10. září 2019 19:35

BDSM: katalyzátor radosti

Nepatřím do kategorie těch, jejichž vyhledávaná kratochvíle spočívá v tom, nechat se seřezat za nemalý peníz bičem. Nikdy se tak nestalo, nic podobného zatím nechystám a slova o tom, že BDSM (erotický sadismus, masochismus) lze přirovnávat k pobytu v ledové lázni a následnému zabalení do teplého ručníku, proto nejsem schopen tak či onak komentovat. Proto jsem nakupoval u odborníků.

Duševní nemoc

Ještě v 80. letech minulého století klasifikovala Asociace amerických psychiatrů sadomasochismus jako duševní poruchu. Přitom už v té době existovaly studie, podle kterých 36 procent dospělých obyvatel USA nemělo problém nechat se během sexuálního aktu ponižovat, případně dostat nějakou tu ránu.

Dopamin a bič

Jak vědci prokázali, samotná představa na sex v nás vyvolává pozitivní mysl, mozek je postupně zaplavován dopaminem. Zatímco někdo se může těšit na klasiku, jiný má nezpochybnitelné právo vzdychat nad představou svištícího bičíku a jeho dopadu na vlastní kůži. Zvláště pak, když je vedle výprasku zasypán lavinou vulgárních slov. Podle magazínu Nature Reviews Neuroscience reaguje mozek na dobrovolné bičování velmi pozitivně. „Výprask může navýšit vzrušení a zvednout hladinu adrenalinu, endorfinů a oxytocinu,“ říká v této souvislosti sexuální terapeutka Dulcinea Pitagora.

Prolomení tabu

Doktorka Nikki Goldstein, mimochodem velmi atraktivní dáma, v jejímž případě bych snad podstoupil i lehčí výprask, z pozice respektované sexuoložky a autorky knihy Single But Dating tvrdí, naše mysl ve své podstatě touží po něčem neortodoxním. Lidskou přirozeností je totiž posouvání hranic a boj se stereotypy.

Absolutní kontrola

Při BDSM nejde jen o dopamin. Zatímco při standardním sexu si partneři nemusí vyhovět, v tomto případě jsou karty předem rozdány. Na jedné straně osoba prahnoucí po dominanci, na straně druhé submisivní jedinec. V této souvislosti můžeme hovořit o genderové nevyváženosti, neboť v rolích domin jsou prakticky vždy ženy, zatímco po výprasku touží zpravidla jedinec silnějšího pohlaví. V obojím případě se podle Psychology Today „můžeme oprostit od rolí, které nám určuje každodenní život“.

Terapeutické výhody

Podle zmiňované doktorky Dulciney Pitagora přináší submisivita zmírnění stresu, neboť v okamžiku, kdy kontrolu nad vaším konáním předáte jiné osobě, přenášíte vlastní problémy na druhou osobu. Asi ano, v oblasti sexu si však dovedu představit lepší uvolnění než bič na svých zádech. Na druhou stranu, přes absenci zkušeností souhlasím s tím, že v okamžiku, kdy se budu muset vyrovnat s bičováním, nejspíš zapomenu na uzávěrku. Proto jsou mezi klienty domin mnohdy úspěšní muži a dámy v latexu si za své služby účtují vyšší honoráře, než je tomu v případě standardních kněžek lásky.