19. ledna 2021 21:08

Oddělené ložnice: dobrá volba

Pokud se někdo s titulkem neztotožňuje a oddělené ložnice pro něj představují cosi zcela nepřijatelného, má na svůj názor nezpochybnitelné právo. Na druhou stranu už německý spisovatel Heinrich Heine (1797–1856) před stovkami let věděl, že spánek je nejznamenitější objev.

Je navíc vědecky prokázáno, že kvalitní spánek je jedním ze základních předpokladů dlouhodobého a úspěšného fungování, neboť během této činnosti se z mozku odplavují toxiny, které vznikly v průběhu dne a mají negativní vliv na jeho činnost. Spánek obnovuje fyzické i psychické síly a působí preventivně proti celé řadě onemocnění.

Žádná krize

„Lidé by si měli být vědomi toho, že asi třetinu života trávíme spánkem, jedná se o velký úsek našeho společného soužití,“ konstatuje spánková specialistka, doktorka Wendy M. Troxel, která z pozice hostujícího profesora přednáší psychologii a psychiatrii na Pittsburské univerzitě. Půvabná dáma je rovněž autorkou knihy Sharing the Covers: Every Couples Guide to Better Sleep. Čas určený spánku je proto důležité si v maximální možné míře užít. „Podle výzkumu univerzity v Berkley se nekvalitní spánek rovná podrážděnosti a agresivitě, obojí pochopitelně ovlivňuje kvalitu partnerského vztahu,“ dodává

.„Spánek patří do kategorie činností, které by měl člověk vykonávat sám,“ uvádí jednoznačně doktor Chris Winter, jinak specialista na spánek vrcholných sportovců, který pracoval pro týmy baseballové MLB, mezi jehož klienty jsou rovněž kluby nejbohatší soutěže světa, ligy amerického fotbalu NFL. „Pokud se nerušeně vyspíte s partnerkou v jedné ložnici, je to skvělé. V případě, že tomu tak není, představují oddělené ložnice ideální řešení, postelová odluka by ovšem neměla být v žádném případě spojována s partnerskou krizí, se kterou nemá vůbec nic společného.“

O oddělených ložnicích by měli uvažovat všichni, kteří jsou během spánku vystaveni partnerovu chrápání, přehnanému pohybu v prostorách postele, mluvení ze spaní a nočním návštěvám toalety. Oddělené ložnice představují rovněž řešení pro páry, které mají různé časy ulehání a vstávání, případně preferují rozdílnou teplotu v místnosti. Po oddělených ložnicích přímo volá čas po narození dítěte, oba milující, leč ospalí rodiče, zvlášť pokud jeden z nich vyvíjí standardní pracovní činnost, ničemu neprospějí.

Sexuální výzva

Jak radí specialisté, k odděleným ložnicím by měl vést postupný proces. V první řadě je nezbytné začít vyjednávat. „Tím, že se v noci seberete se slovy ve smyslu, že se tady nedá spát a jdete si lehnout na gauč do obýváku, nic nevyřešíte. Mnohem rozumnější je partnerovi vysvětlit, že jeho noční vstávání chápete, nedostatek spánku ovšem narušuje vaši psychiku, pracovní výkonnost,“ říká doktorka Wendy Troxel.

Podle odborníků na spánek není vhodné vystavit partnera okamžitému šoku. Proto se doporučuje přejít na režim oddělených ložnic postupně, ideální je volba nocí před mimořádným pracovním vytížením. Navíc několik dnů týdně trávených ve společné posteli připraví pár mimo jiné na dovolenou a jiné případy neumožňující oddělené ložnice, do této kategorie spadá například návštěva partnerčiných rodičů.

Oddělené ložnice pak podle odborníků v žádném případě neznamenají omezení sexuálních aktivit. Naopak! Zatímco společné lože je s postupujícím časem víceméně stereotypem, někdy dokonce nudnou povinností, návštěva ložnice partnera, který se náhle jeví jako sice stále milující, leč přece jen méně dostupný, představuje výzvu.