3. prosince 2020 19:05

Sidney Powell: trumf Donalda Trumpa?

Přestože se předpokládalo, že letošní prezidentské volby v USA budou vskutku na hraně, realita předčila veškeré očekávání. Byť prohrál Donald Trump podle oficiálních výsledků souboj o volitele s Joem Bidenem v poměru 232:306, porážku dosud oficiálně neuznal a hodlá pokračovat v právní bitvě, když pravil, že před všemi je ještě dlouhá cesta. Na pouti za spravedlností ho bude nejspíš provázet jedna z hvězd povolebního dění, právnička Sidney Powell (1955).

Advokátka ze Severní Karolíny jede dokonce takové bomby, že se od ní právní tým Donalda Trumpa distancoval s vysvětlením, že Sidney Powell není součástí oficiálního týmu ještě stále amerického prezidenta. Přesto právnička nadále pokračuje v boji a kudy chodí, tudy vypraví o tom, kterak Joe Biden porazil Donalda Trumpa s pomocí komunistů, globalistů, multimiliardáře George Sörose, mrtvého Huga Cháveze, Clintonovy nadace a pochopitelně i CIA. Stát se tak mělo s pomocí počítačů převedením původně Trumpových hlasů ve prospěch Bidena.

Federální žalobkyně

Sidney Powell se narodila v Severní Karolíně v dělnické rodině, a jak sama uvádí, toužila být od dětství právničkou. V roce 1978 promovala na Právnické fakultě Severokarolínské univerzity. Vzápětí byla jmenována jednou z nejmladších federálních žalobkyň v historii USA, jejím působištěm se stal Texas.

Rok po svém uvedení do funkce vedla proces s Jamielem Chagrou, obchodníkem s drogami, který se podílel na atentátu, jehož obětí se stal v květnu 1979 v San Antoniu soudce John H. Wood. Král marihuany z časů, kdy museli soudci a žalobci chodit v neprůstřelných vestách, byl posléze odsouzen. Na svobodu se dostal v roce 2003, a protože nejspíš promluvil, byl zařazen do programu na ochranu svědků. Zemřel v roce 2008 na rakovinu.

Ve službách Enronu

Podle serveru businessinsider.com pracovala Sidney Powell ve státních službách do roku 1993, ve stejném roce pak založila právní kancelář v Dallasu se specializací na odvolání. Některé její kauzy skončily před Nejvyšším soudem USA.

Na počátku tisíciletí se osobně věnovala obhajobě managementu amerického energetického gigantu Enron se sídlem v Texasu. Jak totiž vyšlo najevo na konci roku 2001, vedení podle magazínu Fortune šestinásobné „nejinovativnější společnosti USA“ kouzlilo velice rafinovaně s účetnictvím, leč i v tomto případě platilo, že všechno krásné jednou skončí. Enron vyhlásil bankrot, přes 20 tisíc zaměstnanců skončilo na dlažbě, vrcholní manažeři pak před soudem. Sidney Powell se svým týmem uspěla v několika případech, kdy došlo k prokázání nepřiměřených postupů ze strany státního zastupitelství.

Generálova velká právnička

V prosinci 2017 skončil po necelém měsíci ve funkci bezpečnostního poradce Bílého domu Michael Flynn. Bývalý generál byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem z lhaní úřadům, když při výslechu odmítl potvrdit později prokázané telefonáty s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Trump vyhazov svého věrného spolupracovníka vysvětlil jeho lhaním viceprezidentovi Miku Penceovi.

O dva roky později se Flynnovy obhajoby ujala právě Sidney Powell. Klientovi doporučila odvolat přiznání viny, její razantní vystoupení v televizi Fox News zaznamenal i Donald Trump. Prezident reagoval tradičně prostřednictvím svého twitterového účtu a světu sdělil, že generál vyhodil špatné právníky a vzal si velkého právníka. Kombinací sveřeposti a trvalého tlaku směrem k Ministerstvu spravedlnosti dosáhla Sidney Powell ukončení dalšího stíhání Michaela Flynna. Federální soud tuto variantu odmítl, Flynn se odvolal, aby nakonec odvolací soud v červnu letošního roku rozhodl o zastavení procesu. Advokátka tímto zaznamenala nemalý úspěch, na čemž nic nemění ani skutečnost, že na konci listopadu dosluhující prezident Trump svého exporadce omilostnil.

Ve víru konspiračních teorií

V té době už hrála Sidney Powell další velkou hru postavenou na volebním spiknutí proti Trumpovi. Stát se tak mělo pomocí počítačového programu, který údajně Trumpovi bral a Bidenovi dával. Navíc právnička stojí za tvrzením jistého on-line uživatele zvaného QAnon. Podle jeho konspirační teorie, kterou FBI označila loni v květnu za potenciální zdroj domácího terorismu, vede Donald Trump tajnou válku, jeho nepřátelé jsou z Washingtonu a rekrutují se z řad pedofilních vyznavačů Satana, kteří v rámci svých rituálů pojídají malé děti.

Advokátce se pak dostalo prostoru v již zmiňované televizi Fox News, v rozhovoru hovořila o tom, že má mnoho důkazů o volebním podvodu, ale nebude je sdělovat prostřednictvím televize. Jak dodala, byl hlasovací software navržen tak, aby zmanipuloval volby, Donald Trump podle jejího, dosud ničím nepodloženého názoru vyhrál rozdílem nikoli stovek tisíc, ale milionů hlasů.

Na druhé straně stojí představitelé Vládní rady pro koordinaci volební infrastruktury, podle kterých se naopak jednalo o „nejbezpečnější volby americké historie“. O Sidney Powell je však známo, že se vzdává nerada a nemá problém zkoušet nemožné.