Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Řeč je o šachu, kterému bezpochyby nejslavnější epidemiolog Česka, bývalý ministr zdravotnictví a poradce prezidenta Miloše Zemana, propadl už v mládí. A protože i jinak seriózní vědec má právo na spánek, zasnil se profesor Prymula nad soupeři z kategorie snů...
Agresivní klasika
Jako první by dostali šanci zástupci ruské a sovětské šachové školy Alexandr Aljechin (1892–1946) a Michail Tal (1936–1992), které profesor Prymula z pozice vyznavače útočného šachu považuje za nejlepší útočníky historie. Prvně jmenovaný byl mistrem světa ve dvou obdobích (1927–1935 a 1937–1946), celkem pobýval na šachovém trůnu sedmnáct let. Jako první poražený mistr světa dokázal vybojovat titul zpět a rovněž jako jediný udržel titul až do své předčasné smrti v Portugalsku. Mimochodem, ač geniální šachista, měl problémy s matematikou, jednou dokonce propadl. Do dějin vešla jeho odpověď na dotaz učitele o řešení matematického úkolu. Budoucí doktor práv odpověděl, že stačí obětovat jezdce a bílý má vyhranou pozici.
Michail Tal, přezdívaný Čaroděj z Rigy, byl mistrem světa v letech 1960 až 1961, v roce 1988 vybojoval titul světového šampiona v bleskovém šachu. Preferoval až enormní riziko za hranou s cílem dostat soupeře do časové tísně. Do historie se zapsal rovněž Talův tah, který vybočoval z jakýchkoli schémat. Vlastní hru charakterizoval v jednom rozhovoru následovně: „Dejte jim příležitost, zkomplikujte hru. Oni už si to pokazí sami.“
Michail Tal
Michail Tal
Hezky česky
S dlouhodobě nejlepším šachistou Česka profesor Prymula několikrát hrál, přesto by se rozhodně nebránil opakování, neboť je fascinován jeho originálními myšlenkami. Nejspíš nejcennějšího vítězství dosáhl David Navara (1985), který získal titul velmistra necelý týden před sedmnáctými narozeninami v roce 2007 na prestižním turnaji ve Wijk aan Zee, jinak přezdívaném šachový Wimbledon. Celkem obsadil absolvent studia logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze na turnaji sice sedmé místo, nicméně porazil pozdějšího mistra světa Magnuse Carlsena.
David Navara
David Navara
Dravé mládí
Dalším z vysněných soupeřů profesora Romana Prymuly je představitel nesmírně dravého mládí Alireza Firouzja (2003) a pravděpodobný světový šampion blízké budoucnosti. Titul velmistra získal francouzský šachista íránského původu ve 14 letech, měsíc po šestnáctých narozeninách dosáhl hodnocení Fide Elo 2723.
Mladík, který podle profesora Prymuly představuje budoucnost světového šachu, má za sebou rovněž dva střety s Magnusem Carlsenem, který drží titul mistra světa od roku 2013. V dubnu 2020 ve finále Chess24 Banter Blitz Cup Alireza o bod vyhrál, v následném turnaji v rapid šachu pro Chess 24 a dalších sedm pozvaných hráčů (partie trvá od deseti do šedesáti minut) zvítězil pro změnu stejným rozdílem norský světový šampion.
Alireza Firouzja
Zdroj: profimedia.cz
Alireza Firouzja
Zdroj:
profimedia.cz
Touha po šanci
Jako posledního soupeře by si Roman Prymula vybral anonymního hráče asi Fide Elo 2300. Pro ilustraci, rating mistra světa Magnuse Carlsena je 2865 (standard), 2847 (rapid) a 2832 (blitz). Za výběrem stojí touha někoho porazit, neboť prohry, byť s hráči světové špičky, po čase přestanou bavit.
(Rozhovor s profesorem Romanem Prymulou nejen o šachu vyšel v únorovém Playboyi)