6. března 2019 21:02

Mozek a sex

Zatímco láska prochází žaludkem, mozek ovlivňuje sexuální touhy. Kromě toho žijeme v zemi, které nějaký čas vládl v roli premiéra sexy mozek ing. Jiří Paroubek. Alespoň to tvrdila jeho dnes již bývalá choť Petra. Pravda, dotyčná sice nakonec zjistila, že víc než sexy mozek jsou důležité dolary v domácím sejfu, ale to už je jiný příběh...

Vládce hypothalamus

Dočetl jsem se, že náš mozek řeší sexuální podněty každých sedm vteřin. V mém případě to neplatí, mám opravdu jiné starosti. Naopak jako přijatelný se mi jeví takřka deset let starý výsledek amerického Kinseyho institutu, když 54 procent dotázaných uvedlo, že na sex myslí několikrát denně. Vycházím totiž z toho, že „několikrát“ se může rovnat například i dvakrát. Podle stejného průzkumu však myslelo na sex alespoň několikrát denně pouze 19 procent žen. Vysvětlení musíme hledat v rozdílném fungování hypothalamu, části mezimozku, která se vedle pocitu hladu a žízně podílí na kontrole emocí a sexuální aktivitě.

Ejakulací k pracovní efektivitě

Podle jistého průzkumu řeší 80 procent mužů sexuální fantazie v pracovní době. Je otázkou, jestli je to kvůli malému pracovnímu vytížení, nebo většímu množství sexuálních objektů na pracovišti. Vzhledem k tomu, že k obojímu má jednoznačně blíž „kravaťák“ než například horník či brusič ve sklárně, odhaduji, že drtivá většina z fantazírujících se alespoň v Praze rekrutuje z řad příslušníků úřednického stavu, případně nižšího a středního managementu. Jejich výhoda spočívá v možnosti brzkého přenesení teorie do praxe. Eskalaci hladových pohledů směrem k vnadné kolegyni, které může skončit obviněním ze sexuálního harašení, je možné předejít návštěvou některého z mnoha tzv. privátů. Jak mi potvrdila majitelka jednoho ze zařízení, které se nachází v kancelářské zóně, během pauzy na oběd převyšuje poptávka nabídku. Převládají „holé“ půlhodiny, tedy třicet minut bez příplatků, drtivé většině návštěvníků jde spíš než o plnohodnotný sexuální zážitek o rychlé upuštění páry. Akce vede ke zvýšení pracovní efektivity, po zklidnění hormonů se totiž mohou zaměstnanci po zbytek dne věnovat tomu, za co jsou placeni.

Kdo je ta holka, co tu spí…

Podle vědců z Katolické (!)univerzity v belgické Lovani mají sexuální představy negativní vliv na naše rozhodovací procesy včetně řešení finančních záležitostí. Podle výsledků výzkumu muži, kteří byli těsně před jednáním o svém pracovním zařazení a finančních podmínkách vystaveni konfrontaci se sexuálními tématy, byli svolní přijmout méně zajímavé nabídky. Existuje tak přímá úměra mezi zvyšující se hladinou testosteronu a snižující se schopností racionální úvahy. Údajně má fungovat manuál pro kasina, podle kterého jsou na prohrávající stoly nasazovány atraktivní dealerky. Děje se tak pouze při karetních hrách, „trefit“ ruletu lze totiž i při pohledu na nahou krupiérku s tělesnými proporcemi Gisele Bündchen.

Výsledky belgických kolegů potvrzuje i výzkum pracovníků Minnesotské univerzity, podle kterých obrazový materiál se sexuálním podtextem ovlivňuje mozek, aniž si to uvědomujeme. Jak tvrdí vedoucí výzkumu Čeng Che, je totiž naše mysl nesmírně citlivá na vysílání a příjem erotických vln.

Mozek ovlivňuje a erotické touhy povzbuzuje rovněž alkohol. Také proto dochází často k situaci, kterou popisuje skupina Kabát ve skladbě Balada o špinavejch fuseklích: „Ráno se otevřou moje oči oteklý. Kopnu jen pod postel pár špinavejch fuseklí. Tělo mý je bolavý a vedle od sousedů hudba zní. Nejde mi do hlavy, kdo je ta holka, co tu spí…“