29. září 2020 17:00

Whisky guru bojuje s nařčením ze sexismu

Jak pravil Mark Twain: Příliš mnoho čehokoli je špatné, ale příliš mnoho dobré whisky je sotva dost. Stejný názor nepochybně sdílí i autor Whisky Bible Jim Murray (1957), jehož dosud neotřesitelné postavení čelí aktuálně mimořádné výzvě.

Uznávaný whisky guru se narodil v listopadu 1957 v Mersthamu v hrabství Surrey a kouzlu žurnalistiky propadl již v mládí. Pro místní noviny psal jako žák školou povinný, v šestnácti letech vyprodukoval vlastní televizní show. První vášní byl fotbal, v roce 1988 vyšla jeho kniha s názvem Millwall: Lions of the South. Jak napovídá název, dílo věnoval svému milovanému klubu Millwall FC, toho času hrajícího druhou anglickou ligu neboli Championship. Mimochodem, v klubu se snaží uchytit bývalý český reprezentant Jiří Skalák. Třináct let předtím navštívil Murray první palírnu.

Nic než whisky

Po angažmá v listech Sunday People a Daily Star se Jim Murray v roce 1992 rozhodl věnovat svůj tvůrčí potenciál výhradně whisky. V roce 1994 vyšel jeho Jim Murray’s Irish Whiskey Almanac, za další tři roky spatřila světlo světa doplněná verze Classic Irish Whiskey. Je trojnásobným držitelem ceny Whiskey Writer of the Year. Sám sebe prezentuje jako zcela nezávislého autora, který odmítá publikovat pro média závislá na inzerci producentů whisky.

První Jim Murray’s Whisky Bible vyšla v roce 2003, podle Sunday Times se jedná o „každoročního nejautoritativnějšího průvodce světem whisky“. Server www.whiskybible.com pak informuje o tom, že dosud bylo prodáno přes milion výtisků. Autor každý vzorek ochutnává osobně a hodnotí podle vlastní stupnice, maximum je 100 bodů. Každé vydání Whisky Bible obsahuje víc než 4000 vzorků.

Za velký úspěch považuje Jim Murray svůj podíl na znovuobnovení produkce palírny Ardbeg Distillery na ostrově Islay, která proslula svými kouřovými whisky se silnou příchutí rašeliny. V roce 2011 byla malá láhev mladé whisky Ardbeg vynesena k Mezinárodní kosmické stanici, na které strávila rok, po návratu byly zkoumány účinky mikrogravitace na její chuť a složení. Autor nemá sebemenší problém s popularizací produkce z USA, Kanady, Irska či Japonska.

Nechutný sexista

Na konci září letošního roku vyšla další Jim Murray’s Whisky Bible, nicméně podstatně víc než vítězný mok – kanadská whisky Alberta Premium Cask Strength Rye za asi 40 až 65 dolarů – zaujalo obvinění autora ze sexismu. Jak informuje server www.thespiritsbusiness.com, renomovaná znalkyně a publicistka Becky Paskin, mimo jiné spoluzakladatelka serveru Our Whisky, je mimořádně znechucená skutečností, že se v knize nachází 34 odkazů na to, že whisky je sexy. Paní Becky se pak velmi dotklo spojení konzumace whisky a sexu se ženami.

Jak autorka uvádí, při hodnocení whisky z welšské palírny Penderyn píše Jim Murray o „stejné slasti, jakou přináší trojka“. V rámci popisu Canadian Club je řeč o užívání si s jednačtyřicetiletou Kanaďankou, přičemž zábava se stejně starou whisky přinesla větší požitek. Jak pak paní Becky Paskin uvedla, sexismus Jima Murraye ovlivní vnímání spotřebitelů destilátu původem ze Skotska.

Whisky k ženám přívětivá

Nutno říci, že se akce paní Becky neminula účinkem. Výrobce vítězné whisky Beam Suntory psal na twitteru o „extrémním zklamání“ a poděkoval autorům, kteří „správně vyjádřili obavy z vnímání žen ze strany pana Murraye“. Felipe Shrieberg z měsíčníku Forbes hovořil v souvislosti s Biblí o „naprosto slizkém čtení“. Londýnská firma Whiskey Exchange odmítla knihu prodávat, zatímco asociace Scotch Whiskey přišla s prohlášením o Murrayově urážlivém jazyku, který nepodporuje, neboť sexismus nemá v branži místo. Společnost Single Malt Glenfiddich označila komentář Becky Paskin jako „odvážný“ s tím, že „hodlá přezkoumat partnery, se kterými spolupracuje“. A vedení Chivas Brothers konstatovalo, že „skotská whisky musí být k ženám přívětivější a sexistické komentáře nemají v branži místo“.

Atak na svobodu projevu

Jim Murray, věren své pověsti, neotálel s odpovědí, ve které mimo jiné vzkázal, že odmítá jakákoli obvinění ze sexismu a své odpůrce obvinil ze snahy umlčet svobodu myšlení a projevu. „Vstupujeme na velmi nebezpečné území, na kterém působí lidé snažící se ovládat myšlenky těch druhých a překrucovat pravdu za účelem dosažení svých cílů,“ říká s tím, že se jedná o bitvu mezi svobodou projevu a humorným puritánstvím. Zároveň trvá na tom, že není sexista a Whisky Bible nikdy nebyla a není sexistická. Jak dodal, od roku 2003 prodal milion kusů své knihy a až do letoška neobdržel jediný dopis či e-mail, stěžující si na její obsah. Zároveň naznačil, že někteří autoři maskují svou neschopnost napsat zajímavý, poutavý a poučný článek vyvoláváním problémů a snahou diskreditovat nejúspěšnějšího autora svého oboru.

(Článek Blondýnka na bedně od whisky čtěte v říjnovém čísle Playboye)