Jednou ze stěžejních událostí minulého týdne bylo sdělení britské premiérky Theresy May o nezpochybnitelné účasti agentů ruské Hlavní rozvědkové správy (GRU) na pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.
Jak britská premiérka dodala, plán útoku jedem Novičok z března 2017 v anglickém městě Salisbury musel být schválen nejen uvnitř GRU, ale rovněž vysoce postavenými představiteli státu. Ruská strana pochopitelně veškerá obvinění popírá. Pro alespoň částečnou orientaci nabízíme několik nepříliš povedených akcí ruské služby, kterou premiérka May považuje za „hrozbu pro všechny naše spojence a občany“.
OPERACE GRU 2000–2011
2000: Japonská kontrarozvědka zadržela během září v Tokiu při večeři s ruským vojenským přidělencem kapitána armády země vycházejícího slunce naverbovaného GRU. Přidělenec byl vyhoštěn. Osud důstojníka není znám.
2001: Z Bulharska byli v březnu vyhoštěni tři důstojníci GRU působící v zemi pod diplomatickou imunitou. K tomu byli zatčeni jejich tři bulharští spolupracovníci zaměstnaní na vysokých postech ministerstva obrany.
2004: V hlavním městě Kataru Dauhá explodovala v únoru ve voze bývalého čečenského prezidenta Zelimchana Jandarbijeva nálož. Zdařilému atentátu padl za oběť Jandarbijev a jeho dva bodyguardi, syn přežil zázrakem. Místní bezpečnostní složky záhy zadržely tři ruské diplomaty, podle všeho příslušníky GRU. Po ročním vyjednávání byli vyhoštěni. Na smířlivém postoji k nim se nejspíš podepsala skutečnost, že Jandarbijev byl podezřelý ze spolupráce s teroristickou organizací al-Káida.
2004: V Hamburku byl zadržen ruský konzul a agent GRU v jedné osobě. U sebe měl na první pohled citlivé, leč nepotřebné materiály. Jeho zdroj, důstojník Bundeswehru, se totiž ukázal být dvojitým agentem. Lapený konzul se dočkal vyhoštění.
Oficiální emblém GRU
Oficiální emblém GRU
2006: Gruzínské bezpečnostní složky oznámily rozbití sítě čtyř agentů GRU a jejich jedenácti místních spolupracovníků. 28. září odvolala Moskva z Tbilisi velvyslance, zatímco armáda obklíčila ruské základny nacházející se v té době na území Gruzie. Po několika měsících byli agenti vydáni prostřednictvím OBSE Rusku, spolupracovníci byli odsouzeni k vysokým trestům.
2009: V únoru byl v Polsku lapen polský agent GRU Tadeusz Juchniewicz, o rok později byl v listopadu odsouzen ke třem letům vězení.
2010: Turečtí rybáři narazili v únoru na bezvládné tělo dvaapadesátiletého muže. Po ohledání vyšlo najevo, že se jedná o mrtvolu zástupce ředitele GRU Jurije Ivanova, do jehož sféry působnosti spadaly operace na Kavkaze. Měl organizovat „lovy“ na čečenské emigranty, byl podepsán pod atentátem na exprezidenta Jandarbijeva v Dauhá.
2010: Gruzie v prosinci oznámila, že se tamním bezpečnostním složkám podařilo odvrátit pumový útok na ambasádu USA v Tbilisi. Celou operaci měli řídit z Ruskem ovládaného území separatistické Abcházie major Jevgenij Borisov a jeho zástupce Muchran Cchadaja. Borisov byl odsouzen k třiceti letům odnětí svobody.
2011: Opět Gruzie! Tentokrát měla GRU naverbovat tři fotografy – Georgiho Abdalazeho, Zuraba Kurcikidzeho a Irakliho Genidzeho, přičemž posledně jmenovaný byl osobním fotografem tehdejšího prezidenta Gruzie a pozdějšího ukrajinského ministra Michaila Saakašviliho. Šéfem skupiny měl být Kurcikidze, který poskytoval agentům GRU blíže nespecifikované fotografie. Klec spadla v červenci. Po několika dnech byli fotografové propuštěni s tím, že jejich výpovědi přispěly k rozbití síně agentů GRU a jejich místních přisluhovačů.