8. srpna 2019 19:01

Nejlepší přítel klitorisu slaví 150. narozeniny

I když se vyjádření Janet Jackson ve smyslu, že kdyby vibrátory uměly vyřešit vedle klitorisu rovněž sekání trávníků, byli by muži zbyteční, může zdát někomu na hraně, nemá s ním Playboy problém. Zvlášť když tato sexuální pomůcka slaví letos úctyhodné narozeniny.

Asi nejsem sám, koho zarazila století a půl dlouhá historie spojená s vibrátory. Na druhou stranu, 19. století bylo vedle páry rovněž stoletím válek, přičemž tvrdá práce ve fabrikách, případně válčení, nepatří zrovna do kategorie aktivit vedoucích k plnohodnotnému sexuálnímu životu. Takže pokud nechtěla žena hledat útěchu v cizí náruči a penisu, bylo nezbytné hledat řešení. A protože lékaře nebavilo vyvolávat orgasmy svých pacientek ručně, jeví se vibrátor jako logické a zároveň nejlepší řešení.

Sexuální sebeurčení

Otcem parního vibrátoru zvaného Manipulátor se stal v roce 1869 americký lékař George Taylor. Na jeho odkaz navázal do konce století Mortimer Granville, který nahradil parní pohon bezmála dvacet kilo těžkou baterkou. Univerzální přístroj s názvem Granville’s Hammer pak bylo možné rovněž využít k dalším užitečným činnostem, jako je míchání, šlehání či pohon ventilátoru.

Na začátku 20. století označil otec psychoanalýzy Sigmund Freud klitorální orgasmus za znak sexuální a psychické nevyrovnanosti, což vzhledem k Freudově věhlasu dobře nastartovanému byznysu s vibrátory příliš nepomohlo. K podstatnému vylepšení stavu věcí došlo až v padesátých letech minulého století. Nejdřív vážený vědec Alfred Kinsey přesedlal z výzkumu žlabatek na sexuologii. Stejné problematice se pak začali vážně věnovat William H. Masters a Virginia Johnson, v této souvislosti doporučujeme povedený seriál Mystérium sexu. Nakonec přispěl svou troškou do mlýna i sám zakladatel Playboye Hugh Hefner. Svět tehdy obletěla fotografie z roku 1966, na které ukazuje fotografovi Artu Shayovi stříbrný vibrátor.

Ženská masturbace a s ní spojené „sexuální sebeurčení“ představovalo vedle rokenrolu a spousty fantastických kapel jeden z fenoménů konce 60. a začátku 70. let. Výrazně k tomu přispěla i umírněná feministka Betty Dodson, která začala pořádat v New Yorku masturbační kurzy.

Jen houšť a větší kapky

Dalším zlomovým bodem spojeným s historií vibrátorů a ženské sexuality se stal 25. duben 1968. Právě ten den byl totiž uveden na trh 30 centimetrů dlouhý vibrátor Magic Wand japonské společnosti Hitachi. O kvalitě „kouzelné hůlky“, jejíž šířka pogumované hlavice má 6,4 cm, vypovídá skutečnost, že se vyrábí dodnes. V roce 1979 publikoval odborný magazín The Scientific World Journal and Clinical Psychology odbornou studii, podle které je Magic Wand jednoznačně nejlepší pomůckou k dosažení orgasmu. Za mimořádným úspěchem vibrátoru, který nese od roku 2014 název Magic Wand Original, stojí rovněž „role“ v jedné z epizod kultovního seriálu Sex ve městě z roku 2002. V roce 2008 zveřejnil The Scientific World Journal výsledky výzkumu pěti stovek do té doby orgasmu neschopných žen. V 93 procentech na první pohled beznadějných případů zafungoval vibrátor ve spojení s metodou Betty Dodson.

Na Magic Wand pochopitelně reagovala konkurence. Už v roce 1996 spatřil světlo světa celosilikonový vibrátor Dolly Dolphin společnosti Fun Factory.

Jde to i bez dotyku

I v případě sexuálních pomůcek platí, že přes veškeré vynaložené úsilí pokrok zastavit nelze. Na místo vibrátorů tak nastoupil Womanizer poskytující možnost bezdotykové stimulace klitorisu pomocí tlakových vln. Od roku 2014 se revolučního přístroje prodalo v 60 zemích přes 1,5 milionu kusů, trh pravidelně roste o sedm procent. Přesto by sebevědomý muž neměl cítit sebemenší pocit ohrožení. Znáte to, přej a bude ti přáno.