9. listopadu 2021 17:10

Nevyžádané penisy: Českem obchází strašidlo cyberflashingu

Před časem rozvířila především mediální scénu kauza dnes už bývalého zástupce šéfredaktora serveru Seznam Zprávy Jiřího Hoška, který podle zdrojů serveru iDnes posílal svým kolegyním fotografie svého odhaleného přirození. Za tyto podle mluvčí Seznamu Zprávy nespecifikované prohřešky dostal respektovaný novinář, který přiznal nepřípustné jednání a rozhodl se vyžádat odbornou pomoc, hodinovou výpověď.

Do Česka tímto oficiálně vstoupil fenomén cyberflashingu neboli druhou stranou nevyžádaného zasílání obscénních obrazových materiálů, včetně videozáznamů. Svět začal tuto problematiku řešit podle serveru The Week poprvé v roce 2015, kdy čtyřiatřicetiletá obyvatelka Velké Británie Lorraine Crighton Smith přišla na policii s tím, že ve vlaku obdržela na svůj mobil bez sebemenšího vlastního přičinění penis cizího muže. V této souvislosti hovořila o narušení soukromí a velmi nepříjemném zážitku.

Made in England

Postupem času na britských ostrovech problematika bobtnala, deník The Guardian tak informoval v polovině července o vzniku Law Commission, podle které by měla v nejbližší době vzniknout právní úprava stavějící cyberflashing mimo zákon, neboť se jedná o formu sexuálního obtěžování, které využívají muži jako způsob nátlaku vůči ženám. Zpráva poukazuje na skutečnost, že zatímco v roce 2016 řešila policie tři oznámení o zasílání obscénních obrazových materiálů, před dvěma lety se už jednalo o 66 oznámení, přitom jde o pouhou špičku ledovce. Jak se dál uvádí ve zprávě, přes 70 procent obyvatel USA má profil na sociálních sítích, na kterém tráví v průměru čtyři hodiny denně, přičemž třetina z nich byla vystavena některé z forem online zneužívání.

Zatímco ve Skotsku je cyberflashing považován za nezákonnou aktivitu od roku 2009, v Anglii a Walesu se stále nejedná o trestný čin. Snaha tak učinit narazila v roce 2018 u zákonodárců. V Česku zatím Parlament nevyžádané zasílání intimních partií neřešil, nicméně co není, může být. Mimochodem, distributor fotografií vlastního penisu Jiří Hošek působil jako zpravodaj Českého rozhlasu v Anglii.

K cyberflashingu dochází nejčastěji prostřednictvím aplikace AirDrop používající Bluetooth k vytvoření sítě wi-fi typu peer-to-peer mezi zařízeními. Uživatel tak nemusí být připojen k routeru ani k internetu, stačí mít zapnuté wi-fi a Bluetooth.

Touha po kriminalizaci

Podle výsledků průzkumu seznamovací aplikace Bumble publikované na serveru mensheatlh.com souvisí strmý růst obětí cyberflashingu s koronavirovými lockdowny. 48 procent z celkového počtu 1793 dotázaných žen ve věku od 18 do 24 let uvedlo, že loni obdržely v rozporu se svým přáním fotografii s obscénním obsahem. 95 procent oslovených žen zastává názor, že cyberflashing by měl být postaven na úroveň stalkingu, který se „těší“ trestní sazbě dvou let.

Nutno ovšem říci, že seznamka Bumble je považována za feministický Tinder, neboť dává ženám daleko víc moci poté, co dojde ke shodě. Pokud totiž zástupkyně něžného pohlaví neosloví muže do 24 hodin, kontakt se automaticky vymaže a je nenávratně pryč.

„Nyní, kdy trávíme značnou část našich životů online, jsme nedokázali ženy ochránit,“ tvrdí v souvislosti s cyberflashingem zakladatelka a generální ředitelka Bumble Whitney Wolfe Herd. „Jedná se o nekončící, každodenní formu, obtěžování, kvůli kterému se ženy cítí být ponížené a zranitelné. Je šokující, že v této oblasti dosud nedošlo k žádné zákonné úpravě, která by cyberflashing kriminalizovala.“