31. ledna 2019 21:02

Stalo se v únoru...

Jak praví lidové pranostiky, únor bílý – pole sílí. A kdyby měl únor takovou moc jako leden, nechal by v krávě zmrznout tele. Uvidíme. Každopádně i v nejkratším měsíci roku se děly velké věci.

  1. Havárie raketoplánu Columbia (1. 2. 2003) Dvě velké havárie amerických raketoplánů od sebe dělilo sedmnáct let. Zatímco Challenger se na konci ledna 1986 zřítil po startu a sedmičlenná posádka zahynula po nárazu na hladinu Atlantiku, havarovala Columbia v roce 2003 šestnáct minut před přistáním. Stroj se rozpadl ve výšce 63 kilometrů nad státem Texas v rychlosti 5,5 km/s. I v tomto případě zahynulo všech sedm astronautů.
  2. Lex Babiš (9. 2. 2017) Poprvé v historii českého parlamentarismu byl schválen zákon zaměřený proti jediné osobě. Nechtěným průkopníkem se stal tehdejší místopředseda vlády, ministr financí, zakladatel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Lex Babiš nebudou moci členové vlády vlastnit média. Zároveň se firmy, ve kterých má ministr alespoň 25 %, nesmějí ucházet o veřejné zakázky. Prezident Miloš Zeman zákon vetoval, neboť je podle jeho názoru v rozporu s českým ústavním pořádkem. Parlament prezidentské veto přehlasoval. Dnešní premiér Babiš na základě zákona svěřil majetek do svěřenských fondů, nelze však vyloučit, že ani tento počin se Evropské komisi nemusí jevit jako dostačující.
  3. Deep Blue porazil Garriho Kasparova (10. 2. 1996) Jak praví titulek, ten den porazil speciální šachový počítač společnosti IBM poprvé úřadujícího mistra světa v šachu Garriho Kasparova. Osudným se jednomu z nejlepších šachistů historie stal 37. tah, kterým Deep Blue napadl jeho královnu. Podle expertů Kasparova zmátlo, že se počítač rozhodl pro tah, který mu nepřinášel zjevnou výhodu. Po půlhodině přemýšlení uznal šampion bezvýchodnost situace a utkání vzdal. Nakonec Kasparov jasně ovládl celou sérii, když z následujících pěti utkání vyhrál hned tři. Přitom počítač čerpal z databáze všech veřejně dostupných zápasů Kasparova a disponoval informacemi o sedmi stovkách tisíc her šachových velmistrů. I když se Deep Blue těší z postavení prvního „pokořitele“ člověka, z dnešního hlediska se jedná o vcelku primitivní přístroj.
  4. Masakr na den svatého Valentýna (14. 2. 1929) Svátek zamilovaných se zapsal do dějin organizovaného zločinu masovou vraždou, kterou mimo jiné proslavila komedie Někdo to rád horké. Jinak to ale moc velká legrace nebyla. Toho dne si v Chicagu pět mužů gangu Bugsy Morana šlo zahrát karty do jedné garáže a krátit si tak čas čekáním na dodávku whisky. Šéf Moran se opozdil, což mu zachránilo život. Do garáže totiž dorazili dva uniformovaní policisté spolu se třemi muži v civilu. Jak se ukázalo, jednalo se o hochy Al Caponeho, který v témže čase pobýval na Floridě. Gangsteři postavili konkurenci, jejich kamaráda a v garáži náhodně se vyskytujícího automechanika ke zdi a všechny postříleli.
  5. Zaregistrována doména YouTube (14. 2. 2005) Počátky YouTube se datují do ledna 2005, kdy na veřejné betaverzi služby začali pracovat zaměstnanci PayPal, Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V únoru byla zaregistrována doména, na konci dubna došlo k přidání prvního zkušebního videa Me at the zoo. V prosinci byl YouTube spuštěn oficiálně, na počátku léta následujícího roku překonal počet zhlédnutí metu 100 milionů videí denně. Dnes jsou ve hře miliardy.
  6. Zlaté Nagano (22. 2. 1998) Zřejmě nejslavnější olympijské zlato v české historii. Ačkoli naši hokejisté nejeli na turnaj století, kterého se poprvé účastnili nejlepší profesionálové, ani zdaleka v roli největších favoritů, poskládal trenérský mág Ivan Hlinka dohromady z hráčů NHL a domácí soutěže tým bez slabin. V play-off proti největším favoritům z USA a Kanady podal brankář Dominik Hašek výkon snad za hranicemi lidských možností, branku uzamkl i ve finále proti Rusku. Necelých dvanáct minut před koncem rozhodl ranou od modré čáry obránce Petr Svoboda. Národ zachvátila nevídaná euforie.
  7. Václav Klaus prezidentem České republiky (28. 2. 2003) Ve třetím kole opakované volby byl 142 hlasy z 281 zvolen prezidentem České republiky Václav Klaus. Jednalo se o překvapivé vítězství, neboť bývalý premiér šel do volby pouze s podporou ODS, navíc po prohře v parlamentních volbách v létě 2002. Přesto, zejména v důsledku vnitřních rozporů v ČSSD, Václav Klaus porazil postupně Petra Pitharta, vysoce favorizovaného Miloše Zemana, Jaroslavu Moserovou a Jana Sokola. Úspěšnou volbu si Václav Klaus zopakoval o pět let později, kdy 15. února porazil rovněž ve třetím kole ekonoma Jana Švejnara. Údajně se tak stalo díky podpoře tehdejšího důchodce z Vysočiny Miloše Zemana, který „zlomil“ tři poslance opoziční Paroubkovy ČSSD. V průběhu posledních nepřímých voleb se rovněž řešilo, kdo půjde „bručet“.