7. srpna 2023 17:22
Petr Bošnakov

Peter Sagan chce na olympiádě v Paříži závodit na horských kolech, čeští experti jsou mírně skeptičtí

Peter Sagan chce na olympiádě v Paříži závodit na horských kolech, čeští experti jsou mírně skeptičtí.

Sportovní událostí první poloviny druhého prázdninového měsíce je bezpochyby společné cyklistické mistrovství světa ve skotském Glasgowě a okolí. Jedná se o akci dosud nevídaného rozsahu, s výjimkou cyklokrosu se totiž bude do 13. srpna bojovat o tituly světových šampionů na silnici, dráze i v terénu. Navíc jsou ve hře body a kvóty pro olympijské hry v Paříži 2024. Stejný formát se bude opakovat jednou za čtyři roky.

Mezi bezesporu nejsledovanější osobnosti šampionátu bude patřit i třiatřicetiletý slovenský showman na kole Peter Sagan. Jediný cyklista historie, kterému se podařilo vybojovat v letech 2015 až 2017 tři tituly mistra světa v řadě, má doma rovněž rekordní sbírku sedmi zelených dresů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France a vyhrál slavné monumenty Kolem Flander a Paříž–Roubaix, se totiž se silnicí rozloučil v nedělním silničním závodě. V sobotu pak Petera čeká závod horských kol cross-country, kterým by měl odstartovat svůj ohlášený přechod k horským kolům. Cílem slovenské hvězdy je účast na olympiádě v Paříži 2024 právě v této disciplíně. V případě úspěchu se bude jednat o Saganovo druhé olympijské vystoupení v závodě horských kol, na olympiádě v Riu 2016 ale nebyl klasifikován.

Nová technika a strategie

O tom, jak těžký je přechod ze silnice na terén, může na základě vlastních zkušeností hovořit Petr Vakoč. Cyklista, který dokončil dvakrát Tour de France, jednou Giro d’Italia a hlavně přežil během soustředění v lednu 2018 střet s kamionem, je členem Canyon Northwave. Tým mistra Evropy a vicemistra světa v maratonu Kristiána Hynka, který je rovněž vítězem nejslavnějšího etapového závodu horských kol Cape Epic, je účastníkem světové maratonské série. „Pro mě se nejednalo o tak moc náročný přechod od silnice k maratonům na horských kolech, protože jsem na horácích vyrůstal a do patnácti let závodil. Přesto jsem byl po návratu překvapený, jak moc jsou závody technické, kolik přibylo novinek a jak velký je rozdíl podávat výkony na silnici a v terénu,“ říká Petr a dodává, že zatímco na silnici má profesionální cyklista plný servis, maximálně si na kole upraví posed a vymění výšku ráfku, s přechodem k horským kolům přišly nové povinnosti. „Musel jsem řešit, jaký potřebuji tlak v pneumatikách, pláště, jestli pojedu na celoodpruženém kole. Samotný výkon je velmi podobný, jenom je to o jiné technice a strategii. Nicméně jsem musel podstatně upravit názor, že mi bude stačit pár tréninků a závodů. Peter Sagan má na horských kolech historii, je juniorským mistrem světa a Evropy, ale plnohodnotný návrat bude chtít čas.“

Komplikovaný přechod

Lidé cyklistiky znalí pak poukazují na „výbuch“ slovenského Tourminátora na olympiádě v Rio de Janeiru 2016. Ačkoli přijel ve vrcholné formě, když během sezony vyhrál monument Kolem Flander, získal zelený trikot na Tour de France a vybojoval druhý ze tří titulů mistra světa, nebyl klasifikován. „Ale Peter jel výborně, po startu ze zadních pozic se dostal do skupiny, která bojovala o medaile. Postihly ho ale dva defekty, odhaduji, že neměl správně nastavené kolo. Výkonnostně na tom byl přitom skvěle, zatímco v posledních několika sezonách vypadl na silnici z nejužší špičky. Na druhou stranu bude mít čas se připravit,“ konstatuje Petr Vakoč, kterému lékaři předpovídali po střetu s kamionem konec kariéry, a svět pak obletěly fotografie, na kterých trénuje na kole v posteli.

Jako vzdálené realitě Petr považuje srovnání s Tomem Pidcockem, který si v roce 2021 odskočil uprostřed sezony na posunutou olympiádu do Tokia a s nebývalým přehledem po předčasném konci největšího favorita, aktuálního mistra světa na silnici Mathieua van der Poela, vyhrál závod cross-country. „Tom je mistr světa v cyklokrosu, který stejně jako van der Poel kombinuje disciplíny během sezony. V takovém případě stačí na přeskočení ze silničního na jiné kolo několik týdnů a lehce poupravit trénink,“ vysvětluje. „Peter se po konci na horských kolech věnoval čistě silnici, olympiádu v Riu jel z voleje. Proto pro něj bude přechod, i když se jedná o excelentního technika, mnohem komplikovanější.“

Nová motivace?

Podle Kristiána Hynka Peter Sagan pozná, jak moc se biky během jeho silničářské kariéry posunuly. Věří, že se na olympiádu v Paříži připraví a díky vrozenému showmanství bude oživením startovního pole. „Aniž bych se ho chtěl nějak dotknout, nemyslím si, že pokud se kvalifikuje, bude na olympiádě v Paříži bojovat o medaile. Nicméně jeho případná účast vzbudí zájem fanoušků, novinářů a vůbec lidí, kteří se o horská kola až tak moc nezajímají. Takže za mě jednoznačně pozitivní zpráva.“

Petr Vakoč vůbec nevylučuje, že když Peter Sagan během Tour de France oznámil, že ho závodění přestalo bavit, může najít na horských kolech novou motivaci. „Bude trénovat v terénu, což je podstatná změna. K tomu méně cestování, závodů, mediálních povinností. Nebude pod takovým tlakem. Má ohromný talent na techniku, během několika měsíců se může znovu chytit a začít jezdit dobré výsledky. Přesto si myslím, že jak Tom Pidcock, tak Mathieu van der Poel jsou aktuálně někde jinde, pokud by je porazil na výkonnost, jednalo by se o velké překvapení,“ soudí a dodává, že kromě zmiňovaných person budou ve hře na OH v Paříži rovněž specialisté bikeři v čele s olympijským vítězem z Ria a desetinásobným mistrem světa Ninem Schurterem.