31. prosince 2018 18:20

Stalo se v lednu...

Přestože by měl být první měsíc každého roku časem postupného rozjezdu, historie hovoří spíš o kvapíku.

  1. Vznik České republiky (1. 1. 1993) Na základě dohod o rozdělení Československa vznikla samostatná Česká republika. Téhož dne vstoupila v platnost Ústava České republiky, definující ČR jako parlamentní demokracii. Premiérem se stal Václav Klaus (ODS), post předsedy Poslanecké sněmovny zastával Milan Uhde. Česká republika vstoupila do prvních dnů své existence bez hlavy státu, Václav Havel byl zvolen prezidentem až 26. ledna 1993.
  2. Útok na redakci Charlie Hebdo (7. 1. 2015) Bratři Said a Chérif Kouachiové, stoupenci teroristické organizace al-Káida, vyzbrojeni samopaly, brokovnicí a granátometem vpadli na redakční poradu satirického listu Charlie Hebdo. V prostorách redakce zastřelili jedenáct lidí, z toho osm členů redakce, včetně šéfredaktora Stéphana Charbonniera. Při útěku pak zastřelili na ulici jednoho z policistů. Oba pachatelé byli následující den fyzicky zlikvidováni příslušníky speciální protiteroristické jednotky GIGN v tiskárně nacházející se v Dammartin-en-Goële.
  3. První použití inzulinu (11. 1. 1922) Nejdřív v roce 1921 extrahoval kanadský lékař Frederick Banting a jeho asistent, student medicíny Charles Best čistý inzulin ze psů. Látku zvanou isletin pak za pronájem laboratoře předali Torontské univerzitě. V lednu následujícího roku použil vzorky kanadský dietolog E. P. Joslin, který látku aplikoval čtrnáctiletému Leonardu Thompsonovi. První inzulinem léčený diabetik pak žil dalších třináct let. Výroby se chopila firma Eli Lilly z Indianapolisu, která zajistila výkup hovězích a vepřových břišních slinivek, základní suroviny nezbytné pro výrobu inzulinu, a během několika týdnů začala s průmyslovou výrobou.
  4. Led Zeppelin I (12. 1. 1969) Jedno ze stěžejních alb rockové hudby bylo natočeno téhož roku vzniklou kapelou Led Zeppelin během pouhých 30 hodin. Jedná se o veskrze kolektivní dílo, i když zpěvák Robert Plant se autorsky podílel pouze na jedné z celkového počtu devíti skladeb – Babe I’m Gonna Leave You. Naopak kytarista Jimmy Page, který album produkoval, je podepsán pod sedmi skladbami. Jak se shodnou snad všichni kritici, publicisté i posluchači, lepší debutové album nikdo nenatočil. A nejspíš ani nenatočí.
  5. Palachův týden (15. 1. 1989) Začala závěrečná fáze demontáže komunistického režimu v Československu. I přes zákaz se ve snaze uctít památku oběti upáleného studenta Jana Palacha sešlo na Václavském náměstí několik tisíc lidí. Při pokusu položit květiny u pomníku sv. Václava zakročily Veřejná bezpečnost a Lidové milice, shromáždění bylo silou – obušky, vodní děla, slzný plyn – rozehnáno. Přesto protesty pokračovaly dalších pět dnů, což se rovnalo největšímu projevu občanského odporu proti totalitnímu režimu za posledních dvacet let.
  6. Zahájení operace Pouštní bouře (17. 1. 1991) „Před dvěma hodinami zahájilo spojenecké letectvo útok na vojenské cíle v Kuvajtu a Iráku.“ Touto strohou větou oznámil americký prezident George Bush, který zemřel na počátku prosince 2018, začátek operace Pouštní bouře. Během jejího průběhu porazila koalice 46 států, jejíž součástí bylo rovněž Československo, síly iráckého diktátora Saddáma Husajna. Konflikt vypukl druhého srpna, kdy irácká armáda napadla a okupovala Kuvajt. Nálety trvaly 38 dnů a totálně nepřítele rozložily. Následná pozemní operace pak dokonala dílo diktátorovy zkázy asi za sto hodin. Jedním z vítězů války se stala rovněž televizní stanice CNN, byl to totiž první válečný konflikt vysílaný v přímém přenosu.
  7. Donald Trump se chopil úřadu (20. 1. 2017) Možná nejpřekvapivější vítěz v historii prezidentských voleb USA byl slavnostně uveden do úřadu jako 45. americký prezident. Přísahu složil v 18.00 středoevropského času. Podle anglického listu The Times byla jeho řeč „přemrštěná a téměř hloupá“. List The Guardian psal v souvislosti s projevem o „vyhlášení politické války“.
  8. Nalezen Cullinan (25. 1. 1905) Doposud největší diamant vytěžili horníci v Jihoafrické republice. Vážil 3106,75 karátu, tedy přes půl kilogramu. Nakonec byl rozřezán na devět menších kusů. Největším z nich je Star of Africa o hmotnosti 530,2 karátu. Název Cullinan nese i automobil Rolls-Royce oficiálně představený letos v květnu. Má se jednat o nejluxusnější SUV světa.
  9. Miloš Zeman prezidentem (26. 1. 2013) Ve druhém kole historicky prvních přímých prezidentských voleb porazil při účasti 59,11 % voličů bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) s přehledem úřadujícího ministra zahraničí Nečasovy vlády Karla Schwarzenberga (TOP 09), a to v celkovém poměru 54,80 % : 45,20 %. Největší favorit agentur pro výzkum veřejného mínění, úřednický premiér Jan Fischer, naopak nepostoupil do druhého kola.
  10. První benzinem poháněný automobil (29. 1. 1886) Nejednalo se vlastně o auto, ale o tříkolku poháněnou spalovacím motorem. Přesto německý patentový úřad vyhověl žádosti automobilového konstruktéra Karla Benze a rozhodl o tom, že je prvním konstruktérem, který dokázal nahradit živá zvířata benzinovým motorem. Jednalo se o jednolitrový jednoválec o „síle“ půl koně se spotřebou deseti litrů na sto kilometrů. Maximální rychlost 15 km/h.
  11. Konec bitvy u Stalingradu (31. 1. 1943) Den poté, co byl generál Fridrich Paulus povýšen Hitlerem na dálku do hodnosti polního maršála, rozhodl velitel šesté armády o kapitulaci. Rudá armáda, která ztratila přes milion vojáků a civilistů, tak slavila první velké a zároveň strategicky nesmírně důležité vítězství. Celkem bylo zabito, případně padlo do zajetí 300 tisíc německých vojáků a získány obrovské zásoby materiálu. Němci přišli na východní frontě o strategickou iniciativu, od konce bitvy u Stalingradu až do konce války jen ustupovali.