návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
People

Steroidy zabijákem koronaviru?

Vydáno: 09.09.2020
Přestože jsou steroidy především vzhledem k zneužívání ve sportu (přesněji řečeno, jedná se o anabolické steroidy) démonizovány, může se podle výzkumů Světové zdravotnické organizace (WHO) jednat o velmi účinnou zbraň v boji proti koronaviru.

Alespoň o tom hovoří studie publikovaná v anglickém magazínu JAMA, podle které zachránily laciné a víceméně běžně dostupné steroidy osm ze sta těžce nemocných pacientů nacházejících se v těžkém stadiu choroby. Výzkum WHO pak dospěl k zjištění, že steroidy mohou snížit pravděpodobnost úmrtí až o třetinu.

Dexametazon plus hydrokortison

Už v červnu se v britské studii Recovery psalo o prvním účinném steroidu s názvem dexametazon. Syntetický glukokortikoid s protizánětlivým účinkem má antialergické, antipyretické a imunosupresivní účinky. Užívá se orálně, nitrožilně a nitrosvalově u onkologických pacientů. Vypořádání se s covidem-19 má být rovněž v silách dalšího steroidu, kterým je hydrokortison. V tomto případě se jedná o přirozený hormon kůry nadledvin, protizánětlivou látku ze skupiny kortikosteroidních hormonů. V obou případech lze hovořit o průlomu, neboť lékaři léčbu steroidy, vzhledem k možným vedlejším účinkům, dosud odmítali.

„Na začátku roku to vypadalo s naší snahou najít účinný lék na koronavirus téměř beznadějně, neměli jsme žádné poznatky o konkrétní léčbě,“ řekl v rozhovoru pro britskou BBC v červnu profesor Anthony Gordon. „Jednalo se o velmi znepokojivé období, naštěstí jsme na základě klinických studií došli k závěrům, jak čelit covidu-19.“

Profesor Gordon hovoří o klinické studii realizované u 1307 pacientů nacházejících se v kritickém stavu. Po necelém měsíci zemřelo 41 % léčených placebem, případně standardními léky bez steroidů. V případě pacientů léčených steroidy se úmrtnost rovnala 33 %, navíc steroidy, přes veškeré předchozí pochybnosti, vykazovaly menší vedlejší účinky. Jako značná výhoda steroidů se jeví i jejich finanční dostupnost.

Dostupné, levné, účinné...

Podle lékařů nejsou steroidy účinné v počátečních stadiích koronavirové infekce, které je spojeno s příznaky jako kašel, horečka, nechutenství, ztráta chuti či čichu. Kortikosteroidy by se měly stát součásti léčby v okamžiku hrozby průniku covidu-19 do plic, ve kterých způsobuje smrtící syndrom akutní dechové tísně. „V čase, kdy lékař usoudí, že se pacient nachází ve stadiu nezbytnosti nasadit plicní ventilaci, přišel čas kortikosteroidu,“ tvrdí v rozhovoru pro BBC profesor Martin Landray z univerzity v Oxfordu. „Jedná se o léky okamžitě dostupné, levné a jak se ukazuje, účinné.“

Související témata: steroidy , COVID-19 , koronavirus , zdraví