5. dubna 2019 18:05

Woody Harrelson: „Nechtěl bych se potkat ve výtahu s Donaldem Trumpem“

Jak jsme informovali minulý týden, od března je na Netflixu k mání snímek The Highwaymen. Jednoho z dvojice rangerů, který se podílel na dopadení slavného zločineckého páru Bonnie Parker – Clyde Barrow hraje Woody Harrelson. Zkrácená verze rozhovoru Ulricha Lössela, publikovaná před časem v tištěné verzi Playboye, je proto určitě ku prospěchu věci.

Playboy: Dřív kolem vás býval větší rozruch. Měl jste problémy s alkoholem a s drogami, říkal jste, že jste závislý na sexu, za výtržnictví jste několikrát skončil za mřížemi. Že byste se ve svých šestapadesáti trochu uklidnil? Harrelson: Roky excesů už jsou snad za mnou. V minulosti jsem udělal pár hloupostí, které měly neblahý vliv na moje manželství. Sebedestruktivní aspekt své osobnosti jsem ale díky bohu výrazně potlačil. V mých žilách ale stále koluje ještě dost adrenalinu, žádný strach. Playboy: Jednou jste řekl, že chaos a kreativita jdou dobře dohromady. Jak se vám podle toho hesla žije? Harrelson: Vlastně docela dobře. Ale to vůbec není ode mě. Playboy: Od koho tedy? Harrelson: Od taxikáře, který mě nabral někde v tmavém koutě Londýna. Tenkrát mi nebylo moc dobře a vypadal jsem taky docela vyřízeně. Playboy: Následky divoké party? Harrelson: Tak něco. Pamatuju si to jen matně. V každém případě se mnou měl soucit a chtěl mě utěšit příslovím. Řekl, že jako kreativní člověk musím žít v chaosu, který vytvářím. Přišlo mi to jako hrozně osvobozující myšlenka. Playboy: V jakém smyslu? Harrelson: Nemusíte v životě plánovat všechno do posledního detailu. Člověk se taky někdy může pustit do něčeho úplně neznámého. I když vás to vyvede z vyjetých kolejí. Playboy: Cesta excesů vede k paláci moudrosti – také váš citát. Opravdu tomu věříte? Harrelson: Ano, věřím. Já netvrdím, že člověk nemůže prožít naplněný život bez sexu, drog a alkoholu. Ale pro mě bylo důležité tyhle věci vyzkoušet a žít intenzivní život. Bez ohledu na ztráty. To mě silně ovlivnilo a pomohlo při objevování sebe sama. Taky jsem tím určitě o něco zmoudřel. Do fáze moudrosti mám ale pořád hodně daleko.

Playboy: Dnes jste vegan a žijete i jinak velmi zdravě, ale dál s chutí hulíte, ne? Harrelson: Jo, to jo. Playboy: Už jste dostal licenci na pěstování marihuany ve vaší nové vlasti, na Havaji? Harrelson: Ne, nedali mi to. Nakonec to bylo politické rozhodnutí. Neumíte si ale představit, co všechno jsem musel oběhat. Jsem docela rád, že to nevyšlo. Playboy: V některých amerických státech marihuanu mezitím zlegalizovali. Nechcete to zkusit v Coloradu? Harrelson: Ne, už jsem s tím skončil. Samozřejmě vítám postupnou liberalizaci. Dřív jste mohl skončit ve vězení kvůli pár gramům. Playboy: A to v Land of the Free... Harrelson: Je to na hlavu. V tak svobodné zemi, jako je Amerika, bychom měli mít možnost dělat si, co se nám líbí, pokud nikomu neškodíme. Realita je však jiná. Ale aby bylo jasno, nikoho nenavádím k užívání drog. Každý rozhoduje sám za sebe. Playboy: Co děláte, když už vám všechno leze na nervy? Harrelson: Sbalím si kufr a na chvíli zmizím za neznámým cílem. Playboy: Co musíte mít v soupravě na přežití? Harrelson: Hudbu. Poslouchám hodně, všechno, nové i staré. Bez Beatles, U2 a Red Hot Chili Peppers bych nevyrazil na cestu. A knížky. Mým oblíbeným autorem je Henry Miller. Tak proč ne Sexus, Plexus, Nexus? A potom taky Angličan Philip Kerr, který píše skvělé kriminálky s hlavním hrdinou Berniem Güntherem. Odehrávají se v Berlíně třicátých let a jsou supernapínavé. Jsem na nich regulérně závislý. Playboy: Co ještě? Harrelson: Svého psa. Můžu si zabalit svoji rodinu? Potřebuji kolem sebe lidi, kterých si vážím a které mám rád.

Playboy: Pak si zahrajeme tu starou hru na večeři. Můžete pozvat na večeři pět lidí, živých nebo mrtvých. Kdo by to byl? Harrelson: Dobře, v pohodě. Určitě Henry Miller. Jsem si jistý, že by se s tím starým lišákem dobře pařilo. A protože už dlouho cvičím jógu, tak bych pozval indického jogína a guru Bharatha Jogananda. Potom samozřejmě George Harrisona. Od těch dvou bych se mohl hodně naučit. A Martina Luthera Kinga. A svoji ženu. Ta by byla hodně naštvaná, kdybych strávil tak skvělou noc bez ní.

Playboy: A vaši dobrou kamarádku Jennifer Lawrence, která také cvičí jógu? Harrelson: Je skvělá! Poprvé jsme se setkali těsně před natáčením prvních Hunger Games. Seděl jsem ve svém hippiebusu, kterému říkám mateřská loď, a když Jen vešla, hned si všimla mé houpačky na jógu a zeptala se: To je houpačka na sex? Miluji Jen. Je upřímná a čistá.

Playboy: Máte v Hollywoodu hodně přátel? Harrelson: Málo, a Jen k nim určitě patří.

Playboy: A nepřátel? Harrelson: Nad tím nepřemýšlím. To je naprostá ztráta času.

Playboy: S kým byste rozhodně nechtěl uvíznout ve výtahu? Harrelson: S Donaldem Trumpem.

Playboy: A kromě Trumpa? Harrelson: (Dlouze přemýšlí) Řekl bych: Idi Amin, řezník z Afriky. Ten už je ale naštěstí mrtvý. Ale i s lidmi, kterém nemám rád, jako například George Bush, by mohla být docela zábava, kdybychom zůstali sami na tak malém prostoru. Mohli bychom si spolu dát jointa, možná by se trochu uvolnil.