30. listopadu 2018 17:50

Stalo se v prosinci...

Poslední měsíc roku se nese ve znamení Mikuláše, čerta, Ježíška a v poslední době stále víc se prosazujícího zeleného mužíka jménem Alza. A rovněž řady událostí, které přepisovaly dějiny.

  1. Bitva u Slavkova (2. 12. 1805) V bitvě tří císařů poblíž Slavkova u Brna porazila, byť početně slabší Napoleonova francouzská armáda na hlavu spojená rusko-rakouská vojska vedená carem Alexandrem I. a rakouským císařem Františkem I. Podle historických pramenů měl na porážce spojenců největší „zásluhu“ car Alexandr. Mladý panovník ignoroval tzv. opotřebovávací taktiku zkušeného veterána generála Kutuzova a přesvědčil rakouského spojence o nezbytnosti přímého střetu. Navíc na místě, které vybral Napoleon. V důsledku bitvy došlo o rok později k rozpadu Svaté říše římské německého národa.
  2. První úspěšná transplantace srdce (3. 12. 1967) Stalo se tak v jihoafrickém Kapském Městě. Do historie nejen medicíny se tímto svým počinem zapsal chirurg Christiaan Barnard, který před operací přirovnal šance svého pacienta na přežití k šancím člověka, který se může zachránit před šelmami pouze přeplaváním řeky plné krokodýlů. Operace v nemocnici Groote Schuur trvala pět hodin, vedle Barnarda se na ní podílelo dalších třicet lékařů. Prvním příjemcem srdce pětadvacetileté ženy, která zahynula při autonehodě, se stal čtyřiapadesátiletý obchodník Louis Washkansky. Přestože pacient zemřel po osmnácti dnech na zápal plic, stala se z Christiaana Barnarda globální celebrita.
  3. Útok na Pearl Harbor (7. 12. 1941) Překvapivý atak japonského letectva na americkou základnu na Havajských ostrovech přenesl druhou světovou válku rovněž do Tichomoří. V průběhu hodiny a půl trvajícího náletu s cílem zlikvidovat americkou tichomořskou flotilu bylo zabito 2400 Američanů a došlo k potopení čtyř bitevních lodí. Na druhou stranu se podařilo uniknout třem letadlovým lodím US Navy, což se v dalším průběhu válečného konfliktu ukázalo jako rozhodující. Země vycházejícího slunce útokem odpověděla na zmrazení japonských účtů v USA a embargo na dodávky strategických surovin. Amerika tímto způsobem předtím reagovala na japonskou okupaci Indočíny. Jak se nechal slyšet jeden z japonských generálů, jeho země sice dosáhla v Pearl Harboru velkého taktického vítězství, ale zároveň prohrála válku.
  4. Atentát na Johna Lennona (8. 12. 1980) Bývalý člen The Beatles, právem považovaný za jednu z nejvýraznějších osobností historie populární hudby, byl smrtelně postřelen svým fanouškem Markem Davidem Chapmanem. K atentátu došlo večer, po návratu ze studia. Ironií osudu se Lennon několik hodin před smrtí podepsal svému vrahovi na album Double Fantasy. Lékaři konstatovali smrt ještě před dopravením hudebníka do nemocnice ve 23:15 hod., stalo se tak zejména kvůli ztrátě až čtyř litrů krve. Vrah, který Lennona zastřelil čtyřmi tříštivými ranami, byl odsouzen k doživotí s možností podmínečného propuštění po dvaceti letech. Letos v srpnu byla jeho celkem desátá žádost znovu zamítnuta.
  5. Dobytí jižního pólu (14. 12. 1911) Dobytí nejjižnějšího cípu planety přineslo akční souboj, nakonec se z triumfu radovala pětičlenná skupina vedená norským polárním badatelem Roaldem Amundsenem. Po pěti týdnech pak dorazila britská expedice Terra Nova Roberta Scotta, jejíž členové našli na jižním pólu pouze stan s dopisem svých předchůdců. Zatímco se však všichni Amundsenovi muži vrátili na základnu, Scottovi polárníci zahynuli jen osmnáct kilometrů od posledního skladiště. V posledním dopise Scott žádal, aby bylo postaráno o jejich rodiny.
  6. První let motorovým letadlem (17. 12. 1903) Nevím, jestli je slovo let správné, neboť první úspěšný pokus Orvilla Wrighta dostat létající stroj do vzduchu trval přesně dvanáct vteřin. Předtím si bratři Orville a Wilbur Wrightové hodili mincí. Osud přál Orvillovi, navíc jeho bratr tři dny předtím neuspěl. K letu došlo na pobřeží Severní Karolíny, na kopci Kill Devil Hill. Letoun se vznesl do „výšky“ necelého metru, přesto Orville Wright popsal celou akci jako „první let v dějinách světa, při němž se stroj nesoucí člověka vznesl vlastní silou do vzduchu a letěl, aniž ztrácel rychlost, a nakonec přistál na místě položeném stejně vysoko, jako bylo místo startu“.
  7. Teroristický útok v Lockerbie (21. 12. 1988) Nejhorší teroristický útok v Evropě se odehrál před čtyřiceti lety, Libye se k němu otevřeně přiznala až v roce 2003. Dva roky předtím byl důstojník libyjské tajné služby odsouzen za tento čin na doživotí. Po explozi na palubě Boeingu 747 letícího na trase Londýn – New York ve výšce takřka deseti tisíc metrů, zahynulo všech 243 cestujících a 16 členů posádky. Na zemi přišlo v důsledku pádu trosek letounu o život dalších jedenáct lidí, celkem si tak atentát vyžádal 270 obětí. Trosky letadla způsobily ve skotském městě Lockerbie kráter dlouhý téměř padesát metrů. Jak vyšlo najevo při vyšetřování, k výbuchu bylo použito 400 gramů československé plastické výbušniny semtex zabudované do radiopřehrávače jednoho z kufrů.
  8. Nekomunistický prezident v Československu (29. 12. 1989) Volbou Václava Havla prakticky skončila tzv. sametová revoluce. Nejdřív Občanské fórum zamítlo představu části komunistů o přímé volbě, poté padla varianta, aby se prezidentem stal Alexander Dubček. Rozhodující roli ve volbě disidenta číslo jedna prezidentem sehrál paradoxně komunista Marián Čalfa, který přesvědčil své spolustraníky ovládající Federální shromáždění o tom, že Václav Havel představuje jedinou variantu. Navíc prosadil veřejné hlasování. Je poněkud paradoxní, že Václav Havel, který strávil nemalou část svého života v komunistických věznicích, byl převážně poslanci téže strany zvolen prezidentem Československé socialistické republiky.