6. května 2021 18:42

Tweety Donalda Trumpa podpoří zatracované neziskovky

Je nad vší pochybnost, že Donald Trump vejde do dějin mimo jiné jako první americký prezident, kterému twitter smazal trvale jeho účet. Stalo se tak na začátku ledna, poskytovatel sociální sítě, kterou do té doby nejmocnější muž světa vydatně krmil svým postřehy, tak učinil kvůli „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem“. Dosti paradoxně tak Trump ukončil své působení na twitteru tweetem, ve kterém poprvé připustil vítězství Joea Bidena.

Donald Trump sice po zrušení svého osobního účtu začal tweetovat z vládní stránky, jak však informovala agentura Reuters, všechny prezidentovy příspěvky byly záhy mazány. Donald tehdy reagoval slovy o omezování osobní svobody, dostalo se mu však odpovědi, že twitter je soukromá sociální síť a pokud se rozhodne zablokovat, případně smazat účet kdykoli a komukoli, nikdo s tím nic nenadělá.

Marná varování

Zároveň je nutno říci, že smazání účtu se nerovnalo blesku z čistého nebe. Varování totiž přišlo už na začátku října loňského roku. Americký prezident tehdy prostřednictvím sociálních sítí prezentoval svůj názor, že nemoc způsobená koronavirem představuje menší nebezpečí než běžná chřipka. A vzhledem k tomu, že sám nemoc překonal, Donald Trump usoudil, že stejně jako jsme se naučili žít s chřipkou, zvládneme to i v případě covidu. Jak informovala CNN, zatímco facebook příspěvek okamžitě smazal, twitter dal tehdejšímu prezidentovi šanci. K textu ale přidal upozornění, že příspěvek porušil pravidla platformy o šíření „zavádějících a potenciálně nebezpečných informací souvisejících s covidem-19“. Na druhé straně však provozovatel sítě dospěl k závěru, že by „mohlo být ve veřejném zájmu, aby tweet zůstal dostupný“.

O měsíc později přišel server independent s informací, podle které v okamžiku, kdy v případě prohraných voleb začne Donald Trump publikovat nepotvrzené či nepodložené informace, které jsou v rozporu se zásadami společnosti, bude jeho účet zablokován. Nakonec se tak stalo.

Na prodej stovka tweetů

Zatímco Donald Trump v nejvyšší politice (zatím) skončil a je otázkou, jak rychle míří do propadliště dějin, jeho tweety z kategorie Non-Fungible Tokeny (NFT) zůstaly. Pro informaci, jedná se o jedinečné tokeny, které nejsou zaměnitelné. Potvrzení jejich vlastnictví je zapsáno do blockchainu a může být považováno za trvalý, nezměnitelný certifikát pravosti.

Právě těchto tweetů se nedávno chopila anonymní skupina studentů z Washingtonu, kteří si říkají Strategic Meme Group, Incorporated. Její členové se za blíže neobjasněných okolností dostali k celkem 46 694 tweetům v tomto směru mimořádně plodného amerického exprezidenta. Z těch vybrali sto nejvýživnějších, které prodávají na speciální platformě Drumpfs vytvořené za tímto účelem – cena 10 700 dolarů za jeden kus. Bohužel není známo, jak na iniciativu a cenu reaguje Donald Trump, neboť v březnu letošního roku prodal generální ředitel Twitteru Jack Dorsey po dvou týdnech digitální aukce svůj první tweet za 2,9 milionu dolarů. Majitelem se stal generální ředitel společnosti Bridge Oracle Sina Estavi, který k platbě použil kryptoměnu etherum.

Zatímco finance z Dorseyho tweetu půjdou na pomoc Afričanům postiženým pandemii covidu-19, 97 procenta výtěžku z prodejů tweetů Donalda Trumpa podpoří neziskové organizace, kterými exprezident víceméně opovrhoval. Mezi konkrétními příjemci jsou uvedeny organizace Americares, Clean Air Task Force, ACLU, Southern Poverty Law Center, Doctors Without Borders a NAACP. Zbylá tři procenta budou použita na provoz Strategic Meme Group, Incorporated.