12. září 2022 17:58

Zemřela královna, ať žije král!

V pátek 9. září se Anglie po skonu královny Alžběty II., rovnající se nástupu třiasedmdesátiletého syna Charlese na trůn, probudila do neobvyklé situace. Většina populace monarchie totiž během svého života nepoznala jiného panovníka. Alžběta II. zvaná Lilibet byla korunována v červnu 1953 v těžké době. Anglie sice patřila mezi velké vítěze druhé světové války, dva válečné konflikty však zcela zdecimovaly hospodářství bývalé světové velmoci číslo jedna. Navíc se blížil konec říše, nad kterou slunce nezapadalo.

Vdaná matka dvou dětí se ovšem se situací vyrovnala nadmíru zdatně, přičemž se od nástupu na trůn projevovala jako mistr umných taktických kroků. Ano, její svatební šaty byly sice prošity tisícovkami perel, mladičká královna si je ale pořídila za „oděvní lístky“, které v té době „fasoval“ každý z jejích poddaných. Den po korunovaci navštívila Alžběta II. hrob neznámého vojína, na který položila kytici orchidejí a myrty.

Mediální královna

Panovnice si pak od samého počátku své vlády uvědomovala sílu médií. Proto v rozporu s přáním tehdejšího premiéra Winstona Churchilla prosadila korunovaci v přímém přenosu. Ostřílenému, několika válkami zocelenému premiérovi přitom vzkázala, že korunovat lze královnu, nikoli vládu, čímž si hned na úvod vydobyla patřičný respekt a vytyčila mantinely pro budoucí jednání. Korunovaci nakonec sledovalo prostřednictvím televizního přenosu přes dvacet milionů poddaných. Dalších dvanáct milionů pak poslouchalo rozhlasový přenos vysílaný z Westminsterského opatství.

Alžběta II. šla i nadále s mediální dobou. V roce 1976 se stala první královnou, která odeslala mail. O jedenadvacet let později spustila internetovou stránku království. V roce 2007 přišel na řadu kanál You Tube, následovaly profily na twitteru a facebooku. Před třemi lety publikovala svůj první post na instagramu.

Královna a její premiéři

Během své vlády pověřila královna Alžběta II. sestavením kabinetu patnáct premiérů, dva dny před svým skonem jmenovala Liz Truss. Od května 1979 do listopadu 1990 vládla v časech éry premiérky Margaret Thatcher. Přestože si sobě byly obě dámy původem hodně vzdáleny, královna neměla problém se stylem politiky baronky zvané Železná lady, která si poradila jak s rozpínavými odbory, tak s teroristickou organizací Irské republikánské armády. O vztahu královna–premiérka vypovídá nejlépe skutečnost, že když v dubnu 2013 baronka Thatcherová skonala, kromě členů rodiny doprovázela rakev s jejími ostatky královna s chotěm princem Filipem.

Nejvíce se symbióza mezi oběma dámami projevila v roce 1982. Argentina tehdy anektovala pod britskou správu náležící Falklandské ostrovy, premiérka se okamžitě rozhodla pro trestnou výpravu. Panovnice navrácení území pod britskou korunu jednoznačně podporovala, ostatně její druhý syn princ Andrew byl do války nasazen jako pilot vrtulníku. Anglie dobyla ostrovy záhy zpět, za což se vojákům dostalo ze strany jejich královny v roce 1982 pocty v podobě vánočního poselství.

Hřích versus neopatrnost

Královna Alžběta II. měla se svým ctěným chotěm čtyři děti – syny Charlese (1948), Andrewa (1960), Edwarda (1964) a dceru Annu (1950).

Podle informací uniklých z Buckinghamského paláce měli královna Alžběta II. a její choť princ Philip, zesnulý loni v létě, přes padesát let oddělené ložnice. Nicholas Davis, autor královniny biografie, popisuje, jak měl princ, se kterým se královna seznámila ve třinácti letech, po svatbě v oblibě londýnské kluby. V případě královny se pak naznačoval milostný poměr s jistým lordem Harrym Porchesterem. Žádný románek se však nikdy neprovalil a jak hlásá královská rodina, není radno odsuzovat ani tak hřích, jako neopatrnost, kvůli které se tento hřích dostal na veřejnost.

