastější spouštěče migrény vedle alkoholu, ryb, tučných jídel, sportu, změn počasí a kouření rovněž čokoláda, kofein a paradoxně rovněž orgasmus. Kde je pravda? Těžko říct...