1. dubna 2019 19:02

Stalo se v dubnu...

Jak vidno, není čtvrtý měsíc roku ani zdaleka spojen pouze s aprílem, Velikonocemi a prvním letem sovětského člověka do vesmíru.

  1. Legalizace eutanazie (1. dubna 2002) Před sedmnácti lety psali v Nizozemsku historii, když jako v první zemi na světě povolili dobrovolný odchod ze života prostřednictvím cizí osoby. Oranjes tímto krokem navázali na odkaz Platona či Sokrata. Eutanazii však mohou podstoupit pouze pacienti, v jejichž případě neexistovala sebemenší naděje na zkvalitnění života. Rozhodnutí musí být ze strany pacienta dlouhodobé, ničím neovlivněné. Je rovněž zákonem dáno, aby zdravotní stav posoudil minimálně ještě jeden další lékař. Nizozemsko tak navázalo na švýcarskou asistovanou sebevraždu, kterou mohou v zemi helvetského kříže podstoupit i cizinci.
  2. Konec The Beatles (9. dubna 1970) O rozpadu nejslavnější kapely světa informoval Paul Johna telefonicky. Stalo se tak v čase, kdy byla soudržnost brouků dlouhodobě naleptána. Po smrti manažera Briana Epsteina totiž začali Ringo, George a John nabývat dojmu, že se postupně stávají doprovodným bandem Paula. V roce 1968 odešel po hádce s Paulem na necelý měsíc Ringo, složení Bílého alba pak neodpovídalo tvůrčím představám George Harrisona. V lednu 1969 George po hádce s Johnem navrhl konec kapely. Do toho všeho přišly spory kvůli finančnímu manažerovi. Zatímco Paul prosazoval svého budoucího tchána Johna Estmana, trojice trvala na osvědčeném Allenu Kleinovi. V září 1969 pak opustil Beatles pro změnu John. Až to nakonec rozetnul definitivně Paul. O měsíc později vyšlo album v té době už neexistující kapely The Beatles Let It Be.
  3. Nejmladší vítěz Masters (13. dubna 1997) V den slavného triumfu bylo později virem sexuální závislosti „nakaženému“ Tigeru Woodsovi 21 let, tři měsíce a čtrnáct dnů. Mladíček tehdy nedal v Augustě žádnému z velkých hráčů šanci, když vyhrál o rekordních dvanáct ran. Jak se nechal Tiger Woods slyšet, je mnoho důvodů, proč to byl jeden z nejdůležitějších turnajů v jeho životě.
  4. Zkáza Titaniku (15. dubna 1912) Ani po 107 letech není jasné, jak to všechno bylo doopravdy. Je však známo, že Titanic se při své první plavbě na trase Southampton–Cherbourg– Cobh–New York střetl 14. dubna ve 23.40 s ledovcem. Za necelé tři hodiny šlo plavidlo ke dnu. Kolem 1500 zahynuvších pasažérů a členů posádky doplatilo na souhru celé řady tragických okolností – špatný kurz, vysoká rychlost, špatné světelné podmínky, britské civilní lodě měly zákaz užívat pátrací světla, málo záchranných člunů, chaos a zmatek...
  5. Povstání ve varšavském ghettu (19. duben 1943) Největší ozbrojené povstání Židů proti německým fašistům vypuklo poté, co se k obyvatelům ghetta ve Varšavě dostala informace o tom, že tábor Treblinka, do kterého bylo transportováno 300 tisíc lidí, není pracovní, ale vyhlazovací. I když byli minimálně vyzbrojení, dokázali v první fázi ghetto ubránit proti tisícovce vojáků. Ve stejném čase podnikali podpůrné útoky příslušníci Zemské armády a Lidové gardy. Přestože německé jednotky včetně Waffen-SS disponovaly obrovskou materiální i lidskou převahou, podařilo se odpor povstalců definitivně zlomit až 16. května. Během povstání bylo zabito, případně deportováno do koncentračních táborů přes padesát tisíc obyvatel ghetta. V prosinci 1970 poklekl před památníkem obětem povstání ve Varšavě západoněmecký kancléř Willy Brandt.
  6. První vesmírný turista (28. dubna 2001) Tímto titulem se může pyšnit americký boháč Dennis Tito (1940), který za dvacet milionů dolarů pobyl ve vesmíru sedm dnů, což se rovná částce 45 000 dolarů za minutu. Američan vytvořil posádku s ruskými kosmonauty Talgatem Musabajevem a Jurijem Baturinem. K letu se Dennis Tito připravoval osm měsíců, přesto si ve stavu beztíže rozbil hlavu. Příliš nesouzněl s termínem vesmírný turista, sám sebe nazval nezávislým výzkumníkem.
  7. Královská svatba (29. dubna 2011) Svatbě nejstaršího syna následníka trůnu Charlese a lady Diany prince Williama a Kate Middleton byly v kostele Westminsterského opatství přítomny dvě tisícovky pozvaných hostů. K tomu milion přihlížejících v ulicích a pár miliard u televizních obrazovek. O to víc pobavil kamerami zachycený komentář prince Williama směrem k budoucímu tchánovi Michaelu Middletonovi. V něm měl princ pravit cosi ve smyslu, že se původně mělo jednat o malou rodinnou oslavu.