Kim Philby
Zdroj: profimedia.cz
Kim Philby
Zdroj:
profimedia.cz
Jak informoval loni anglický list The Guardian, dostalo se jednomu z největších dvojitých agentů historie Kimu Philbymu (1912–1988) další pocty. Poté, co se agent ruské tajné služby, který to málem dotáhl na šéfa britské MI6, dostal po smrti na poštovní známky, bylo po něm v Moskvě pojmenováno náměstí.
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že vůdčí osobnost slavné Cambridge Five, tedy pětice Britů z bohatých rodin, kterým z neznámých příčin učaroval komunismus, vděčí za další posmrtnou poctu paradoxně na anglickou stranu přeběhlému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi. Moskevský starosta Sergej Sobjanin tímto reagoval, nejspíš na popud Kremlu, na mimořádně napjaté vztahy mezi Ruskem a Anglií, které vyvolala otrava nakonec přeživších Sergeje Skripala a jeho dcery Julie jedem novičok. Zatímco je totiž anglická strana přesvědčena o tom, že za atakem stála ruská tajná služba GRU, Rusové jakoukoli spojitost popírají a nelze předpokládat, že by někdy změnili názor.
A tak zatímco se vyhošťovali diplomaté různých zemí, nařídil moskevský starosta Sobjanin přejmenovat náměstí v jihozápadní čtvrti ruské metropole Jaseněvo na náměstí Kima Philbyho. Nutno říci, že místní obyvatelé byli tímto rozhodnutím překvapeni, neboť Kim Philby neměl s touto částí Moskvy nikdy nic společného a jeho jméno bylo převážné části z nich do té doby utajeno. Pravda je taková, že po svém přeběhnutí do SSSR v roce 1963 byl nejznámější ruský agent ubytován v centru města. Podle The Guardian se nápad pojmenovat náměstí po Kimu Philbym zrodil v roce 2017 u příležitosti slavnostního odhalení Philbyho portrétu v jedné z moskevských galerií.
(Článek Kim Philby: krtek století, čtěte v květnovém vydání Playboye)