Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Stalo se tak v rozhovoru pro Playboy v létě 2016, kdy tehdejší předseda ODS disponoval v parlamentu silou šestnácti poslanců. O víkendu se jejich počet víc než zdvojnásobil a jako volební lídr koalice Spolu má společně s koalicí PirStan jasnou většinu 108 poslaneckých hlasů, takže se s pravděpodobností hraničící s jistotou stane dříve či později českým premiérem. Několik úvah profesora Fialy ze zmiňovaného rozhovoru proto není rozhodně od věci.
„Mám rád humor. Bohužel se kolem nás kupí problémy, například vývoj Evropské unie, řešení migrační krize, peníze pro zdravotnictví, školství, seniory. Nejedná se zrovna o humorná témata. Nicméně, i kdybychom je vesele pojímali, musíme hledat řešení. V bonmotech je nenacházím. Politika je povolání, řemeslo, způsob, jakým společnost řeší svoje problémy. A tak to má být. Pokud bychom chtěli po velkých politicích minulosti, ke kterým vzhlížíme, nebo bychom k nim vzhlížet měli, aby preferovali několikasekundové pobavení publika, nikdy by například neexistovalo Československo. Úkolem politika není lidi bavit.“
Názor na komiky v české politice
„Jako nestraník jsem přijal nabídku ODS, které jsem věřil, a volil ji. Do parlamentu jsem pak kandidoval již za stranu na hraně existence a nakonec se rozhodl kandidovat na předsedu téže strany. Učinil jsem tak vědomě, chtěl jsem a chci ODS pomoci, protože se jedná o stranu, která na politické dno určitě nepatří.“
Začátky ve velké politice
„Po těžkém úderu jsme se zvedli, máme za sebou proces onoho ‚vyskákání se‘. Dnes znovu bojujeme o vítězství. Během dvou let jsme se dostali zpátky do kondice, srovnali stav těla a mysli.“
Restart ODS po volebním takřka knokautu, po kterém převzal stranu
„Ale politický souboj není o dvanácti kolech. Nejsme v situaci, kdy musíme hrát za každou cenu vabank. Nacházíme se ve stadiu aktivní obrany. Vzhledem k tomu, že existuje hodně zřetelných signálů o tom, že jdeme nahoru, jsme podle všeho začali přesně a nikoli podpásově trefovat.“
Politika versus box
„Existuje hodně zřetelných signálů o tom, že jdeme nahoru,“ byl si Petr Fiala jistý už v rozhovoru pro Playboy v létě 2016.
„Existuje hodně zřetelných signálů o tom, že jdeme nahoru,“ byl si Petr Fiala jistý už v rozhovoru pro Playboy v létě 2016.
„Vzhledem k tomu, že i pád na dno může mít světlé stránky a být užitečný, má ODS neocenitelnou zkušenost. Pokud ustupuje koaličním partnerům a dělá politiku, které její volič nerozumí, dopadne to špatně. V současné ODS nevidím ani náznak toho, že by někdo z nás chtěl takový scénář opakovat. Pokud by k něčemu takovému začalo docházet, musel bych se velmi vážně zamyslet nad tím, zdali má vůbec smysl v politice pokračovat.“
Před premiérem vlády složené z pěti stran stojí velká výzva
„Trumpa jsem nikdy nepodceňoval, například kvůli jeho mimořádným zkušenostem s médii a ekonomickému zázemí. Jedná se o faktory, které zejména při způsobu prezidentské volby v USA hrají mimořádnou roli. Spousta těch, kteří stavěli Donalda Trumpa do pozice outsidera, ho zná pouze z citátů prezentovaných médii. Před nedávnem jsem prodělal lehčí operaci, musel jsem ležet a nemohl číst. Měl jsem dost času, takže jsem si přehrával proslovy klíčových republikánských kandidátů. Trumpovy čtyřicetiminutové projevy jsou o něčem jiném než několik vybraných, médii preferovaných převážně urážlivých citátů.
Vidění Donalda Trumpa
„Vstupoval jsem do politiky jako úspěšný člověk, majetkově z ní rozhodně neprofituji. Pokud někdo dělá politiku jenom proto, že nic jiného neumí a neuměl, není to ku prospěchu věci. Rád bych připomenul, že v minulosti to bylo tak, že britský parlament zasedal odpoledne, aby se dopoledne mohli poslanci věnovat své profesi. Dnes už to není dost dobře možné, nicméně zkušenosti získané v ‚reálném‘ životě jsou pro politika nepochybně přínosem.“
Politika a úspěšní lidé
„Mám Jamese Bonda rád, neboť se jedná o hezkou moderní pohádku o dobru a zlu, s jasným hrdinou. Nejhezčí na hrdinovi je, že je vždy ochoten bojovat za dobro všech.“
Vztah k agentovi s povolením zabíjet
„Nejhezčí na hrdinovi je, že je vždy ochoten bojovat za dobro všech...“ V roce 2016, kdy se rozhovor odehrával, byla poměrně čerstvou novinkou čtyřiadvacátá bondovka Spectre, v současnosti zase dobývá kina následující s názvem Není čas zemřít.
„Nejhezčí na hrdinovi je, že je vždy ochoten bojovat za dobro všech...“ V roce 2016, kdy se rozhovor odehrával, byla poměrně čerstvou novinkou čtyřiadvacátá bondovka Spectre, v současnosti zase dobývá kina následující s názvem Není čas zemřít.
„Oliver Cromwell taky řekl, že když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem. Uznávám, že jsme v nelehké situaci. Parlament, mnohdy pod tlakem EU a nejrůznějších předpisů, přijímá obrovské množství zákonů, ve kterých se nikdo nevyzná, a činí tak naši společnost mnohem složitější a komplikovanější. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby náš parlament nepřijal rok žádný zákon nebo novelu, nikdo by to nepoznal. Naopak, bylo by mnohem lépe.“
Přijde čas změny?
„Vždycky jsem byl zastáncem většinového volebního systému, který určuje jasnou odpovědnost vítěze voleb. Díky tomuto systému nedochází k rozdrobenosti programu, vítěz se nemůže na nic vymlouvat, dává hlavu na pomyslný špalek.“
Názor na slepené koalice
„Česko taky přežilo ekonomickou krizi. Stalo se tak díky pravicovým vládám, na což mnoho lidí zapomnělo… Nutno ovšem říci, že Viktor Orbán začal v zájmu přežití razantněji zdaňovat zahraniční společnosti, banky. Vsadil rovněž na velkou ochranu domácích podnikatelů, národního kapitálu. V Česku by s takovým přístupem narazil. Přesto si myslím, že něco takového bude u nás do budoucna nutné, jinak nezachováme podobu naší země takovou, jaká je.“
Vize blízké budoucnosti
„Nevím, co to vypovídá o stavu českého voličstva, jsem však přesvědčen o tom, že to pro českou politiku není dobře. Je rovněž zajímavé, že premiérem je člověk, kterému různé, jak se nakonec ukázalo, vesměs vymyšlené aféry uklidily z cesty pravici, přesto dosáhl s ČSSD nejhoršího volebního výsledku od voleb 1996. Takže nakonec žijeme v zemi, kdy si ministr financí Babiš dělá vlastní byznys a ČSSD realizuje svůj program. Jádro programu spočívá ve zneužívání ekonomické konjunktury k rozhazování peněz daňových poplatníků. Pan premiér se prostě nepoučil a neví, co je pro tuto zemi dobré.“
Vztah k bývalému premiérovi Sobotkovi