30. dubna 2019 19:35

Stalo se v květnu...

V souvislosti s květnem, rovněž také májem, se většinou hovoří a píše o měsíci lásky. Při pohledu na nejdůležitější květnové události si však nejsem správností této charakteristiky moc jistý.

  1. Sestřelení Garyho Powerse (1. května 1960) V den Svátku práce se americký pilot Gary Powers vznášel v údajně nedosažitelné výšce 70 tisíc stop (něco přes 20 km) se svým špionážním letadlem U-2 nad územím SSSR. Z klidu a rutiny vyrušily pilota sovětské rakety S-75 Dvina, kterými byl jeho stroj zasažen. Pilot byl natolik překvapen, že se sice dokázal katapultovat, jenže nestačil spustit destrukční systém nezbytný k totálnímu zničení letadla, natož použít kapsli s kyanidem. Sovětům tak padla kromě pilota do rukou také nemalá část „zázračného“ špionážního stroje, čehož dokázala komunistická propaganda patřičně využít. Pilot byl odsouzen ke třem letům vězení, k tomu sedm let pobytu v pracovním táboře. Za mřížemi ale strávil jen rok a půl. Poté byl na mostě spojujícím východní a Západní Berlín vyměněn za sovětského špiona, plukovníka Rudolfa Abela.
  2. První sériově vyráběny počítač (5. května 1977) Premiérový počítač firmy s nakousnutým jablkem v logu byl představen v dubnu 1977 na veletrhu West Coast Computer Faire, na počátku května šel přístroj do prodeje. Zároveň se jednalo o poslední počítač na světě, který byl dílem jediného člověka – Steva Wozniaka. Z dnešního pohledu se jedná o přístroj z kategorie vykopávek s nemalou cenou 1289 USD (4 KB RAM) a 2638 USD (48 KB RAM). Na druhou stranu lze v případě Apple II hovořit o mimořádně povedeném počítači, miliony kusů se prodávaly až do 80. let.
  3. Bezpodmínečná kapitulace Německa (8. května 1945) 7. května, necelé tři hodiny po půlnoci, podepsal ve francouzské Remeši německý generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci. Následující den po půlnoci učinili v Berlíně za asistence maršála Žukova totéž polní maršál Keitel, admirál von Friedeburg a zástupce letectva generálplukovník Stumpff. Poté podepsali zástupci vítězů – SSSR, Anglie a USA, zatímco Francouzi zůstali v roli přihlížejících. Přestože se měla bezpodmínečná kapitulace rovnat okamžitému složení zbraní a konci největšího konfliktu v dějinách lidstva s více než 55 miliony lidských obětí, v Praze se válčilo v důsledku povstání až do 9. května.
  4. Krach dobrodružství v Afghánistánu (15. května 1988) Když vpadla v prosinci 1979 armáda SSSR do Afghánistánu, byl v plánu osvědčený maďarsko-československý scénář v podobě dosazení loutkové komunistické vlády a postupného stahování vojsk. Leč v chudé, ale zároveň vzhledem k poloze strategicky důležité zemi bylo všechno jinak. Do hry se totiž neočekávanou silou vložili především Pákistánem a USA podporovaní „svatí bojovníci,“ mudžahedíni. Devítiletá partyzánská válka, během které ztratila okupační vojska oficiálně 14 453 vojáků (odhady mluví až o pětinásobku), Sovětům vůbec nechutnala. Proto v roce 1987 Moskva prakticky přiznala porážku a začala stahovat vojska, první a nejdůležitější fáze skončila v květnu následujícího roku.
  5. Levi Strauss & Co. (20. května 1873) Neznám nikoho, kdo na sobě neměl nikdy v životě „štrausky“. Duchovním otcem nejslavnějších džín byl však krejčí Jacob Davis, který od obchodníka Leviho Strausse nakupoval hrubé plátno. Z toho pak šil kalhoty pro rolníky a zlatokopy, přičemž krátkou životnost kapes řešil nýty. Postrádal však finance nezbytné k zaplacení patentu, proto se obrátil na Leviho Strausse, po kterém nejsou džíny jméno.
  6. Kolínský zázrak (23. května 2010) V Kolíně nad Rýnem se stalo to, v co nevěřil ani největší optimista. V osmifinálové fázi šampionátu byl totiž výběr Vladimíra Růžičky v čele s Jaromírem Jágrem po prohře se Švýcarskem na pokraji vyřazení. Pak měl v kabině promluvit hráč s číslem 68 a věci se začaly obracet k lepšímu. Po výhrách nad Lotyšskem (3:1), Kanadou (3:2), Finskem (2:1) a Švédskem (3:2), přičemž v posledních zápasech rozhodovaly o vítězi samostatné nájezdy, se reprezentace probojovala do finále. V něm se utkala s nabitou reprezentací Ruska, ve které nechyběly hvězdy NHL Ovečkin, Sjomin, Malkin, Dacjuk, Kovalčuk. Po brankách Klepiše a Rolinka jsme zvítězili 2:1, za Rusko se trefil v poslední minutě Dacjuk. Jedná se zároveň o poslední český titul světových šampionů.
  7. Operace Anthropoid (27. května 1942) Mimořádná akce, na jejímž konci byla poprava třetího muže Hitlerovy tisícileté říše, byla naplánována v Londýně. Vykonavateli se stali za výrazné pomoci českého odboje parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové paravýsadku Anthropoid. Na území tehdejšího protektorátu byli vysazeni na konci prosince 1941, příprava na akci trvala 158 dnů. Oba atentátníci byli spolu s dalšími výsadkáři zastřeleni 18. června 1942. Stalo se tak po lítém boji s přesilou jednotek SS, v prostorách pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje. V rámci odvetných opatření vypálili němečtí fašisté vesnice Lidice a Ležáky, popraveno bylo několik tisíc českých vlastenců.
  8. Dobytí Everestu (29. května 1953) Do té doby nepokořený, 8848 metrů vysoký nejvyšší vrchol světa prohrál svou bitvu s lidstvem zásluhou enormního úsilí třiatřicetiletého Novozélanďana Edmunda Hillaryho a o šest let staršího nepálského šerpy Tenzinga Norgaye. Oba byli součástí výpravy plukovníka Johna Hunta, přičemž se jednalo o druhou volbu, neboť první vybraná dvojice neuspěla. Jako první měl být na vrcholu Everestu Hillary, včelař z Nového Zélandu však tvrdil, že na vrchol vystoupili společně. Do dějin vešla Hillaryho slova: „Tak jsme toho bastarda dostali.“ Edmund Hillary byl několik dnů po korunovaci královny Alžběty II. pasován na rytíře britského impéria, šerpa Tenzing dostal medaili.