Královna a snachy

Zatímco manželství královny a prince Filipa lze považovat za vzorové, děti se, s výjimkou prince Edwarda, v tomto ohledu moc nepovedly. Příběh princezny Diany a prince Charlese je notoricky znám. Jak sama královna přiznává, dopis, ve kterém v roce 1995 vyzvala syna Charlese a svou snachu k rozvodu, patří k jejím nejtěžším rozhodnutím.

Zároveň však nesmíme opomenout, že v čase, kdy lady Diana v srpnu 1996 zemřela spolu se svým milencem na následky autonehody v Paříži, pobývala královna ve Skotsku. Zatímco zbytek země propadl do stavu hlubokého smutku, panovnice dumala nad tím, zdali má cenu se vůbec vracet do Londýna. Nakonec tak, nejspíš za účelem uklidnění veřejnosti, učinila. V roce 2017 přinesl list Daily Mail informace o tom, že poté, co Charles oznámil lady Dianě, že odmítá být princem z Walesu, který nemá milenku, objednala se ke královně. Místo rady a případné snahy o zjednání nápravy se jí dostalo odpovědi, že Charles je prostě beznadějný.

Zdroje se pak různí v hodnocení toho, jak se panovnice vypořádala s druhou chotí prince Charlese Camillou. S dámou, kterou pojal princ Charles za manželku v roce 2005, nechtěla mít královna údajně nic společného, neboť se jedná o „zlovolnou ženu“. Podle jiných informací to ovšem nebude mezi královnou a vévodkyní z Cornwallu až tak drsné. Královna se prý měla dokonce nechat slyšet ve smyslu, že oceňuje snašin břitký smysl pro humor.

Vysoké nároky

Zatímco první manželka krále Karla III. podle Andrewa Mortona, autora knihy Diana – Její skutečný příběh, v Buckinghamském paláci prakticky od začátku trpěla, choť prince Williama, okouzlující Kate, to měla mít alespoň zpočátku mnohem snazší. Zároveň však v roce 2012 média hlásila cosi ve smyslu, že královna považuje vévodkyni z Cambridge za nepříliš iniciativní. Americký magazín In Touch Weekly zveřejnil informaci, podle které byl počet pracovních schůzek královna versus vévodkyně 170:30 ve prospěch panovnice. Královna měla údajně rovněž kritizovat částky, které vévodkyně Kate věnuje na vylepšení či alespoň udržení svého vzhledu. A když v roce 2015 poklesl zájem turistů o návštěvy Buckinghamského paláce, hodila panovnice vinu na manželku svého vnuka. Podle jejího názoru neplnila Kate v dostatečné míře své královské povinnosti, proto byla tři měsíce po narození princezny Charlotte vyzvána k přerušení mateřské dovolené. Dokonce měla v této souvislosti padnout slova o „líné Kate“. Zároveň však Alžběta II. s potěšením reagovala na narození třetího potomka, Louise z Cambridge.

Křížovky, detektivky, koně…

Britská panovnice luštila pravidelně křížovky v The Times, měla ráda knihy Agathy Christie a detektivky z dostihového prostředí Dicka Francise. Ostatně ke koním měla královna mimořádně kladný vztah, prvního koně dostala ve čtyřech letech, v pětaosmdesáti byla viděna na projížďce podél Temže.

Královna Alžběta II. proslula svým pragmatismem a spořivostí. Když byla u příležitosti pětadvacátého výročí od nastoupení na trůn tázána na dar, řekla si o kávovar. V rámci oslav 90. narozenin se pak spokojila máslovo-pomerančovým dortem od vítězky anglické pekařské soutěže.

Stejné nároky měla na nejbližší. Z Buckinghamského paláce unikla historka o tom, jak tehdejší princ a následník trůnu, dnes král Karel III., jednou přišel z procházky bez vodítka pro psa. Musel se vrátit do rozsáhlých zahrad s tím, že vzhledem k ceně vodítka se bez něj nemá vracet.